Nagrody prezydenta Elbląga za 2023 rok przyznane

2024-01-10 14:14:31(ost. akt: 2024-01-10 22:48:49)
Tradycyjnie już 6 stycznia w wieczór Trzech Króli odbył się w Elblągu Koncert Noworoczny, podczas którego poznaliśmy laureatów nagród Prezydenta Elbląga Witolda Wróblewskiego za rok 2023. Uroczystość odbyła się w Teatrze im. Aleksandra Sewruka.
Po raz pierwszy Nagrody Prezydenta przyznane zostały w 1991 roku. W tym roku przyznano dziesięć wyróżnień, w różnych kategoriach. Trafiły one do: firmy Frog, Krystyny Adamskiej, Sebastiana Niżnika, zespołu Diamenty, Orkiestry Wojskowej w Elblągu, Pauliny Dąbrowskiej i Michała Dąbrowskiego, zespołu realizującego inwestycję modernizacji miejskiej oczyszczalni ścieków, Stowarzyszenia Osób Represjonowanych i Poszkodowanych w latach 1980-1990 Regionu Elbląskiego, Elbląskiego Klubu Szefów Kuchni. Nagrodę honorową otrzymał Gustaw Marek Brzezin.

PRZEDSIĘBIORCZOŚĆ I INNOWACJE: Firma FROG Sp. z o.o.

FROG to jeden z liderów branży prac podwodnych i hydrotechnicznych w Polsce. Spółka A&G to innowator w zakresie zabezpieczenia prac podwodnych – pomysłodawca Mobilnego Kontenerowego Kompleksu Nurkowego. Ośrodek Szkolenia Nurków Zawodowych FROG — organizator szkoleń dla nurków zawodowych, kierowników prac podwodnych i operatorów systemów nurkowych. Zakres działalności związany jest z pracami podwodnymi, eksploatacją małych jednostek pływających oraz szeroko rozumianym sektorem offshore. Firma pracuje zarówno ze światowymi gigantami, jakimi są Hyundai, China Harbor, International Paper, a także wielkimi graczami branży budowlanej w Polsce NDI, PORR, DORACO.


DZIAŁALNOŚĆ SPOŁECZNA: Krystyna Adamska

Krystyna Adamska to przewodnicząca Związku Emerytów, Rencistów i Inwalidów w Elblągu, Wiceprzewodnicząca w Radzie Seniorów przy Prezydencie Elbląga, Prezes Koła nr 2 Związku Kombatantów i Byłych Więźniów Politycznych, Członek komisji rewizyjnej w ERKON, Członek Zarządu w Międzyzakładowym Związku Zawodowym Pracowników GE. Pani Krystyna Adamska znana jest całemu elbląskiemu środowisku seniorów. Pomaga wszystkim, ale szczególne miejsce w jej sercu zajmują kombatanci. Mogą liczyć na wsparcie w chorobie,w rehabilitacji. Pani Krystyna nie pozwoli na samotność i smutek. Jak tylko może angażuje swoich podopiecznych w życie towarzyskie, przekazuje informacje o mieście. Łącznie opiekuje się 37 kombatantami, a wśród nich 2 paniami w wieku 102 lat.

OCHRONA ZDROWIA: Sebastian Niżnik - Fizjoterapeuta dzieci i noworodków

Sebastian Niżnik jest zatrudniony w Wojewódzkim Szpitalu Zespolonym w Elblągu od 1 września 2011 roku na stanowisku Fizjoterapeuty na Oddziale Noworodka, Patologii i Intensywnej Terapii Noworodka im. Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Jest magistrem fizjoterapii – dyplom zdobył na Wydziale Nauk o Zdrowiu na Uniwersytecie Medycznym im. Karola Marcinkowskiego w Poznaniu. Wciąż pogłębia swoją wiedzę na kursach i szkoleniach, m.in. specjalizuje się w prowadzeniu rehabilitacji niemowląt i dzieci metodą Vojty. Pan Sebastian jest rehabilitantem głównie na Oddziale Intensywnej Terapii Noworodka, ale również zajmuje się edukacją rodziców w zakresie postępowania pielęgnacyjnego nad noworodkiem. Ma szczególne zasługi w przypadku rehabilitacji dzieci wcześniej urodzonych, czyli skrajnych wcześniaków poniżej 28 tygodnia ciąży. Od pierwszych dni życia wspomaga noworodki ćwiczeniami i rehabilitacją, co znacząco wpływa na ich rozwój i komfort życia.

