Jacek Protas wisi na ogrodzeniu cmentarza w Pieniężnie. Czy to nekropolityka?

2023-09-18 11:44:49(ost. akt: 2023-09-18 13:37:55)
Polityczny baner z Jackiem Protasem wisi na bramie cmentarza w Pieniężnie

Polityczny baner z Jackiem Protasem wisi na bramie cmentarza w Pieniężnie

Autor zdjęcia: nadesłane

Kampania wyborcza nabiera tempa, a wraz z nią przybywa banerów reklamujących kandydatów do Sejmu i Senatu. Jeden z takich banerów pojawił się ostatnio na cmentarzu w Pieniężnie. Do swoich wyborców uśmiecha się z niego Jacek Protas, kandydat KO i elbląska „jedynka”.
Politycy Koalicji Obywatelskiej wyszli ostatnio z inicjatywą. Proszą swój elektorat o udostępnienie miejsc na banery i plakaty wyborcze. Banery nie robią jednak tak dużego wrażenia w miastach, jak w mniejszych miejscowościach. Tam reklam jest zdecydowanie mniej, więc siłą rzeczy banery z politykami przykuwają uwagę ich mieszkańców i zapadają w pamięć. I o ile baner polityka powieszony gdzieś na płocie gospodarstwa już nikogo nie dziwi (choć na wsi wciąż wiąże się z elementem odwagi), to niektórzy politycy postanowili iść o krok dalej.


Jednym z nich jest Jacek Protas, kandydat KO i „jedynka” z okręgu elbląskiego. Baner z jego podobizną zawisł właśnie na ogrodzeniu cmentarza komunalnego w Pieniężnie. — Czy to już nie jest nekropolityka? — pyta nas nasz Czytelnik. W polityce, a zwłaszcza podczas kampanii wyborczej pierwotne, kiedyś nieprzekraczalne granice już dawno się zatarły. Kiedyś były miejsca, w które polityka nie wkraczała, w których nie wypadało robić kampanii, dziś ta zasada — jak widać — już nie obowiązuje.

Zdawałoby się, że jednym z miejsc, które polityka powinna omijać, jest cmentarz. To przecież miejsce spoczynku naszych bliskich. A wiadomo, że polityka rozpala emocje i często jest powodem kłótni. Nekropolie powinny być wolne od takich zachowań, powinny być miejscami neutralnymi. Jednak w polityce nie od dziś wszystkie chwyty są dozwolone. A baner na cmentarzu, czy budzi nasze zniesmaczenie, czy też nie, to zostanie dostrzeżony przez wielu potencjalnych wyborców, zwłaszcza tych, którzy regularnie odwiedzają swoich bliskich. Baner powieszony w miejscu, gdzie zazwyczaj nie wiszą żadne reklamy, zdecydowanie bardziej też przykuwa uwagę odbiorców. Czy przyniesie jednak zamierzony efekt?

Dodajmy, że Kodeks Wyborczy nie zabrania agitacji politycznej na cmentarzach, jednak w prywatnym odczuciu wielu wyborców jest to niedopuszczalne i przekracza granicę dobrego smaku. A jakie jest Wasze zdanie na ten temat? Baner polityka na bramie cmentarza nie jest niczym nadzwyczajnym i nie budzi kontrowersji, czy jest to już przesada? Czy zagłosowalibyście na osobę, która reklamuje się na bramie cmentarza? Dajcie znać w naszej sondzie, co o tym myślicie.
Czy wypada powiesić baner wyborczy na cmentarzu?
pokaż wyniki »