Siostry Katarzynki zbierają na remont dachu

2024-01-22 16:03:18(ost. akt: 2024-01-22 16:08:11)
 Dach klasztoru przecieka w kilkunastu miejscach

Dach klasztoru przecieka w kilkunastu miejscach

Autor zdjęcia: zrzutka.pl

Aż 300 tys. zł potrzeba siostrom Katarzynkom z Braniewa na zachowanie ich klasztoru. Budynek wymaga remontu przeciekającego dachu. Gmach klasztoru jest nie tylko piękny, ale i ogromny. Pomóc zakonnicom może każdy z nas.
Uruchomiono internetową zbiórkę na remont dachu zabytkowego klasztoru sióstr Katarzynek w Braniewie.

— Jesteśmy Zgromadzeniem Sióstr Św. Katarzyny założonym w Braniewie w 1571 roku przez bł. Reginę Protmann. Służymy Bogu i ludziom już przeszło 453 lata. Żyjemy zgodnie z hasłem naszej Założycielki: „Jak Bóg chce”. Nasza siedziba znajduje się w Braniewie i to właśnie tego domu dotyczy niniejsza zrzutka. Nasz klasztor został wybudowany w latach 1904-1906, jest wpisany do rejestru zabytków. Pierwotnie służył jako dom formacyjny, w czasie I wojny światowej służył jako szpital polowy, był też miejscem schronienia dla uchodźców. Od 1932 roku stał się siedzibą zarządu generalnego Zgromadzenia, a od 1935 roku – siedzibą zarządu prowincji warmińskiej i tę rolę spełnia do dziś. W czasie II wojny światowej w klasztorze znajdował się oddział zakaźny dla dzieci i szpital polowy oraz przytułek dla uchodźców — opisują zakonnice.

Gmach klasztoru jest nie tylko piękny, ale i ogromny. Ogólna powierzchnia zabudowy to 1631 mkw.

— Do dnia dzisiejszego nasz klasztor jest nie tylko domem mieszkalnym dla 30 sióstr, ale również miejscem, gdzie mogą zatrzymać się pielgrzymi podążający szlakiem Św. Jakuba, miejscem, gdzie odbywają się różnego rodzaju wydarzenia kulturalne, historyczne i sportowe. Ponadto w naszym klasztorze ludzie bezdomni i niezaradni mogą otrzymać ciepły posiłek, jak również skorzystać z prysznica lub otrzymać paczkę żywnościową — dodają siostrzyczki z Braniewa.

Aby zapewnić bezpieczeństwo siostrom i wszystkim odwiedzającym klasztor, trzeba wykonać remont dachu, który przecieka w kilkunastu miejscach, oraz kominów, które zaczęły się „sypać”. Ponadto naprawy wymagają szkody wyrządzone przez cieknący dach na niższych kondygnacjach.

— Nie jesteśmy w stanie tego zrobić same, potrzebujemy Waszej pomocy. Koszt napraw to około 300 tys. zł — apelują pomysłodawczyni internetowej zbiórki, którą można wesprzeć na stronie zrzutka.pl, wpisując tytuł: „Remont przeciekającego dachu oraz kominów zabytkowego klasztoru”. — Jeśli możesz, pomóż nam. My odwdzięczymy się naszą modlitwą i ofiarą Eucharystyczną. Zapewnijmy razem bezpieczeństwo wszystkim, którzy chronią się w naszym klasztorze. Niech ten piękny zabytek Braniewa i kolebka Zgromadzenia nie ulegnie zniszczeniu. Prosimy o wsparcie finansowe, a jeśli nie możesz tego uczynić – prześlij link swoim znajomym. Pomocna dla nas będzie każda złotówka. Razem możemy zdziałać wszystko, a dobry Bóg będzie nam we wszystkim błogosławił.

Błogosławiona Regina Protmann urodziła się w Braniewie w 1552 roku. Jej dziadek sprawował urząd burmistrza miasta, stryjowie zasiadali w radzie miejskiej, a ojciec był bogatym kupcem. Rodzinę Protmannów stać było na to, aby swoje dzieci kształcić wszechstronnie przez prywatnych nauczycieli. Pomimo fali protestantyzmu zalewającej Polskę i Warmię, rodzina ta pozostała wierna wierze katolickiej, dlatego Regina od dziecka wychowywana była w ufności do Boga i przywiązaniu do Kościoła. Razem z dwiema dziewczętami zamieszkała w pustym i starym domu. Tworzyła się wspólnota kobiet, żyjących w ślubach zakonnych, we wspólnej modlitwie i pracy, ale nie w zamknięciu od społeczeństwa, lecz wychodząca do ludzi chorych i potrzebujących pomocy. Dla swojej wspólnoty Regina napisała Reguły, czyli plan, zasady życia, a całe dzieło i grupę sióstr powierzyła św. Katarzynie Aleksandryjskiej, patronce kościoła w Braniewie. Po 12 latach Reguły te zostały zatwierdzone przez biskupa diecezji. Stało się to na zamku w Lidzbarku Warmińskim w 1583 roku. Potem zatwierdził je nuncjusz papieski. Tak powstało Zgromadzenie, które istnieje do dziś.
Źródło: katarzynki.org.pl