Sprawdziliśmy jak wygląda sytuacja z budowlami ochronnymi w Elblągu

2024-07-08 16:00:00(ost. akt: 2024-07-08 13:23:14)
Zdjęcie jest tylko ilustracją do tekstu

Zdjęcie jest tylko ilustracją do tekstu

Autor zdjęcia: Pixabay.com

Sytuacja międzynarodowa, wojna w Ukrainie czy bliskość granicy z Rosją to elementy, które skłaniają do refleksji. Zapytaliśmy Urząd Miejski, jak wygląda sytuacja z budowlami ochronnymi w naszym mieście.
Zgodnie z obowiązującym prawem Urząd Miejski zobowiązany jest do prowadzenia ewidencji budowli ochronnych. Ich utrzymanie leży w gestii właścicieli nieruchomości.

Jak ustaliliśmy w przypadku naszego miasta, zabezpieczenie miejsc dla mieszkańców jest na poziomie 5 procent i jest wyższe od średniej krajowej.

Na terenie naszego miasta znajduje się 55 budowli ochronnych. W Elblągu jest 6 schronów i 49 ukryć. Zabezpieczona ilość miejsc wynosi blisko 6 i pół tysiąca.

W raporcie Najwyższej Izby Kontroli możemy przeczytać, że Urząd Miejski opracował plan przystosowania piwnic na budowle ochronne, co miałoby w sytuacji zagrożenia zapewnić 183 tysiące miejsc dla mieszkańców miasta.

Jak podaje Departament Bezpieczeństwa i Zarządzania Kryzysowego obecnie nie ma przepisów prawa regulujących zasady postępowania z zasobami budownictwa ochronnego – w polskim prawie jest luka w zakresie obrony cywilnej, wynikająca z wejścia w życie ustawa z 11 marca 2022 r. o obronie Ojczyzny.

Wraz z wejściem w życie wyżej wymienionej ustawy moc straciły przepisy regulujące materię obrony cywilnej. Nowa ustawa nie posiada unormowań prawnych analogicznych do uprzedniej ustawy.

Przepisy, które dotyczą obrony cywilnej, zawarte są w projekcie ustawy o ochronie ludności oraz o stanie klęski żywiołowej przygotowywanym w Ministerstwie Spraw Wewnętrznych i Administracji.

W Elblągu zgodnie z prawem budowlanym prowadzone są kontrole okresowe budowli ochronnych i jest to coroczny przegląd budowlany. Sprawdzany jest stan techniczny oraz utrzymanie budowli ochronnej. Przepisy nie obejmują wyposażenia budowli w zbiorniki na wodę czy urządzenia wentylacyjne.

W mieście prowadzone są również inwestycje mające na celu utrzymanie infrastruktury. W roku 2023/2024 wymieniono dwa filtropochłaniacze w urządzeniach filtrowentylacyjnych w schronie znajdującym się przy ul. Rawskiej 3. Koszt tego przedsięwzięcia to kwota 295 tysięcy złotych.

Najgorzej sytuacja wygląda w budowlach ochronnych znajdujących się w zasobach wspólnot i administrowanych przez zarządców nieruchomości. Budowle często zmieniały sposób użytkowania i zlikwidowano w nich wyjścia awaryjne. Najlepiej sytuacja wygląda w budowlach ochronnych znajdujących się w zakładach pracy oraz w jednostkach organizacyjnych UM Elbląg.

Obszernych informacji udzielił nam Tomasz Świniarski z Departamentu Bezpieczeństwa i Zarządzania Kryzysowego Urzędu Miejskiego w Elblągu.

MK