Kościoły w Elblągu w obiektywie [ZDJĘCIA]

2023-11-21 14:16:50(ost. akt: 2023-11-21 15:20:36)

Autor zdjęcia: Anna Posacka

Elbląg to miasto o bogatej historii, które skrywa w swoich uliczkach i zakątkach świątynie będące świadkami przemijających epok i zmieniających się społeczności. Prezentujemy galerię wybranych kościołów Elbląga, które nie tylko są intrygujące architektonicznie, ale również odgrywają ważną rolę w życiu duchowym mieszkańców.
Wśród prezentowanych świątyń nie może zabraknąć jednego z symboli Elbląga. Katedra św. Mikołaja jest jednym z najważniejszych zabytków architektonicznych i historycznych miasta, będąc przykładem gotyckiej architektury sakralnej.

W naszej galerii znajdziecie również kościół św. Wojciecha, który ma ciekawą historię. To pierwsza świątynia wybudowana na terenie Pangritz-Kolonie, czyli dzielnicy włączonej w 1913 roku w obszar Elbląga. Obszar kolonii zamieszkiwało ponad 2200 osób, z czego około 1000 stanowili katolicy. Niestety do najbliższego kościoła — św. Mikołaja — jedynej ówczesnej parafii katolickiej w Elblągu — było daleko. Dlatego utworzono fundusz budowy kościoła, a w 1882 roku parafia św. Mikołaja zakupiła ziemię, na której stała karczma — to ją zaadaptowano na kaplicę, która mieściła jednak zaledwie około setki wiernych. Z okazji 900. rocznicy śmierci św. Wojciecha ówczesny biskup warmiński zarządził wybudowanie kościoła pod wezwaniem wspomnianego świętego na terenie Pangritz-Kolonie i tak budowa nowa świątynia — w stylu neogotyckim — powstała w latach 1901-1902, a dziś jest jednym z największych kościołów dekanatu Elbląg Północ.

Kolejnym zabytkowym kościołem w Elblągu jest kościół Bożego Ciała, który powstał na początku XV wieku. Mamy też w Elblągu kościół polskokatolicki pod wezwaniem Dobrego Pasterza, czyli starą mennonicką świątynię na skrzyżowaniu ulic Orlej i Warszawskiej. Warto dodać, że proboszczem parafii Dobrego Pasterza w Elblągu jest ks. mgr Kazimierz Klaban, znany między innymi z corocznego przekazywania datków z tacy na rzecz finału Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy.

Są również w Elblągu kościoły i świątynie, które mają historię krótszą niż te wspomniane budowle. To na przykład kościół św. Rafała Kalinowskiego, którego powstanie zapoczątkowało w 1994 roku wybudowanie murowanej tymczasowej kaplicy, która służyła parafianom za świątynię do roku 2012.

W naszej galerii znalazł się również kościół św. Brata Alberta w Elblągu — jego budowa rozpoczęła się w 1984 roku od powstania drewnianej kaplicy, która według planów miała służyć wiernym przez 5 lat. Dwa lata później rozpoczęto prace przygotowujące teren, a w 1987 uzyskano pozwolenie na budowę kościoła. Jak czytamy na stronie parafii, do roku 2008 budowa przeżywała swoje wzloty i upadki. Był nawet czas, kiedy właściwie się zatrzymała, a pierwotne zamierzenia dotyczące wielkości bryły kościoła okazały się niemożliwe do zrealizowania. Wobec tego w 2009 podjęto decyzję o przeprojektowaniu kościoła. W 2010 roku przystąpiono do prac, realizując nowy projekt.

Nasza galeria nie zawiera wszystkich elbląskich kościołów i świątyń, ale mamy nadzieję wkrótce ją uzupełnić.