Warto przeczytać: Ewa Białołęcka „Kroniki Drugiego Kręgu”
2024-01-13 17:00:00(ost. akt: 2024-01-13 13:36:21)
Głuchoniemy chłopiec obdarzony magicznym talentem, któremu towarzyszy przyjaciel smok, szuka swojej drogi w świecie. O jego przygodach możecie przeczytać w „Kronikach Drugiego Kręgu” napisanych przez Ewę Białołęcką – królową polskiej fantastyki.
„Kroniki Drugiego Kręgu” to wznowione wydanie nagrodzonego opowiadania „Tkacz Iluzji” pochodzącej z Elbląga pierwszej damy polskiego fantasy. Jednak tym razem mamy do czynienia nie z jednym, a aż czterema tomami przygód chłopca o imieniu Kamyk i jego przyjaciół – kolejno są to „Naznaczeni błękitem”, „Drugi Krąg”, „Kamień na szczycie” oraz „Piołun i miód”. Nie jest to jednak zamknięta całość – ostatni zapowiadany tom nosi tytuł „Czas złych baśni”, lecz nie ujrzał jeszcze światła dziennego.
Pierwszy tom serii „Kroniki Drugiego Kręgu” stanowi wprowadzenie do świata wykreowanego przez Ewę Białołęcką. Opowiada on o dziejach magów z baśniowej Lengorchii, a przede wszystkim – o Tkaczach Iluzji. Ich moc pozwala na tworzenie obrazów do złudzenia przypominających rzeczywistość, ponieważ działają nie tylko na wzrok, ale i na dotyk, węch, smak oraz słuch. Ci, w których Krąg, czyli rada magów, rozpozna twórców miraży, mają prawo do noszenia błękitnej szarfy… Książka „Naznaczeni błękitem” składa się z trzech części. Pierwsza z nich opowiada historię maga Białego Roga i jego brata Koziołka.
Potem mamy opowieść o Nocnym Śpiewaku porośniętym długą sierścią. I dopiero trzecia część wprowadza głównego bohatera cyklu – głuchoniemego Kamyka, który przyjaźni się ze smokiem o imieniu Pożeracz Chmur. W pierwszym tomie poznajemy lepiej uzdolnionego chłopca, który udaje się na wędrówkę w poszukiwaniu „Stworzyciela”, żeby ten uleczył go z jego niepełnosprawności. W drugim tomie mag Kamyk, jeden z najzdolniejszych Tkaczy Iluzji, poznaje Nocnego Śpiewaka, Myszkę i innych, obdarzonych talentem chłopców, z którymi nawiązuje nić przyjaźni – tak rodzi się Drugi Krąg.
Chłopcy szybko odkrywają jednak, że magowie, których darzyli szacunkiem, nie są wolni od politycznych gier. Śpiewak poznaje pilnie strzeżony sekret, co sprawia, że życie młodych magów staje się niebezpieczne. W trzecim tomie po ucieczce od starych mistrzów, którzy próbowali nimi zawładnąć, grupa chłopców obdarzonych potężnymi zdolnościami magicznymi osiada na Jaszczurze, jednej z wysp Smoczego Archipelagu. Okazuje się jednak, że spokój baśniowej wyspy rychło może zostać zburzony. W ostatnim tomie magowie z Drugiego Kręgu się rozdzielili i udali się na misję do kraju ogarniętego wojną, by powstrzymać konflikt. Czy im się to uda?
„Kroniki Drugiego Kręgu” to opowieść o dorastaniu, przyjaźni i szukaniu swojej drogi, a wszystko to w quasi-średniowiecznym świecie z obecnością magii. Powieść o tyle ciekawa, że pojawia się w niej reprezentacja osoby z niepełnosprawnościami, dosyć rzadka w przypadku powieści fantasy. Dodatkowo biorąc pod uwagę, że pierwsza wersja tego opowiadania ukazała się w latach 90, był to zabieg dość nowatorski. Bohaterowie są wykreowani w taki sposób, że młodzi czytelnicy będą w stanie się z nimi utożsamić. Uniwersum, które wymyśliła autorka, jest bardzo rozbudowane. W powieści pojawia się też pełno wątków – niestety nie wszystkie zostały zamknięte w ostatnim tomie. Jednak dla miłośników powieści fantastycznych, którzy oczekują raczej lekkiej lektury pełnej niesamowitych przygód, ta seria będzie w sam raz.
Agata Tupaj
Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie
Komentarze dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników. Zaloguj się.
Zaloguj się lub wejdź przez