Puls Biznesu: Port Elbląg liczy na większy przeładunek

2024-04-23 09:25:19(ost. akt: 2024-04-23 09:35:15)
Port liczył na pieniądze z programu Fundusze Europejskie na Infrastrukturę, Klimat, Środowisko, jednak  z programu mogą być finansowane tylko porty o podstawowym znaczeniu dla gospodarki

Port liczył na pieniądze z programu Fundusze Europejskie na Infrastrukturę, Klimat, Środowisko, jednak z programu mogą być finansowane tylko porty o podstawowym znaczeniu dla gospodarki

Autor zdjęcia: PAP/Jan Dzban

Morski port w Elblągu ma plan rozwoju wart prawie 200 mln złotych. Zdobycie funduszy na jego realizację będzie wymagało jednak renegocjacji programu unijnego — informuje wtorkowy "Puls Biznesu".
Ministerstwo Infrastruktury zgodziło się zrealizować ostatni etap budowy drogi wodnej łączącej port w Elblągu z Zatoką Gdańską. Dzięki temu będzie on mógł zwiększyć przeładunek towarów — pisze "Puls Biznesu".

— Nastawiamy się głównie na rozwój przeładunku produktów masowych suchych — powiedział dyrektor Zarządu Portu Morskiego Elbląg Arkadiusz Zgliński cytowany przez gazetę. Według Zglińskiego część produktów, których nie uda się przeładować w Gdańsku czy Gdyni, może trafić do Elbląga.

Według informacji "PB" podobne założenia ma resort infrastruktury. Jego przedstawiciele podkreślili jednak, że konieczne jest nie tylko dokończenie budowy kanału, ale również inwestycje w rozwój terminali.

Plan rozwoju portu opiewa — jak dowiedział się "PB" — na prawie 200 mln złotych. Spółka musi jednak znaleźć źródła finansowania. Port stara się o dotacje unijne. Liczył na pieniądze z programu Fundusze Europejskie na Infrastrukturę, Klimat, Środowisko, jednak według Ministerstwa Funduszy i Polityki Regionalnej z programu mogą być finansowane tylko porty o podstawowym znaczeniu dla gospodarki wpisane do transeuropejskiej sieci TEN-T, a port w Elblągu do nich nie należy.

Jedynym źródłem unijnego wsparcia może więc być program regionalny Fundusze Europejskie dla Warmii i Mazur, ale skorzystanie z nich wymagałoby renegocjacji z Komisją Europejską — informuje "Puls Biznesu".

PAP