Telefon komórkowy w samochodzie. Bardziej niebezpieczny niż myślisz!

2024-01-21 19:06:14(ost. akt: 2024-01-21 19:09:07)   Artykuł sponsorowany
Czy wiesz, że używanie telefonu komórkowego w samochodzie może być nie tylko nielegalne, ale i bardzo niebezpieczne? Z poniższego artykułu dowiesz się, jakie są konsekwencje i ryzyko korzystania z telefonu podczas jazdy. Sprawdź, jak uniknąć mandatów i jeździć, nie narażając siebie ani innych.
Dlaczego używanie telefonu w samochodzie jest niebezpieczne?
Używanie komórki w samochodzie może być bardzo kuszące, zwłaszcza gdy chcemy odebrać ważny telefon, wysłać wiadomość lub sprawdzić mapę. Takie zachowanie może mieć jednak fatalne skutki dla bezpieczeństwa naszego i innych uczestników ruchu. Oto kilka powodów, dla których używanie telefonu w samochodzie jest niebezpieczne:

Zmniejsza naszą uwagę i koncentrację. Korzystając z telefonu, odwracamy wzrok i myśli od drogi, co może spowodować, że nie zauważymy znaków, sygnałów, przeszkód lub innych pojazdów. Według badań rozmowa przez telefon komórkowy podczas jazdy zmniejsza naszą uwagę o 37%, a pisanie wiadomości o 79%.
Zwiększa czas reakcji. Używając telefonu, reagujemy wolniej na zmiany sytuacji na drodze, co może być kluczowe w przypadku nagłego hamowania, wymijania lub skręcania. Używanie telefonu komórkowego podczas jazdy zwiększa czas reakcji o 0,5–1,5 sekundy, co przy prędkości 90 km/h oznacza dodatkowe 12–40 metrów drogi hamowania.
Zmniejsza naszą zdolność do utrzymania kierunku i prędkości (o 25–50%). Może to prowadzić do zjeżdżania z pasa, przekraczania ograniczeń lub nieprawidłowego dostosowywania się do ruchu. 
Zwiększa ryzyko wypadków i kolizji. Wszystkie powyższe czynniki sprawiają, że używanie telefonu komórkowego w samochodzie znacznie (4 razy, a w przypadku pisania wiadomości aż 23 razy) zwiększa ryzyko utraty kontroli nad pojazdem, zderzenia się z innym pojazdem, pieszym, rowerzystą lub inną przeszkodą.

Pamiętaj, że każde zdarzenie drogowe oprócz tego, że stanowi bezpośrednie zagrożenie dla zdrowia i życia, oznacza też koszty – związane czy to z naprawą szkód, czy z wyższą stawką ubezpieczenia, co jasno pokaże Ci kalkulator OC AC.


Jakie są konsekwencje prawne używania telefonu w samochodzie?
W Polsce obowiązuje zakaz używania telefonu komórkowego podczas jazdy, chyba że jest on podłączony do zestawu głośnomówiącego lub słuchawkowego. Od 2022 roku obowiązują wyższe mandaty za używanie telefonu w samochodzie - warta.pl podaje, że za złamanie tego zakazu grozi nam mandat w wysokości 500 zł i aż 12 punktów karnych. Jeśli spowodujemy wypadek lub kolizję pod wpływem używania telefonu, możemy ponieść dodatkowe konsekwencje, na przykład stracić prawo jazdy na okres od 3 miesięcy do 10 lat. Ponadto jeżeli z naszej winy dojdzie do uszkodzenia mienia lub ciała innej osoby, możemy być zobowiązani do zapłacenia odszkodowania lub zadośćuczynienia. Wysokość takiej kwoty zależy od stopnia szkody i może sięgać nawet kilkuset tysięcy złotych. Z kolei jeśli w wyniku spowodowanego przez nas wypadku dojdzie do spowodowania śmierci lub ciężkiego uszczerbku na zdrowiu innej osoby, możemy być oskarżeni o popełnienie przestępstwa. W zależności od okoliczności grozi nam kara pozbawienia wolności od 6 miesięcy do 12 lat. 


Jak uniknąć mandatów za używanie telefonu w samochodzie?
Najlepszym sposobem na uniknięcie mandatów i ryzyka używania telefonu w samochodzie jest po prostu… nieużywanie go. Jeśli musimy zadzwonić, odebrać połączenie, napisać do kogoś albo za pomocą smartfona sprawdzić coś w internecie, powinniśmy zatrzymać się w bezpiecznym miejscu i wyłączyć silnik. Jeśli jednak chcemy mieć możliwość korzystania z telefonu podczas jazdy, istnieje kilka rozwiązań, które pomogą nam zachować bezpieczeństwo i zgodność z prawem. Najprostszy i najtańszy sposób na używanie telefonu w samochodzie to zaopatrzenie się w zestaw głośnomówiący lub słuchawkowy. Pozwala nam to na prowadzenie rozmów bez odrywania rąk od kierownicy i wzroku od drogi. Należy jednak pamiętać, że nawet takie rozmowy mogą być rozpraszające i wpływać na naszą uwagę oraz koncentrację. Dlatego powinniśmy ograniczać ich czas i częstotliwość, a w razie potrzeby przerwać lub odłożyć na później.


Bardziej zaawansowanym i wygodniejszym rozwiązaniem jest system Bluetooth, który może być wbudowany w samochód lub zamontowany jako dodatkowe urządzenie. Dzięki niemu możemy nie tylko prowadzić rozmowy, ale i odbierać wiadomości, słuchać muzyki, korzystać z nawigacji lub innych aplikacji. Najnowocześniejszy i najbezpieczniejszy jest asystent głosowy, pozwalający na obsługę telefonu za pomocą komend głosowych. Mimo wszystko podobnie jak w przypadku zestawu głośnomówiącego, przy korzystaniu z tych udogodnień wciąż należy pamiętać o zachowaniu ostrożności i rozsądku.