Alpiniści w bajkowych przebraniach odwiedzili najmłodszych pacjentów Wojewódzkiego Szpitala Zespolonego w Elblągu

2024-01-17 13:44:14(ost. akt: 2024-01-17 15:33:37)

Autor zdjęcia: Wojewódzki Szpital Zespolonyw Elblągu

Młodych pacjentów Wojewódzkiego Szpitala Zespolonego w Elblągu czekała dziś bardzo miła niespodzianka. Z okazji nadchodzącego 32. finału Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy pracownicy z branży "wysokościowej", przebrani w stroje postaci z bajek i komiksów zorganizowali specjalną akcję, sprawiając przy tym małym pacjentom bardzo dużo radości.
Jak co roku, pracownicy branży "wysokościowej", tzw. alpiniści przygotowali akcję "Alpiniści dla WOŚP" z okazji finału 32. Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. W środę 17 stycznia odwiedzili młodych pacjentów Wojewódzkiego Szpitala Zespolonego w Elblągu. Użyli do tego specjalistycznego sprzętu oraz przebrali się w stroje znanych postaci z komiksów i bajek.
Fot. FB/WOSP Elbląg

Wydarzenie jest bardzo popularne na terenie całego kraju. O jego początkach porozmawialiśmy z organizatorem Krzysztofem Racą: — Akcja narodziła się trzy lata temu w Trójmieście, kiedy panowała pandemia koronawirusa — wszystkie akcje Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy były odwołane. Po zniesieniu obostrzeń stwierdziliśmy, że chcemy zrobić coś fajnego. Pomysł z superbohaterami zjeżdżającymi na linach nie jest naszym własnym pomysłem — widzieliśmy nagranie ze Stanów Zjednoczonych, gdzie prezentowana była podobna koncepcja.

Jak się okazało, nie każdy pomysł musi być oryginalny — ważne, aby był skuteczny: — Po zobaczeniu filmiku nakręconego w Stanach Zjednoczonych pomyślałem, że czemu by nie zrobić takiej akcji w Polsce? Na początku miały to być trzy szpitale w Trójmieście, a przerodziło się to w akcję o bardzo dużej skali. W bardzo krótkim czasie, po pierwszej edycji wydarzenia, odwiedziliśmy 22 szpitale w 18 miastach. Z roku na rok odwiedzamy coraz więcej szpitali, a zainteresowanie społeczeństwa jest spore — dodaje Krzysztof Raca.

Alpiniści rozpoczęli akcję 14 stycznia i potrwa ona 2 tygodnie (do 29 stycznia). W tym czasie odwiedzą kilkanaście polskich miast. Takie wydarzenie potrzebuje starannie dopracowanych przygotowań: — Proces organizacyjny trwa prawie 3 miesiące, a zaangażowanych jest w to 300 alpinistów i prawie 200 strażaków. Ważni są też ludzie, którzy pomagają nam, aby to wydarzenie mogło się odbyć w taki sposób — mówi Krzysztof Raca. I dodaje: - W tym roku odwiedzimy 32 szpitale w 31 miastach.

Tegoroczny finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy odbędzie się 28 stycznia pod hasłem "Płuca po pandemii. Gramy dla dzieci i dorosłych!". Celem zbiórki jest zakup specjalistycznego sprzętu przeznaczonego do diagnozowania, monitorowania i rehabilitacji chorób płuc spowodowanych pandemią.