Wciąż nie znamy zastępców wojewody Radosława Króla
2024-01-05 15:29:00(ost. akt: 2024-01-05 15:29:00)
Mimo wcześniejszych zapowiedzi, że wkrótce poznamy dwóch wicewojewodów, to nadal nie wiemy, kto to będzie. Wojewoda Radosław Król, który spotkał się z dziennikarzami na pierwszej w tym roku konferencji, nie podał ich nazwisk.
W konferencji prasowej wzięli udział też czołowi działacze PSL w regionie: posłowie Urszula Pasławska i Zbigniew Ziejewski, który jest też wiceministrem aktywów państwowych, oraz senator Gustaw Marek Brzezin.
— Co nas najbardziej dzisiaj zajmuje, to 30-procentowe podwyżki dla nauczycieli i pracowników przedszkoli oraz 20-procentowe dla służby urzędniczej, cywilnej — powiedział wojewoda Radosław Król, dodając, że w lutym zostaną wypłacone środki z 800 plus z wyrównaniem za styczeń.
Posłanka Urszula Pasławska zapowiedziała działania, które mają wesprzeć sektor MŚP.
— To, co zostanie wdrożone w tym roku, to z całą pewnością zwolnienie lekarskie będzie opłacane od 1 dnia przez ZUS, a nie, jak to jest dzisiaj, że przez pierwszych 30 dni robi to przedsiębiorca — zapowiedziała posłanka PSL. — Będzie to duże udogodnienie i duże wsparcie dla przedsiębiorców. Kontrole małych i średnich firm będą skrócone do minimum, maksymalnie do 6 dni. Pracujemy również nad rozwiązaniami, które pozwolą przedsiębiorcy, który znalazł się w trudnej sytuacji, kiedy nie będzie prowadził działalności bądź w ograniczonym stopniu, żeby mógł skorzystać z urlopu od ZUS-u.
Poseł Zbigniew Ziejewski, dla którego była to też pierwsza konferencja prasowa w roli wiceministra aktywów państwowych, mówił o najważniejszych zadaniach, które trzeba rozwiązać w regionie.
— Priorytetem dla nas będą S5 i S16 oraz rozbudowa portu w Elblągu, dokończenie tej inwestycji, żeby port mógł zacząć normalnie funkcjonować — zapowiedział wiceminister Ziejewski. Dodał, że kolejną kwestią, którą trzeba się pilnie zająć, jest unieważnienie przetargu na port zbożowy w Gdyni, bo za poprzedniej ekipy został ogłoszony przetarg na dzierżawę na 30 lat dla zachodnich konsorcjów, które pozbawią nas możliwości eksportu zboża.
— Chcemy, żeby to Polska, polskie firmy, mając nadbrzeże w Gdyni, mogły eksportować zboże, bo mamy ogromne nadwyżki 7-8 mln ton zboża — mówił poseł Ziejewski.
Zapytaliśmy wojewodę, kiedy zostaną powołani jego dwaj zastępcy i kto nimi będzie.
— Mam informacje, że jutro będą podejmowane kluczowe decyzje i albo do piątku, albo w poniedziałek na pewno już moi nowi zastępcy będą pracować — odparł wojewoda Król.
Co do nazwiska, to wojewoda nie chciał się wypowiadać.
— Opiniuję osoby, ale generalnie muszę poczekać na efekt, bo jak wiecie państwo, są różne kandydatury sprawdzane pod różnym kątem. Dlatego nie chciałbym dzisiaj spalić nazwiska, bo to jest przedmiotem analiz — dodał wojewoda.
To dość nieoczekiwany zwrot, bo jeszcze przed świętami wojewoda, zapytany o swoich zastępców, odparł:
— Z tego, co się orientuję, myślę, że to nie jest tajemnica: pan Mateusz Szauer wywodzący się Lubawy i pani Monika Falej z Lewicy. Ale poczekajmy jeszcze na oficjalne ogłoszenie. Czekamy na nominacje — podkreślił wojewoda, dodając, że prawdopodobnie w najbliższych dniach należy ich oczekiwać.
Skąd ta zwłoka? Nieoficjalnie się dowiedzieliśmy, że z rekomendacji Lewicy kandydatem na urząd wicewojewody jest Zbigniew Szczypiński, obecnie radny powiatu olsztyńskiego. Nie jest to aż tak dużym zaskoczeniem, bo już wcześniej wymienialiśmy radnego w gronie kandydatów na wicewojewodę. W przypadku kandydata KO nie ma żadnych roszad, bo tym jest dalej Mateusz Szauer z Platformy Obywatelskiej, który jest dyrektorem wydziału ochrony środowiska i rolnictwa w Starostwie Powiatowym w Iławie. Jednak, jak widać w tym przypadku, trzeba po prostu poczekać na nominację premiera, żeby mieć już stuprocentową pewność.
Z dotychczasowych zmian kadrowych u wojewody warto odnotować zmianę na stanowisku dyrektora generalnego Urzędu Wojewódzkiego. Na to stanowisko została powołana Monika Choroszewska-Pleńkowska, która wcześniej była radcą prawnym w Zarządzie Dróg Wojewódzkich w Olsztynie.
Andrzej Mielnicki
Z dotychczasowych zmian kadrowych u wojewody warto odnotować zmianę na stanowisku dyrektora generalnego Urzędu Wojewódzkiego. Na to stanowisko została powołana Monika Choroszewska-Pleńkowska, która wcześniej była radcą prawnym w Zarządzie Dróg Wojewódzkich w Olsztynie.
Andrzej Mielnicki
Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie
Komentarze dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników. Zaloguj się.
Zaloguj się lub wejdź przez