Wywieś flagę! 2 maja jest jej święto. Dzień Flagi został ustanowiony przez Sejm w 2004 roku

2024-05-01 17:01:02(ost. akt: 2024-05-02 12:58:45)
 Barwy narodowe i ich eksponowanie zawsze jest sygnałem ważnego momentu, dlatego powinniśmy wywieszać flagi nie tylko w święta narodowe, ale również zawsze, kiedy dzieje się coś naprawdę istotnego

Barwy narodowe i ich eksponowanie zawsze jest sygnałem ważnego momentu, dlatego powinniśmy wywieszać flagi nie tylko w święta narodowe, ale również zawsze, kiedy dzieje się coś naprawdę istotnego

Autor zdjęcia: PAP

Dzień Flagi został ustanowiony przez Sejm w 2004 roku. To święto, które ma wyrażać szacunek do flagi i propagować wiedzę o polskiej tożsamości oraz symbolach narodowych. I choć nie ma dziś dnia wolnego, to 2 maja jest jednym z ważnych świąt narodowych.
— Był taki pomysł, żeby drugi maja był także dniem wolnym od prac, jednak nie udało się go przeforsować w sejmie — mówi nam dr Krzysztof Kierski z Delegatury Instytutu Pamięci Narodowej w Olsztynie.

Historyk przypomina, że Polska jest tym jednym z niewielu państw, które mają… dwie flagi. Pierwsza to klasyczna, najbardziej popularna "biało-czerwona". Druga ma dodatkowo godło Polski na białym pasie. Ta flaga może być używana przez poselstwa za granicą czy porty lotnicze oraz morskie, a także w żegludze.

Dr Krzysztof Kierski wyjaśnia też, że nasze barwy narodowe, które są na fladze, wynikają z zasad heraldyki z okresu Królestwa Polskiego Wielkiego Księstwa Litewskiego.

— Biel jest symbolem Orła, który widniał w godle Królestwa Polskiego, oraz Pogoni, czyli jeźdźca widniejącego w godle Wielkiego Księstwa Litewskiego. Oba godła znajdowały się na czerwonych tarczach herbowych, a w polskiej heraldyce jest zasada, że kolor biały jest wyższy, bo pochodzi od godła i dlatego jest u góry, a kolor czerwony u dołu — wyjaśnia dr Krzysztof Kierski.

Historyk z IPN uważa, że ciągle jest nam potrzebna edukacja na temat naszej własnej flagi. Jego zdaniem wielu z nas myli pojęcia, nie stosuje prawidłowych określeń odnoszących się do tego ważnego symbolu państwa i narodu polskiego.

— Jest kilka ważnych zasad głównie dotyczących używanego przez nas języka. Flagi ani nie wciągamy na maszt, ani nie ściągamy z masztu, tylko podnosimy i opuszczamy. Podobnie flagi nie zawieszamy na budynku, tylko flagę eksponujemy — wylicza dr Krzysztof Kierski.

— Flaga zawsze powinna być czysta, wyprasowana, nigdy nie powinna dotykać ziemi, a jej kolory nie powinny być wyblakłe. Niezależnie od wiatru flaga nie powinna owijać się na drzewcu. Są też odpowiednie proporcje, w których powinna być zachowana. To 50 cm na 80 cm — dodaje.

Flagi, które nie spełniają wymogów, jak jednoznacznie podkreśla dr Krzysztof Kierski, to barwy narodowe w postaci na przykład szarf różnej wielkości. I choć mogą być używane zarówno na imprezach masowych czy manifestacjach, należy także wobec nich okazać należny im szacunek.

— Barwy narodowe i ich eksponowanie zawsze jest sygnałem ważnego momentu, dlatego powinniśmy wywieszać flagi nie tylko w święta narodowe, ale również zawsze, kiedy dzieje się coś naprawdę istotnego. Może to być także wydarzenie sportowe czy narodziny dziecka — zachęca historyk IPN.

— Bądźmy jednak wyczuleni i interweniujmy w przypadku braku szacunki zarówno dla naszych barw narodowych, jak i samej flagi — apeluje.

Stanisław Kryściński