W jasełkach leży! Dziś ulicami Elbląga przejdzie Orszak Trzech Króli

2024-01-06 11:00:00(ost. akt: 2024-01-04 20:38:41)
W sobotę 6 stycznia obchodzimy Święto Trzech Króli. Tego dnia tradycyjnie ulicami naszych miast, także Elbląga, przechodzą uroczyste orszaki. Jak będą wyglądać obchody w tym roku?
Jasełka z okazji Święta Trzech Króli rozpoczną się w Elblągu 6 stycznia 2024 o godzinie 13:00 na placu Jagiellończyka. Zwieńczeniem wydarzenia będzie msza święta w katedrze św. Mikołaja.

— W Elblągu po raz pierwszy Orszak Trzech Króli odbył się 2015 roku. Zgromadzeni wówczas na placu Jagiellończyka mieszkańcy miasta mogli obejrzeć biblijne scenki oraz wspólnie śpiewać kolędy w orszaku podzielonym na grupy przebrane w trzy kolory. Cel swej podróży odnaleźli w betlejemskiej stajence — informują organizatorzy.

W Elblągu od wielu lat za organizację wydarzenia jest odpowiedzialny Elbląski Sztab Orszaku Trzech Króli, który wywodzi się z wielu środowisk m.in. z Katolickiego Stowarzyszenia Civitas Christiana w Elblągu, Katolickiego Ruchu Antynarkotycznego KARAN, Wyższego Seminarium Duchownego Diecezji Elbląskiej, Niepublicznego Przedszkola Katolickiego im. bł. Franciszki Siedliskiej w Elblągu. Organizację Orszaku wspomagają m.in. Urząd Gminy Elbląg, elbląski WOPR, harcerze ze Związku Harcerstwa Polskiego.

„W jasełkach leży!”


W tym roku organizatorzy zadecydowali, że hasłem Orszaku Trzech Króli 2024 będą słowa: „W jasełkach leży!”. Hasło to pochodzi z XVII-wiecznej kolędy „Nowy rok bieży”. Ma ono zwracać uwagę na 800-letnią tradycję tworzenia jasełek oraz na "jasełka” jako żłóbek, w którym leży Nowonarodzony Zbawiciel.

Do uczestników tegorocznego Orszaku Trzech Króli w specjalnym przesłaniu zwrócił się prezydent Polski Andrzej Duda.

— Ponad dwa tysiące lat temu w drodze do pasterskiej groty spotkali się wielcy mędrcy i prości pasterze. Ludzie, których życiowe drogi wcześniej się nie przecinały, wyruszyli, by wspólnie powitać Zbawiciela. Podobnie dzieje się obecnie, gdy potykamy się w Orszaku Trzech Króli. Na wieść o narodzinach Dziecięcia, wspólnie ruszamy w drogę do jego symbolicznego żłóbka. Radosne korowody przemierzają znajome ulice i place, śpiewając kolędy i pastorałki. W ten sposób społeczności lokalne wyrażają swoje przywiązanie do pięknej tradycji, ale też no wartości, z których wyrastają — czytamy w liście od prezydenta.

— Z każdej miejscowości, przez którą przechodzi Orszak, płynie w świat przesłanie jedności, pokoju, miłości bliźniego. Świadectwo to nabiera szczególnej mocy w obliczu współczesnych wojen i konfliktów. Trzej Królowie mieli władzę nad swoimi poddanymi, jednak idąc do Betlejem, przyjęli postawę pokory i służby — i pokłonili się Nowonarodzonemu. Niech ten obraz trzech władców zgodnie klęczących przed żłóbkiem tanie się przesłaniem dla dzisiejszego świata, niech niesie radość i nadzieję tam, gdzie jej brakuje — podkreśla prezydent Andrzej Duda.

Orszak Trzech Króli, który został zapoczątkowany w Warszawie w styczniu 2009 roku, a w ostatnich latach przeszedł ulicami setek miast w Polsce, od kilku lat pojawia się również poza Polską na kilku kontynentach. Jest w Europie, Azji, Afryce, Ameryce Północnej i Południowej. Orszak Trzech Króli, który przejdzie ulicami Elbląga to jedne z w największych jasełek ulicznych w Europie.
Obrazek w tresci

A tak było 6 stycznia 2023 roku. Orszak Trzech Króli w Elblągu w obiektywie: