Tłumy na Orszaku Trzech Króli 2024 w Elblągu [ZDJĘCIA]
2024-01-07 12:48:32(ost. akt: 2024-01-07 13:09:10)
W sobotę ulicami Elbląga już po raz szósty przeszedł Orszak Trzech Króli. W jasełkach wzięły udział tłumy mieszkańców, którzy wspólnie wyruszyli z placu Kazimierza Jagiellończyka do katedry, gdzie mędrcy pokłonili się Nowonarodzonemu.
Trzej Królowie prowadzeni przez Gwiazdę Betlejemską razem z mieszkańcami Elbląga przyodzianymi w papierowe korony tłumnie ruszyli spod placu Jagiellończyka, by odnaleźć małego Jezusa. Po drodze nie zabrakło scenek rodzajowych, bo Orszak to przecież uliczne przedstawienie jasełkowe. Był dwór Heroda, gospoda przy katedrze i stajenka wewnątrz katedry. W stajence królowie złożyli hołd i dary dla Bożej Dzieciny. Zakończeniem była uroczysta msza święta.
Z roku na rok uliczne jasełka są w Elblągu coraz popularniejsze. A potwierdzeniem tego są setki mieszkańców, którzy wzięli udział w sobotnim Orszaku.
— Jestem naprawdę zdumiona frekwencją. Biorę udział w wydarzeniu pierwszy raz i nie spodziewałam się, że będzie nas tu aż tak dużo. To nowa tradycja, całkiem niedawno się o niej dowiedziałam, a to już szósty taki Orszak. Cieszy mnie, że jest wśród nas sporo młodzieży — powiedziała nam jedna z elblążanek biorąca udział w Orszaku.
W tym roku hasłem Orszaku Trzech Króli 2024 były słowa: „W jasełkach leży!”. Hasło to pochodzi z XVII-wiecznej kolędy „Nowy rok bieży”. Miało ono zwracać uwagę na 800-letnią tradycję tworzenia jasełek oraz na „jasełka” jako żłóbek, w którym leży Nowonarodzony Zbawiciel.
Święto Objawienia Pańskiego, nazywane także Epifanią lub Świętem Trzech Króli, jest jednym z pierwszych świąt, które ustanowił Kościół – (w III wieku w Kościele wschodnim, a w IV wieku w Kościele zachodnim).
Według Ewangelii św. Mateusza, za panowania w Judei króla Heroda, do Betlejem przybyli ze Wschodu mędrcy, gdyż prorocy przepowiedzieli, że urodził się tam król żydowski. Mędrców w średniowieczu zaczęto nazywać trzema królami i ta nazwa przetrwała do czasów obecnych. Ich imiona pojawiły się dopiero w VIII w. W XII w. Kacpra, Melchiora i Baltazara uznano za przedstawicieli Europy, Azji i Afryki. Relikwie mędrców przechowywane są w Kolonii (Niemcy). Od 2011 r. w naszym kraju 6 stycznia to dzień ustawowo wolny od pracy, podobnie jak w innych państwach, np. we Włoszech, Hiszpanii, Grecji, Szwecji, Finlandii, Austrii czy w Szwajcarii.
Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie
Komentarze dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników. Zaloguj się.
Zaloguj się lub wejdź przez