DZIAŁALNOŚĆ OŚWIATOWA I NAUKOWA: Zespół Diamenty

Zespół wokalny „Diamenty” to młodzi artyści, których nie trzeba przedstawiać elbląskiej publiczności. Znakomity warsztat wokalny i świetna choreografia, doświadczenie i niezwykłe zaangażowanie zespołu przełożyły się na niezliczoną liczbę sukcesów i występów w Elblągu, ale również w kraju i za granicą. Zespół jest chlubą naszego miasta oraz Młodzieżowego Domu Kultury (MDK). Diamenty uświetniają wokalnie miejskie imprezy. Zespół wspiera wokalnie organizacje charytatywne, działające w naszym województwie biorąc czynny udział w koncertach charytatywnych organizowanych między innymi przez: WOŚP, Rotary Club Elbląg Centrum, Fundację Nasze Dzieci, czy Elbląskie Stowarzyszenie Amazonek.

SPORT I TURYSTYKA: Paulina Dąbrowska i Michał Dąbrowski - Zespół trenerów IKS Atak
Paulina Dąbrowska i Michał Dąbrowski związani są z klubem IKS ATAK jako trenerzy judo osób z niepełnosprawnościami od 7 lat. Z wielką pasją i zaangażowaniem przekazują swoim podopiecznym tajniki i filozofię judo. Swoim zawodnikom wskazują odpowiednią drogę, pomagają przełamywać bariery, uczą szacunku, tolerancji, walki fair play i godnego znoszenia porażek, a także starają się zmienić stereotypowe postrzeganie sportu osób z niepełnosprawnością wśród społeczności. Dla grupy trzydziestu zawodników są wzorem do naśladowania, a także mentorami, przyjaciółmi i powiernikami. Poprzez sport uczą zawodników wielu rzeczy tak bardzo potrzebnych i niezbędnych w życiu codziennym. W zamian otrzymują, uśmiech, szczerość i prawdziwe emocje. Jako trenerzy sekcji judo przygotowują judoków do startów w zawodach rangi krajowej, a także do rywalizacji na międzynarodowych arenach.

KULTURA I SZTUKA: Orkiestra Wojskowa w Elblągu
Orkiestra Wojskowa utworzona została 7 maja 1944 r. w m. Sumy na terenie dzisiejszej Ukrainy. W Elblągu stacjonuje od 1949 roku. Jest jedną z najstarszych Orkiestr Wojskowych w Polsce, która w tym roku obchodzić będzie jubileusz 80-lecia istnienia. Koncerty Orkiestry zawsze budzą uznanie wśród mieszkańców naszego miasta. W każdym roku, w ramach organizowanych przez Prezydenta Elbląga oraz przewodniczącego Rady Miejskiej w Elblągu uroczystości z okazji świąt państwowych i patriotycznych Orkiestra Wojskowa zabezpiecza muzyczną oprawę, nadając im szczególny wymiar. Dotyczy to również uroczystości wojskowych organizowanych na terenie Jednostek Wojskowych stacjonujących w Garnizonie Elbląg. Do najważniejszych osiągnięć, jakie Orkiestra Wojskowa posiada jest zajęcie I miejsca za wykonanie koncertu estradowego w 56. Konkursie Orkiestr Wojska Polskiego w Świeradowie-Zdroju.


