Pijani kierowcy, śmiertelny pożar i pięciu zatrzymanych poszukiwanych. Policja podsumowuje miniony weekend

2023-11-21 12:35:27(ost. akt: 2023-11-21 12:49:25)
W sobotę 18 listopada na trasie Lelkowo-Głębock z nieznanych przyczyn 69-latek kierujący pojazdem osobowym zjechał na przeciwległy pas ruchu i uderzył w drzewo

W sobotę 18 listopada na trasie Lelkowo-Głębock z nieznanych przyczyn 69-latek kierujący pojazdem osobowym zjechał na przeciwległy pas ruchu i uderzył w drzewo

Autor zdjęcia: KPP Braniewo

Pijany rowerzysta, kierowcy bez uprawnień i weekendowy rekordzista, który wsiadł za kółko, mając 3,5 promila alkoholu w organizmie — tak minął weekend na drogach powiatu braniewskiego, a jak było w Elblągu i powiecie elbląskim?
Miniony weekend był bardzo obfity w wykroczenia i przestępstwa popełniane przez kierowców poruszających się po drogach powiatu braniewskiego. W ciągu weekendu policjanci pracowali na miejscu zdarzenia drogowego oraz wyeliminowali z ruchu kierujących, którzy pomimo wypitego alkoholu zdecydowali się wyruszyć w podróż oraz takich, którzy postanowili wyruszyć w drogę, nie mając uprawnień do kierowania.

Pierwsza z kontroli miała miejsce w piątek 17 listopada po godz. 22:00. W jednej z miejscowości w gm. Braniewo policjanci ogniwa ruchu drogowego zatrzymali do kontroli podejrzanie poruszającą się rowerzystę. Badanie alkomatem wskazało, że 31-latek kierował rowerem, mając w organizmie prawie promil alkoholu. Policjanci udaremnili mu dalszą jazdę oraz ukarali rowerzystę mandatem karnym w wysokości 2500 zł.

Również w piątek tuż po północy policjanci otrzymali zgłoszenie o nietrzeźwym kierującym. Tym razem 42-letni mężczyzna postanowił wsiąść za kierownicę, mając niecałe 3 promile w organizmie. Pojazd przekazano osobie wskazanej, a mężczyznę zatrzymano w celu wykonania niezbędnych czynności. Za popełnione przestępstwo wkrótce odpowie przed sądem.

W sobotę 18 listopada po godz. 15:00 policjanci udali się na miejsce zdarzenia drogowego, do którego doszło na trasie Lelkowo-Głębock. Z nieznanych przyczyn 69-latek kierujący pojazdem osobowym zjechał na przeciwległy pas ruchu i uderzył w drzewo. Na szczęście mężczyźnie nic się nie stało. Braniewscy policjanci pracowali na miejscu tego zdarzenia, aby wyjaśnić okoliczności tej kolizji drogowej.

Również w sobotę na drodze S-22 patrol zatrzymał do kontroli drogowej 44-latka, który przekroczył dopuszczalną prędkość. Skończyłoby się tylko na mandacie karnym, ale sprawdzenie w policyjnym systemie wykazało, że mężczyzna nie powinien kierować autem, ponieważ ma zatrzymane prawo jazdy. Nie mógł kontynuować jazdy i teraz będzie musiał odpowiedzieć za popełnione wykroczenia.

W niedzielę 19 listopada o 1:00 w nocy w Braniewie do kontroli drogowej został zatrzymany kierujący, który wyruszył w drogę pomimo tego, że nie powinien tego robić. 39-latek popełnił przestępstwo, ponieważ kierował pojazdem pomimo cofniętych uprawnień do kierowania pojazdami.

Również w niedzielę przed godz. 23:00 oficer dyżurny otrzymał zgłoszenie, że w stronę Braniewa jedzie pojazd osobowy, którego sposób poruszania wzbudza podejrzenie, że kierowca może być pod wpływem alkoholu. Podejrzenia te potwierdziły się, gdy patrol ruchu drogowego na jednej z ulic Braniewa zatrzymał do kontroli drogowej kierującego tym pojazdem. Badanie trzeźwości wykazało 3,5 promila alkoholu w organizmie. 47-latek odpowie za prowadzenie auta pod wpływem alkoholu.

Policjanci ostrzegają i przypominają! Pijany kierujący to duże zagrożenie! Pamiętajmy, że uczestnicy ruchu drogowego, którzy poruszają się pod działaniem alkoholu, mogą być przyczyną tragicznych w skutkach wypadków drogowych. Nietrzeźwy kierujący jest poważnym zagrożeniem, nie tylko dla siebie, ale i dla innych użytkowników dróg. Policja apeluje również o to, aby reagować na niebezpieczne zachowania innych uczestników ruchu drogowego. Każdy może powiadomić najbliższą jednostkę Policji o niepokojącym zachowaniu.

90 interwencji, 357 wylegitymowanych osób, 26 mandatów i 106 pouczeń.
KMP Elbląg podsumowuje weekend


Jak informuje Komenda Miejska Policji w Elblągu, w miniony weekend policjanci prewencji interweniowali 90 razy. Na ulicach wylegitymowali 357 osób. Do wytrzeźwienia trafiło 7 mężczyzn. Nałożono 26 mandatów, 106 razy pouczano i skierowano do sądu 6 wniosków o ukaranie. Zatrzymano 5 osób poszukiwanych.

Funkcjonariusze z ruchu drogowego wylegitymowali 218 osób i skontrolowali 206 pojazdów. Odnotowali 16 zdarzeń drogowych. Funkcjonariusze nałożyli 117 mandatów i zastosowali 40 pouczeń. Skierowali do sądu 16 wniosków o ukaranie i przebadali 664 kierujących. Pięciu z nich kierowało w stanie nietrzeźwym.

Niechlubny rekordzista został zatrzymany przez policjantów z Pasłęka. 47-latek jechał mercedesem. Miał ponad 2 promile alkoholu w organizmie. Za kierowanie w stanie nietrzeźwym grozi kara do 2 lat pozbawienia wolności.

O wielkim szczęściu mogą mówić dwaj mężczyźni, którzy szli po zmroku, w stronę Warszawy, drogą ekspresową S7 i to dodatkowo bez żadnych elementów odblaskowych. Zauważyli ich policjanci z grupy SPEED, którzy zaprosili piechurów do radiowozu i przetransportowali do najbliższego węzła w podelbląskim Bogaczewie. Zdarzenie miało miejsce w minioną niedzielę. Położenie mężczyzn nie było przypadkowe. Znaleźli się tam, gdyż zepsuł im się samochód. Wezwali lawetę, lecz sami nie zorganizowali sobie żadnego transportu. Policjanci przypominają — PIESI NIE MOGĄ KORZYSTAĆ Z DRÓG EKSPRESOWYCH ORAZ AUTOSTRAD. DOTYCZY TO TAKŻE PRZYPADKU PORUSZANIA SIĘ PRZEZ NICH PASEM AWARYJNYM LUB POBOCZEM.

W miniony weekend elbląscy policjanci zabezpieczali także miejsce tragicznego w skutkach pożaru, w którym zginęła kobieta. Doszło do niego w niedzielę (19 listopada) w jednym z mieszkań na poddaszu kamienicy przy ulicy Słonecznej w Elblągu. Sprawa jest szczegółowo wyjaśniana przez śledczych

KPP Braniewo/KMP Elbląg