Wiejska 56B czeka na lokatorów. Trwa nabór uzupełniający wniosków o najem nowych lokali mieszkalnych

2023-11-14 10:30:00(ost. akt: 2023-11-14 10:30:15)

Autor zdjęcia: EG

Do 15 listopada 2023 roku osoby zainteresowane zawarciem umów najmu lokali mieszkalnych w drugim budynku wielorodzinnym przy ul. Wiejskiej 56B w Elblągu mogą składać wnioski. Stawka czynszu za lokal mieszkalny będzie wynosiła 15 zł/mkw.
W lipcu przy ul. Wiejskiej 56 A zamieszkali pierwsi lokatorzy. ETBS wybudował tam 60 mieszkań z niskim czynszem na wynajem. A już w najbliższe wakacje przy Wiejskiej 56 B będzie gotowych kolejne 60 lokali. Do 15 listopada trwa nabór uzupełniający wniosków o uzyskanie prawa do mieszkania na wynajem.

W nowo budowanym drugim budynku 60-rodzinnym przy ul. Wiejskiej 56B pozostało jeszcze osiem lokali do zasiedlenia:
1) lokal mieszkalny nr 1 o powierzchni użytkowej 55,22 mkw: 3 pokoje + aneks kuchenny – parter,
2) lokal mieszkalny nr 12 o powierzchni użytkowej 53,84 mkw: 2 pokoje + kuchnia -I piętro,
3) lokal mieszkalny nr 15 o powierzchni użytkowej 55,22 mkw: 3 pokoje + aneks kuchenny – I piętro,
4) lokal mieszkalny nr 21 o powierzchni użytkowej 55,22 mkw: 3 pokoje +aneks kuchenny – II piętro,
5) lokal mieszkalny nr 43 o powierzchni użytkowej 53,84 mkw: 2 pokoje + kuchnia – IV piętro
6) lokal mieszkalny nr 49 o powierzchni użytkowej 43,36 mkw: 2 pokoje + aneks kuchenny – IV piętro
7) lokal mieszkalny nr 50 o powierzchni użytkowej 62,68 mkw: 3 pokoje + kuchnia – IV piętro
8) lokal mieszkalny nr 53 o powierzchni użytkowej 53,84 mkw: 2 pokoje + kuchnia – V piętro.

Do 15 listopada 2023 roku osoby zainteresowane zawarciem umów najmu lokali mieszkalnych w budowanym drugim budynku mieszkalnym przy ul. Wiejskiej będą mogły składać wnioski o najem lokalu w departamencie Gospodarki Nieruchomościami i Geodezji Urzędu Miejskiego w Elblągu lub w siedzibie ETBS Spółka z o.o. w Elblągu przy ul. Żyrardowskiej. Mieszkania, które powstaną przy Wiejskiej to tzw. czynszówki. Po podpisaniu umowy z ETBS lokatorzy stają się ich najemcami, nie będą ich właścicielami.

Osoby, które złożą wnioski i zostaną zakwalifikowane na podstawie oceny punktowej oraz daty złożenia wniosku, zostaną umieszczone na Liście Najemców. Osoby te będą zobowiązane do podpisania z ETBS w Elblągu umowy i wpłaty partycypacji w wysokości 30 proc. kosztów budowy lokalu. Przed podpisaniem umowy najmu na nowy lokal mieszkalny najemca będzie zobowiązany do wpłaty kaucji w wysokości 12 krotności czynszu. Stawka czynszu za lokal mieszkalny będzie wynosiła 15 zł/mkw.

Zasady naboru w ramach ETBS


Warunkiem uzyskania mieszkania na wynajem z zasobów ETBS jest: zamieszkiwanie lub praca na terenie miasta Elbląg, brak tytułu prawnego do lokalu mieszkalnego na terenie miasta Elbląg, spełnienie kryteriów dochodowych określonych w obowiązującej w ustawie z dnia 26 października 1995 roku o niektórych formach popierania budownictwa mieszkaniowego, warunki dochodowe, wpłata partycypacji w kosztach budowy lokalu mieszkalnego, wpłata kaucji zabezpieczającej.

Osoby, które złożą wnioski, zostaną zakwalifikowane na podstawie oceny punktowej i zostaną umieszczone na liście najemców, będą zobowiązane do podpisania z ETBS w Elblągu umowy o partycypację w kosztach budowy lokalu w wysokości 30 procent kosztów budowy. Przed podpisaniem umowy najmu na nowy lokal mieszkalny najemca będzie zobowiązany do wpłaty kaucji w wysokości 12-krotności czynszu. Przyszli najemcy lokali mieszkalnych będą mogli skorzystać z dopłat do czynszu na mocy ustawy z dnia 20 lipca 2018 roku o pomocy państwa w ponoszeniu wydatków mieszkaniowych w pierwszych latach najmu mieszkania, składając stosowny wniosek po zawarciu umowy najmu na lokal nowy.

Każdy wniosek jest oceniony przez komisję — nie obowiązuje zasada „kto pierwszy, ten lepszy”. Liczy się punktacja przyznawana przez komisję na podstawie przepisów ustawowych i uchwały Rady Miejskiej nr XX/623/2021 z dnia 4 listopada 2021 roku w sprawie przyjęcia „Zasad przeprowadzania naboru wniosków o zawarcie umowy najmu, w tym kryteriów pierwszeństwa, zasad przeprowadzania oceny punktowej oraz obowiązkowej kaucji w nowych lokalach mieszkalnych, w ramach programu dopłat do czynszu „Mieszkanie na Start” w Elblągu”.