Pociągi ruszą od grudnia. Jest już wstępny rozkład na trasie Braniewo – Olsztyn

2023-10-24 09:00:22(ost. akt: 2023-10-24 09:38:03)

Autor zdjęcia: PKP PLK SA

Od 23 października 2023 wznowiony został ruch pociągów towarowych i roboczych na linii kolejowej nr 221 Gutkowo – Braniewo na odcinku Gutkowo – Pieniężno. Na przejazdy pasażerskie z Braniewa do Olsztyna poczekamy według planu do grudnia.
PLK S.A. Zakład Linii Kolejowych w Olsztynie informuje, że z dniem 23.10.2023 roku wznowiony został ruch pociągów towarowych i roboczych (do V=70 km/h) na linii kolejowej nr 221 Gutkowo – Braniewo na odcinku Gutkowo – Pieniężno, w związku z czym Spółka przypomina o zachowaniu szczególnej ostrożności przy przekraczaniu torów w obrębie przejazdów kolejowo-drogowych.

O tym, że przejazdy wracają, informowaliśmy pod koniec lipca — od grudnia tego roku mieszkańcy Braniewa, Pieniężna, Ornety i Dobrego Miasta będą mogli ponownie dojechać do Olsztyna pociągiem.

— PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. podpisały umowę na realizację kolejnego etapu prac na linii kolejowej nr 221 Olsztyn Gutkowo – Braniewo. Na blisko 18-kilometrowym odcinku z Pieniężna do Braniewa wymieniona zostanie nawierzchnia torowa, co pozwoli na sprawny i szybszy przejazd pociągów pasażerskich oraz przewóz towarów. Zadanie o wartości 70 mln zł netto ze środków budżetowych PLK SA wykona Pomorskie Przedsiębiorstwo Mechaniczno-Torowe Sp. z o.o. Zakończenie zadania planowane jest do końca listopada bieżącego roku — informował latem tego roku Przemysław Zieliński z zespołu prasowego PKP Polskie Linie Kolejowe SA.

A Ireneusz Merchel, prezes zarządu PKP PLK SA, zaznaczał: — Realizacja prac umożliwi powrót pociągów na trasę z Braniewa do Olsztyna. Mieszkańcy tej części województwa ponownie będą mogli sprawnie i bezpiecznie dojechać do stolicy regionu pociągiem. Kolej na Warmii i Mazurach dzięki inwestycjom realizowanym przez PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. zmienia się na lepsze nie tylko w dużych miastach, ale także w mniejszych miejscowościach, stając się coraz bardziej atrakcyjnym środkiem transportu.

Wznowienie regularnych kursów pociągów pasażerskich na wspomnianej trasie planowane jest od 10 grudnia 2023 r., na Portalu Pasażera można znaleźć już nawet rozkład jazdy pociągów, ale może on się różnić od tego ostatecznego.

Wygląda na to, że podróż pociągiem z Braniewa do Olsztyna potrwa około dwóch godzin, a zanim dojedziemy do celu, mijać będziemy następujące stacje: Grodzie, Jarzębiec, Wysoka Braniewska, Żugienie, Pieniężno, Henrykowo, Orneta, Lubomino, Rogiedle, Bzowiec, Dobre Miasto, Swobodna, Cerkiewnik, Bukwałd, Olsztyn Gutkowo, Olsztyn Redykajny, Olsztyn Likusy, Olsztyn Jezioro Ukiel, Olsztyn Zachodni i Olsztyn Śródmieście.

Braniewo – Olsztyn. Trasa pociągu


Fot. PKP PLK SA

W tej chwili – według wstępnego rozkładu – dostępnych będzie 5 przejazdów z Braniewa do Olsztyna Głównego, o: 5:23, 7:36, 10:52, 14:47 i 18:37. Z Olsztyna Głównego do Braniewa wyjedziemy natomiast o: 5:07, 8:09, 12:15, 15:30 lub 20:40.