Za nami pierwszy dzień Konferencji Gospodarczej Elbląg'23 [ZDJĘCIA]

2023-09-19 15:55:54(ost. akt: 2023-09-25 15:02:01)

Autor zdjęcia: Ryszard Biel

Konferencja Gospodarcza Elbląg'23 to pierwsze tego typu wydarzenie organizowane przez Dziennik Elbląski w ciągu jego ponad 22-letniej historii. Zaprosiliśmy do rozmowy samorządowców, przedsiębiorców, ekspertów i mieszkańców województwa warmińsko-mazurskiego. Tematem głównym wydarzenia był szeroko rozumiany rozwój regionu — począwszy od jego aspektów związanych z bezpieczeństwem i przedsiębiorczością, przez ekologię i energetykę, po gospodarkę i administrację.
Wszyscy dobrze wiemy, jak ważne jest poczucie bezpieczeństwa — dlatego na naszym wydarzeniu nie mogło zabraknąć panelu dyskusyjnego poświęconego temu tematowi. O wielowymiarowym pojęciu bezpieczeństwa rozmawiali między innymi przedstawiciel Paweł Lulewicz — prezes PGZ Stocznia Wojenna Sp. z o.o. i prof. dr hab. Marek Melnyk z Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego.

Kolejnym ważnym tematem w kontekście rozwoju regionu jest energetyka. W trakcie Konferencji Gospodarczej Elbląg'23 porozmawialiśmy również o tym, czy w regionie powinna powstać elektrownia jądrowa i czy warto budować farmy wiatrowe na morzu.

W centrum wydarzenie będzie też morska przyszłość Elbląga i okolic — kanał żeglugowy na Mierzei Wiślanej, modernizacja elbląskiego portu i rozwój gmin nadzalewowych. W trakcie paneli poświęconych szansom rozwoju gospodarczego i turystycznego regionu elbląskiego (i nie tylko) rozmawialiśmy między innymi z wicewojewodą Piotrem Opaczewskim, starostą elbląskim Maciejem Romanowskim, burmistrzem Tolkmicka Magdaleną Dalman, burmistrzem Braniewa Tomaszem Sielickim, przedsiębiorcami i przedstawicielami branży turystycznej.

Nie zabrakło również ciekawych informacji dla przedsiębiorców i osób, które dopiero planują swój biznes. A to za sprawą panelu dyskusyjnego poświęconego instrumentom wsparcia dla małych i średnich przedsiębiorców dostępnych w ARP i roli rzecznika małych i średnich przedsiębiorców.