Seksting, narkotyki, niebezpieczne kontakty? Wiesz, co robi Twoje dziecko w internecie?

2023-11-21 12:04:23(ost. akt: 2023-11-21 12:27:46)

Autor zdjęcia: freepik

Wiadomości o charakterze erotycznym, półnagie zdjęcia, poszukiwanie informacji na temat substancji psychoaktywnych, zawieranie niebezpiecznych znajomości... Policja ostrzega na temat zagrożeń, które czyhają na nasze dzieci w sieci.
W dobie cyfrowej rewolucji, gdzie internet stał się nieodłącznym elementem codzienności, szczególnie w życiu dzieci i młodzieży, pojawia się coraz więcej zagrożeń, na które musimy zwracać uwagę.

Internet, będąc potężnym narzędziem edukacyjnym i źródłem nieograniczonej rozrywki, niestety kryje w sobie także ciemniejszą stronę. Dzieci i młodzież, często nieświadome ryzyka, mogą stać się ofiarami cyberprzemocy, lub natknąć się na treści nieodpowiednie dla ich wieku

— Zagrożenia bezpieczeństwa dziecka mogą mieć różne przyczyny. Często wynikają z zachowań samych internautów, szczególnie eksperymentujących nastolatków. Młodzi ludzie podejmują zachowania ryzykowne czasami z ciekawości chęci sprawdzenia reakcji rodziców i rówieśników, a czasami w związku z problemami osobistymi, których sami nie potrafią rozwiązać — przekazują policjanci z Braniewa.

Jakie ryzykowne zachowania podejmują młodzi ludzie w internecie?


1. Seksting — to niebezpieczne zjawisko przesyłania treści (zdjęć, filmików) o charakterze erotycznym, głównie swoich nagich lub półnagich zdjęć, za pomocą Internetu i telefonu komórkowego. Może również przyjmować formę seks-komunikacji na żywo, za pośrednictwem komunikatorów z wykorzystaniem kamerki.

2. Poszukiwanie informacji na temat narkotyków i innych substancji psychoaktywnych lub aktywności szkodliwych dla zdrowia.

3. Podejmowanie niebezpiecznych kontaktów — szczególnie z nieznajomymi osobami dorosłymi, które mogą przejawiać skłonności pedofilskie i dążyć do zaangażowania dziecka w produkcję materiałów pornograficznych lub spotkanie w świecie rzeczywistym.

4. Hazard online.

5. Nadużywanie/patologiczne korzystanie z Internetu.

6. Brak dbałości o swoją prywatność.

Jak rozpoznać problem, zapobiegać i reagować?


— Zapewnijmy dziecku potrzebne wsparcie, rozmawiajmy z dzieckiem o konsekwencjach zachowań ryzykownych, w tym sekstingu. Uczmy dziecko odmawiać – może uniknąć poddania się presji rówieśniczej zachęcającej do podejmowania zachowań ryzykownych. Rozmawiajmy z dzieckiem o właściwym budowaniu swojego wizerunku w sieci — radzą policjanci.

I zalecają: — Jeżeli doszło do rozpowszechnienia materiałów sekstingowych, reagujmy szybko oraz zapewnijmy dziecku wsparcie. Zwróćmy się do administratorów serwisów czy dostawców usług elektronicznych z prośbą o usunięcie treści. Zwróćmy się o radę do psychologa, gdy zaobserwujemy u dziecka niepokojące objawy świadczące o uzależnieniu np. uprawianiu hazardu online. Obserwujmy dziecko – może okazać się, że podejmuje działania niosące ryzyko, ponieważ przeżywa poważne problemy natury psychologicznej.

źródło: KPP Braniewo