Alkoholowy kłopot w Braniewie. Piją nie tylko dorośli

2024-01-25 17:57:51(ost. akt: 2024-01-25 17:59:26)
zdjęcie ilustracyjne

zdjęcie ilustracyjne

Autor zdjęcia: policja

Ponad setka zatrzymanych nietrzeźwych kierowców w samym Braniewie. Statystyki dotyczące spożywania alkoholu w mieście nie napawają optymizmem. Zagrożona jest niestety również młodzież.
Braniewski samorząd opracował nowy Gminny Program Profilaktyki i Rozwiązywania Problemów Alkoholowych oraz Przeciwdziałania Narkomanii na 2024 rok. Jak czytamy w tym ważnym dokumencie, jest on adresowany do całej społeczności mieszkańców Braniewa, ze szczególnym uwzględnieniem młodego pokolenia.

Niestety, jak wynika z programu, mieszkańcy miasta nie mają problemu z dostępem do napojów alkoholowych. W 2023 roku ogólna liczba punktów sprzedaży alkoholu w Braniewie wynosiła 58, do spożycia w miejscu sprzedaży, do spożycia poza miejscem sprzedaży: 38 zezwolenia na alkohol do 4,5 proc. oraz piwo, 39 zezwoleń na alkohol od 4,5 proc. do 18 proc. bez piwa oraz 37 zezwoleń na alkohol powyżej 18 proc., a limit zezwoleń na sprzedaż napojów alkoholowych przeznaczonych do spożycia poza miejscem sprzedaży do 4,5 proc. zawartości alkoholu oraz na piwo 55 zezwoleń, powyżej 4,5 proc. do 18 proc. zawartości alkoholu z wyjątkiem piwa – 48 zezwoleń, powyżej 18 proc. zawartości alkoholu – 43 zezwolenia.

Taka ilość punktów łatwego dostępu do alkoholu nie może pozostawać bez wpływ na zdrowie mieszkańców. W dokumencie czytamy, że Komisja ds. Rozwiązywania Problemów Alkoholowych przyjęła i rozpatrzyła 32 wnioski o objęcie leczeniem przymusowym. Do Sądu trafiło 12 wniosków. Ponadto udzielono 59 porad prawnych, 74 porad psychologicznych w Punkcie Przeciwdziałania Przemocy, 38 badań przesiewowych i wczesnej interwencji u pacjentów z problemem alkoholowym oraz wczesnego wykrywania pacjentów z grupy ryzyka i udzielania im pomocy medycznej.

Dlatego tak ważna jest praca z młodzieżą. W Braniewie zatem prowadzono zajęcia pomocowe w świetlicy opiekuńczo-wychowawczej z dziećmi pochodzącymi z rodzin dotkniętych chorobą alkoholową w Braniewskim Centrum Kultury. W zajęciach świetlicowych i sportowych średnio bierze udział podczas jednego spotkania piętnaścioro dzieci.

— W szkołach na terenie miasta Braniewa organizowane są stałe programy profilaktyczne dla dzieci i młodzieży — podkreślają autorzy opracowania.

Ponadto grupa motywująco-zadaniowa spotkała się z 138 osobami. W grupach samopomocowych zarówno uzależnionych, jak i współuzależnionych na mitingach spotyka się jednorazowo od kilku do kilkudziesięciu osób. W rezultacie wspierania Centrum Integracji Społecznej aktywność zawodową podjęło 82 osoby.

Nadmierne spożywanie alkoholu to także problem z łamaniem prawa. Do 30 listopada 2023 roku Komenda Powiatowa Policji w Braniewie zatrzymała w wyniku działań kontrolnych 105 nietrzeźwych prowadzących pojazdy. W wyniku działań i interwencji osadzono 73 osoby do wytrzeźwienia w braniewskim Pomieszczeniu dla Osób Zatrzymanych.

— Założenia programowe zakładają zmniejszenie szkód społecznych i ekonomicznych związanych z nadużywaniem alkoholu i używaniem substancji, które mogą prowadzić do narkomanii, oraz ochronę rodzin dotkniętych problemem alkoholowym i narkomanią. Nade wszystko jednak ma służyć przygotowaniu dzieci i młodzieży do trzeźwego i zdrowego trybu życia. Występujące bezrobocie i obniżający się poziom życia społeczeństwa skutkuje wzrostem spożycia alkoholu. Towarzyszy temu zjawisku problem nasilenia przemocy w rodzinach dotkniętych uzależnieniem alkoholowym oraz narkomanią, powodujący dezorganizację wielu funkcji rodziny wyrażającej się w agresji słownej, fizycznej lub przymusie czy przemocy — czytamy w dokumencie.

W efekcie miejsce pozytywnych zachowań zastępują uczucia lęku, stałego zagrożenia własnej egzystencji.