W Pasłęku i Gronowie pamiętali o bohaterach getta
2024-04-23 16:12:54(ost. akt: 2024-04-23 16:13:18)
Mieszkańcy powiatu elbląskiego nie zapominają o dramacie ludności żydowskie przedwojennej Polski. W Pasłęku i Gronowie upamiętniono bohaterów, którzy w beznadziejnej walce stawili czoło Niemcom w warszawskim getcie.
Najważniejsze to nie zapominać! Po raz kolejny raz w rocznicę wybuchu powstania w getcie warszawskim młodzież Zespołu Szkół w Pasłęku przyłączyła się do akcji organizowanej przez Polin Muzeum Historii Żydów Polskich – Żonkile.
W tym roku uczniowie kilku klas wzięli udział w zajęciach nt. społeczności żydowskiej na ziemiach polskich na przestrzeni wieków. Na kolejnych spotkaniach zobaczą jeszcze film na podstawie reportażu Hanny Krall „Zdążyć przed Panem Bogiem”.
— Wraz z młodzieżą przygotowaliśmy żonkile-symbole zbiorowej pamięci. Jako społeczność chcemy w ten sposób upamiętnić powstanie w getcie warszawskim we wspólnocie szkolnej i nie tylko. Grupa naszych wolontariuszy przeszła ulicami miasta i rozdała symboliczne żonkile. Były to kwiaty, które pod Pomnikiem Bohaterów Getta składał Marek Edelman — opisują organizatorzy akcji.
Również uczniowie Liceum Sztuk Plastycznych z Gronowa Górnego pamiętali o tragedii powstańców żydowskich, którzy woleli podjąć beznadziejną walkę z niemieckim okupantem, niż bezczynnie czekać na pewną śmierć. Szkoła bowiem aktywnie włączyła się w obchody 81. rocznicy powstania w getcie warszawskim. W związku z tym zorganizowano różnorodne inicjatywy:
– Gazetka edukacyjna: Nasza szkolna gazetka została przygotowana specjalnie z okazji tego wydarzenia. Znajdziecie w niej interesujące artykuły, wywiady oraz ciekawostki związane z powstaniem w getcie warszawskim.
– Quiz wiedzy o Powstaniu w Getcie: Dla chętnych uczniów przygotowaliśmy również quiz, który sprawdzi ich wiedzę na temat wydarzeń związanych z powstaniem w getcie warszawskim. Będzie to doskonała okazja do poszerzenia swojej wiedzy na ten temat.
– Żonkile dla nauczycieli i uczniów: Wykonaliśmy piękne żonkile, które zostaną przypięte nauczycielom i uczniom w naszej szkole. Kwiaty te symbolizują pamięć i hołd dla mieszkańców getta warszawskiego.
– Akcja uliczna: Grupa naszych uczniów wybierze się autobusem linią 16, aby przypomnieć pasażerom o rocznicy wybuchu powstania. Włączamy się w ogólnopolską akcję Żonkil, aby upamiętnić ofiary i bohaterów tych tragicznych wydarzeń.
opr. raz
Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie
Komentarze dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników. Zaloguj się.
Zaloguj się lub wejdź przez