Braniewo: Przyjęcie nowych żołnierzy do służby w Wojskach Obrony Terytorialnej

2023-10-02 13:40:01(ost. akt: 2023-10-02 13:43:28)

Autor zdjęcia: 4W-MBOT

Blisko 130 ochotników, którzy stanęli przed bramą jednostki w Braniewie w piątek 29 września tuż przed godz. 6 rano, doskonale wiedzą, dlaczego chcą służyć w szeregach 4 Warmińsko-Mazurskiej Obrony Terytorialnej.
— Podjąłem taką decyzję, ponieważ moja rodzina jest związana z wojskiem, także ja wiążę swoją przyszłość ze służbą w wojsku — mówi Jakub, który ma jeszcze półtora roku do matury, ale już dzisiaj wie, że będzie chciał zostać oficerem.

Z zupełnie innych względów zdecydowała się pani Danuta. — Przyszłam do wojska przede wszystkim ze względów patriotycznych, ale chcę także spróbować siebie, czy dam radę — mówi pani Danuta. — Myślałam o wojsku już kilka lat temu, ale bałam się, że sobie nie poradzę. Stwierdziłam jednak: dlaczego nie teraz? Dzieci mam odchowane, więc czas zrobić coś dla siebie.

Bez względu na wiek, wykształcenie, rodzaj wykonywanej pracy – każdy z nich będzie teraz szkolił się przez 16 dni w kompanii szkolnej w Braniewie. To będą intensywne dni, których celem będzie przygotowanie żołnierzy do różnorodnych zadań i sytuacji, jakie mogą wystąpić podczas służby. Szkolenie obejmuje takie dziedziny jak taktyka, strzelanie, orientacja w terenie, czy pierwsza pomoc.

Szkolenie zakończy się przysięgą, którą żołnierze złożą 14 października na placu przed bazyliką mniejszą w Braniewie. Po przysiędze rozpoczną służbę w swoich macierzystych batalionach, w Olsztynie, Ełku, Giżycku, Braniewie i Morągu. Tam będą szkolić się przez najbliższe trzy lata, gdyż tyle trwa formacja terytorialsa. W 4W-MBOT służy obecnie ponad 3,5 tys. żołnierzy.

Wojska Obrony Terytorialnej to piąty rodzaj Sił Zbrojnych obok Wojsk Lądowych, Sił Powietrznych, Marynarki Wojennej i Wojsk Specjalnych. Utworzone zostały 1 stycznia 2017 roku. Na czas wojny głównym zadaniem WOT jest współdziałanie z wojskami operacyjnymi, natomiast w czasie pokoju – wsparcie operacji zarządzania kryzysowego, w tym przeciwdziałanie i usuwanie skutków klęsk żywiołowych.

Wojska Obrony Terytorialnej (WOT) odgrywają niezwykle istotną rolę w zapewnieniu bezpieczeństwa i obrony kraju. Dlatego przyjęcie nowych żołnierzy w szeregi obrony terytorialnej jest zawsze momentem szczególnym i ważnym dla całego kraju. Proces rekrutacji do WOT zaczyna się dużo wcześniej przed dniem przyjęcia do jednostki na podstawowe, 16-dniowe szkolenie. Kandydaci na żołnierzy muszą nie tylko dopełnić formalności prawnych, dostarczyć do Wojskowych Centrów Rekrutacji wymagane dokumenty i przejść badania lekarskie. Muszą także przygotować się na opuszczenie „strefy komfortu”. To często wymaga od przyszłych żołnierzy zaangażowania, determinacji oraz gotowości do poświęceń.

4W-MBOT


Już jest – najnowszy Dziennik Elbląski – tygodnik z wiadomościami z Elbląga i powiatu elbląskiego. Gazeta w wersji papierowej jest dostępna w sprzedaży przez cały tydzień. Znajdziesz nas w salonach prasowych, sklepach, na pocztach i stacjach Orlen. Dziennik Elbląski w wersji elektronicznej dostępny jest bez wychodzenia z domu na www.kupgazete.pl.

Fot. Dziennik Elbląski


W powiecie braniewskim Dziennik Elbląski ukazuje się razem z Gazetą Braniewską IKAT.

Fot. IKAT Gazeta Braniewska


Poprzednie wydania znajdziesz TUTAJ