DZIAŁALNOŚĆ EKOLOGICZNA: Zespół realizujący inwestycję modernizacji miejskiej oczyszczalni ścieków

Inwestycja przebudowy i rozbudowy oczyszczalni ścieków przy ul. Mazurskiej w Elblągu była największym i najdroższym przedsięwzięciem w historii naszego miasta. Koszt przedsięwzięcia wyniósł 198 mln złotych, z czego 101 mln to pozyskane fundusze unijne. i Środowisko na lata 2014-2020. Przedsięwzięcie było jednym z priorytetowych zadań samorządu. Ponad 30-letni, bardzo wyeksploatowany obiekt groził katastrofą budowlaną i ekologiczną. Dzięki zaangażowaniu, wiedzy i doświadczeniu zespołu osób, które z ramienia inwestora, czyli spółki miejskiej EPWiK, realizowały inwestycję, udało się sprawnie przeprowadzić ten jakże skomplikowany proces. Co ważne wszystkie prace wykonywane były na czynnym obiekcie.

KATEGORIA INNE: Stowarzyszenie Osób Represjonowanych i Poszkodowanych w latach 1980-1990 Regionu Elbląskiego
Stowarzyszenie Osób Represjonowanych i Poszkodowanych w latach 1980-1990 Regionu Elbląskiego zajmuje się między innymi organizacją i promowaniem aktywnego uczestnictwa w życiu społecznym, politycznym i gospodarczym osób, które zostały dotknięte w stanie wojennym represjami. Stowarzyszenie powstało w 2003 roku. Celem Stowarzyszenia, które działa od 20 lat, jest również rehabilitacja osób dotkniętych represjami i popieranie roszczeń członków stowarzyszenia o naprawę krzywd, jakich doznały w stanie wojennym w znaczeniu moralnym i wymiarze materialnym, a także wszechstronna pomoc materialna i prawna, głównie zmierzająca do nabycia określonych praw i uprawnień przez członków stowarzyszenia. Stowarzyszenie dba również o kultywowanie pamięci
o ówczesnych wydarzeniach i ludziach, którzy byli zaangażowani w szeroko rozumianą działalność opozycyjną. W swojej działalności kieruje się również tym, by utrwalać wiedzę o tym, jak ważny był Elbląg i nasz region dla opozycji antykomunistycznej w czasach PRL-u.


KATEGORIA INNE: Elbląski Klub Szefów Kuchni

Elbląski Klub Szefów Kuchni powstał w lutym 2018 r. Tworzy go ponad 20 doświadczonych restauratorów, producentów żywności, kucharzy oraz ludzi związanych zawodowo z gastronomią z Elbląga i okolic. Na jego czele stoją: Bartosz Majchrzak, Michał Denesiuk i Remigiusz Jasiński. Zadanie, jakie przyjęli na siebie mistrzowie kuchni to promocja produktów regionalnych, wspieranie talentów kulinarnych młodzieży oraz rozwój kulinarnej świadomości elblążan. Wielokrotnie z wiedzy i doświadczenia członków Klubu mogą czerpać młodzi adepci sztuki kulinarnej z Zespołu Szkół Gospodarczych. Klub na stałe współpracuje z samorządem przy organizacji: Elbląskiego Święta Chleba oraz Świątecznych Spotkań Elblążan – gdzie szefowie prezentują swoje umiejętności gastronomiczne poprzez pokazy kulinarne, przygotowują wspólny posiłek, który poddają pod degustację publiczności.


NAGRODA HONOROWA: Gustaw Marek Brzezin – senator RP

Gustaw Marek Brzezin w latach 2014 - 2023 był marszałkiem województwa warmińsko – mazurskiego, a w latach 2012–2014 wicemarszałkiem województwa.
Nagroda jest podziękowaniem za zaangażowanie i szeroko rozumiane wsparcie dla samorządu i mieszkańców Elbląga, którego doświadczaliśmy przez wiele lat pełnienia przez Pana Gustawa Marka Brzezina funkcji marszałka województwa warmińsko-mazurskiego.