Jeden raz niczego jej nie nauczył. Kobieta została oszukana trzy razy na trzy różne metody

2023-10-26 12:43:04(ost. akt: 2023-10-26 12:48:45)
Zdjęcie jest tylko ilustracją do tekstu

Zdjęcie jest tylko ilustracją do tekstu

Autor zdjęcia: pixabay.com

Oszuści sięgają po różne metody w celu zdezorientowania swojej ofiary. Oferowanie szybkiego zysku i przedstawiane przez oszustów scenariusze, mają zazwyczaj mało wspólnego z prawdą. Przekonała się o tym pewna mieszkanka Olsztyna, która miała zostać oszukana trzykrotnie, a łączna suma strat to 90 tysięcy złotych.
W poniedziałek (23 października) do Komendy Miejskiej Policji w Olsztynie wpłynęło zawiadomienie o możliwości popełnienia przestępstwa oszustwa.

Do przestępstw miało dojść od lipca 2023 do września 2023 r.

Do pewnej mieszkanki Olsztyna za pomocą jednego z komunikatorów miały odezwać się nieznane osoby – rzekomy zagraniczny milioner, bogata wdowa oraz makler giełdowy.

Pierwsza osoba miała podawać się za mężczyznę mieszkającego w Niemczech. Po trwającej jakiś czas konwersacji osoba ta przekazała login i hasło do swojej bankowości internetowej. Mieszkanka Olsztyna z polecenia zalogowała się na wskazany numer konta bankowego, celem sprawdzenia stanu rachunku.

Rzekomy zagraniczny milioner miał napisać, że otrzymał informację z banku o wykryciu logowania z innego kraju w związku z tym jego konto zostało zablokowane, aby je odblokować należało wpłacić pieniądze. Mieszkanka Olsztyna dokonała kilku przelewów na wskazany, zagraniczny numer konta.

Pieniądze miały być przeznaczone również na zakupy i na kaucję, aby wyjść z więzienia po aresztowaniu na lotnisku za posiadanie narkotyków.

Jeszcze podczas trwającej, internetowej znajomości z rzekomym milionerem z kobietą miała skontaktować się również osoba, podająca się za bezdzietną wdowę u schyłku życia, która miała zaoferować przelanie swoich środków finansowych na konto mieszkanki Olsztyna, aby w przyszłości mogła nimi zarządzać i wspierać akcje charytatywne.

Po wyrażeniu zgody, instrukcje postępowania do odbioru darowizny, drogą mailową, przekazał rzekomy adwokat. Kobieta miała jedynie dokonać opłaty za transfer środków. Mieszkanka Olsztyna wykonała przelewy kilkukrotnie, ponieważ z instrukcji wynikało, że za każdym razem robiła je zbyt późno.

Podczas trwania powyższych konwersacji z kobietą skontaktowała się też rzekoma trzecia osoba, podająca się za maklera giełdowego z propozycją inwestycji w kryptowaluty.

Kobieta zainstalowała aplikacje na telefonie, wpłaciła niewielką kwotę (około 100 złotych), a po tygodniu miała otrzymać informację o zysku w wysokości 2 milionów euro. Aby pieniądze trafiły na jej konto musiała jedynie opłacić prowizję, co też zrobiła.

Kiedy mieszkanka Olsztyna zrozumiała, że padła ofiarą oszustwa zgłosiła sprawę na policję, a także skontaktowała się ze swoim bankiem w celu zablokowania numeru rachunku.

Łącznie z konta kobiety miało zniknąć 90 tysięcy złotych.