Dodatek pielęgnacyjny wzrośnie, ale skorzystają na nim tylko dwie grupy Polaków

2024-01-08 18:02:11(ost. akt: 2024-01-08 15:37:33)
Zdjęcie jest ilustracją do tekstu

Zdjęcie jest ilustracją do tekstu

Autor zdjęcia: Pixabay

W 2024 roku nastąpi zmiana w kwocie dodatku pielęgnacyjnego, co skutkować będzie wzrostem świadczenia dzięki procesowi waloryzacji. Na korzyść tych zmian wyjdą dwie grupy obywateli. Jednej grupie dodatek pielęgnacyjny zostanie przyznany automatycznie, podczas gdy druga grupa będzie musiała złożyć stosowne dokumenty w Zakładzie Ubezpieczeń Społecznych.
Proces waloryzacji dodatku pielęgnacyjnego rozpocznie się 1 marca 2024 roku. Obecne świadczenie w wysokości 294,39 złotych wzrośnie do 324,39 złotych.

Osoby, które ukończyły 75 lat, zwolnione są z konieczności składania dokumentów w celu otrzymania świadczenia, ponieważ przysługuje im ono z urzędu. Dodatek pielęgnacyjny jest także dostępny dla innej grupy obywateli, którzy muszą złożyć wnioski w ZUS.

Dodatek pielęgnacyjny jest przewidziany dla osób całkowicie niezdolnych do pracy i samodzielnej egzystencji. Wymaga to jednak złożenia w ZUS zaświadczenia o stanie zdrowia od lekarza prowadzącego, dokumentacji medycznej oraz wniosku o przyznanie tego świadczenia.

Osoby starające się o dodatek pielęgnacyjny mają możliwość złożenia wymienionych dokumentów osobiście w dowolnej jednostce ZUS lub za pośrednictwem poczty. ZUS zobowiązany jest do poinformowania wnioskodawcy w ciągu 30 dni, czy świadczenie zostanie mu przyznane.

Warto zauważyć, że osoby przebywające w zakładach opiekuńczo-leczniczych oraz w zakładach pielęgnacyjno-opiekuńczych, które spędzają tam więcej niż 2 tygodnie miesięcznie, nie kwalifikują się do pobierania dodatku pielęgnacyjnego.

Ponadto, osoby posiadające ustalone prawo do dodatku pielęgnacyjnego z ZUS nie mogą pobierać zasiłku pielęgnacyjnego przyznawanego przez wójtów, burmistrzów i prezydentów miast.