Warto przeczytać: Katarzyna Bonda „Na uwięzi”

2023-12-16 12:00:00(ost. akt: 2023-12-15 12:17:33)

Autor zdjęcia: Cezary Piwowarski, CC BY 3.0, via Wikimedia Commons

„Na uwięzi” to najnowszy tom serii z detektywem Jakubem Sobieskim pióra Katarzyny Bondy – najpopularniejszej w Polsce autorki kryminałów. To nie tylko trzymający w napięciu kryminał, to studium perwersji i upadku moralności. Ta historia pozostaje w pamięci na długo po zakończeniu lektury!
Niektórych drzwi lepiej nie otwierać. „Na uwięzi” to historia z suspensem, który zszarga wam nerwy!

Jakub Sobieski wciąż czeka na sprawę, która przyniesie mu uznanie i pieniądze, a na co dzień przyjmuje rutynowe zlecenia. Pewnego wieczoru przed jego biurem pojawia się kobieta, która prosi go o pomoc w odnalezieniu córki. Twierdzi, że 15-letnia dziewczyna od miesięcy była prześladowana przez rówieśników i z tego powodu zniknęła. Osobiste przeżycia sprawiają, że Sobieski podchodzi do sprawy niemal obsesyjnie. Ale zmowa milczenia i fałszywe poszlaki nie ułatwiają mu zadania. Wszyscy, nawet matka zaginionej, zdają się mieć swoje tajemnice… Zebrane tropy prowadzą detektywa do jednego z podwarszawskich moteli. To tam trzy miesiące wcześniej doszło do perwersyjnego morderstwa. Komu zależało, by o tak okrutnej sprawie nikt się nie dowiedział? Co łączy zamordowanego mężczyznę z zaginioną Stefanią Chrobak?

Autorka nie oszczędza czytelnika, a motywami, jakimi kierują się sprawcy, wręcz przygniata. Mamy tutaj do czynienia z obrazem współczesnej młodzieży żyjącej pod wpływem wirtualnego świata, dla której liczą się przede wszystkim pozory, znajomości i sława. Obsesyjna fascynacja internetowymi idolami to tylko jedno z wielu niebezpieczeństw, które czyhają na dorastające dzieci pozostawione same sobie w świecie online. Wśród tych podziwianych przez młode osoby influencerów niestety zawsze znajdą się tacy, którzy swoją sławę wykorzystają w niecnym celu.
Katarzyna Bonda idealnie wstrzeliła się ze swoją powieścią w czasie, biorąc pod uwagę ostatnio głośne sprawy dotyczące znanych polskich vlogerów i ich ofiar – w tym nieletnich (afera Pandora Gate – przyp. red.). Jest to więc na tyle aktualny temat, że wręcz domagał się poruszenia go w polskiej literaturze i z pewnością wstrząśnie niejednym czytelnikiem. Jednocześnie autorka w ten sposób uświadamia, jak ważne jest wspieranie młodzieży w okresie buntu, kiedy zbyt często zdarza się, że młodzi ludzie wkraczają przedwcześnie w dorosły świat, co prowadzi do pochopnych decyzji.

Nieoczekiwane zwroty akcji, zaskakujące zakończenie, dynamicznie rozwijająca się intryga, a także trzymanie czytelnika w napięciu – to elementy niezbędne do stworzenia świetnego kryminału. W książce „Na uwięzi” Katarzynie Bondzie udało się to osiągnąć. Książka przykuwa uwagę od samego początku, ponieważ każdy najmniejszy szczegół ma znaczenie dla fabuły. Jeśli dodać do tego jeszcze wcześniej wspomniany mocny przekaz, otrzymujemy prawdziwie mrożącą krew w żyłach lekturę.

Podsumowując, „Na uwięzi” to znakomita powieść dla miłośników kryminałów, która nie tylko zapewnia dreszczyk emocji i niepewności, ale także stawia trudne pytania dotyczące moralności i natury ludzkiej.
Agata Tupaj

Fot. Cezary Piwowarski, CC BY 3.0, via Wikimedia Commons


Katarzyna Bonda urodziła się 26 sierpnia 1977 roku w Białymstoku. Już będąc w szkole średniej, zainteresowała się dziennikarstwem. Przez 12 lat pracowała jako dziennikarka w różnych redakcjach. Kiedy miała 28 lat, spowodowała śmiertelny wypadek samochodowy i została skazana na karę pozbawienia wolności w zawieszeniu. To wydarzenie okazało się przełomowe w jej życiu, porzuciła dziennikarstwo i zajęła się pisarstwem, by w 2007 roku zadebiutować powieścią kryminalną "Sprawa Niny Frank", która została nominowana do Nagrody Wielkiego Kalibru i wyróżniona nagrodą Debiut Roku przez wydawnictwo Media Express. W tej chwili na swoim koncie ma ponad 20 wydanych książek, które cieszą się bardzo dużą popularnością.

Fot. wydawnictwo Muza