Lato z Radiem i Telewizją Polską w Elblągu. Znamy szczegóły imprezy
2024-07-25 16:47:46(ost. akt: 2024-07-25 16:50:17)
Kolejny koncert wakacyjnej trasy „Lato z Radiem i Telewizją Polską” już w najbliższą sobotę 27 lipca. W Elblągu na Wyspie Spichrzów zagrają: Wilki, Ania Wyszkoni, Golden Life, Natasza Urbańska, Sarsa, Kobranocka, Ewelina Lisowska, Vox, Papa D, Antek Smykiewicz. Na mieszkańców Elbląga i turystów już od rana czekać też będą liczne atrakcje i wydarzenia towarzyszące: spotkania z gwiazdami, piknik rodzinny oraz inicjatywy ekologiczne, edukacyjne i prozdrowotne.
Na Wyspie Spichrzów w Elblągu już o godz. 20:00 rozpocznie się koncert pt. „Lato z Radiem i Telewizją Polską”, w którym wystąpią: Wilki, Ania Wyszkoni, Golden Life, Natasza Urbańska, Sarsa, Kobranocka, Ewelina Lisowska, Vox, Papa D i Antek Smykiewicz. Legendarni artyści polskiej sceny muzycznej oraz młodego pokolenia zaśpiewają rodzime i zagraniczne przeboje. Gospodarzami koncertu będą: Katarzyna Pakosińska, Piotr Wojdyło z Telewizji Polskiej oraz Roman Czejarek z Polskiego Radia. Na backstage’u widzowie zobaczą Dominikę Matuszak z TVP. Ze względu na transmisję Igrzysk Olimpijskich w Paryżu – koncert na antenie TVP2 rozpocznie się godz. 20:35.
Od samego rana w sobotę na mieszkańców Elbląga oraz widzów „Pytania na śniadanie” i TVP Info czekają liczne atrakcje. Już od godz. 7:30 na Starym Mieście w Elblągu Katarzyna Pakosińska i Piotr Wojdyło poprowadzą plenerowe studio „Pytania na śniadanie”. Widzowie dowiedzą się o najciekawszych atrakcjach i imprezach organizowanych w Elblągu, w tym m.in. o możliwościach aktywnego odpoczynku na wodzie, spotkają się pod pomnikiem słynnego Piekarczyka, zobaczą pokaz Wikingów ze znanej osady Truso, a także największą w Polsce kolekcję polskich, przedwojennych globusów. W kuchni Pnś Tomasz Królikowski i szefowie z Elbląskiego Klubu Szefów Kuchni przygotują smakołyki z kuchni żuławskiej, takie jak węgorz po elbląsku czy syrop lawendowy. W programie pojawią się olimpijczycy pochodzący z Elbląga – Rafał Rocki (paraolimpijczyk, lekkoatleta) i Przemysław Zamojski (chorąży polskiej reprezentacji podczas ceremonii otwarcia igrzysk olimpijskich w Paryżu, koszykarz). Nie zabraknie też interesujących i ekologicznych animacji dla dzieci. To tylko część atrakcji, które czekają na widzów w „Pytaniu na śniadanie”.
Od godz.11:30, również na elbląskiej Starówce, swój program realizować będzie TVP Info. Widzowie zobaczą Elbląg z najwyższej, katedralnej wieży po prawej stronie Wisły i zza sterów samolotu elbląskiego aeroklubu. Mistrz szachowy akademickiej reprezentacji Polski Igor Janik zagra w szachy błyskawiczne z młodymi szachistami z Elbląga i opowie o swoich międzynarodowych sukcesach, Grażyna Nawrolska — archeolog opowie o największym w skali europejskiej poligonie archeologicznym, którym przez 30 lat zarządzała w Elblągu.
Rzeka Elbląg zostanie sprzątnięta przy współpracy z Elbląskim Stowarzyszeniem Wspierania Inicjatyw Pozarządowych, w jej głąb zanurkuje grupa wodna OSP, aby przeczesać dno. PSP Elbląg pokaże jak prawidłowo pomóc osobom, które uległy wypadkowi podczas wypoczynku nad wodą oraz przedstawi podstawowe zasady ratowania życia, które każdy powinien znać. W programie pojawią się też artyści, którzy wystąpią w wieczornym koncercie w TVP2, a kamera TVP Info będzie ich podglądać już na próbach.
Po Zakopanem i Raciborzu Polskie Radio przygotowało dla swoich słuchaczy moc atrakcji w Elblągu! Od godz. 9.00 audycję „Lato z radiem” ze studia plenerowego poprowadzi dziennikarz radiowej Jedynki, Roman Czejarek. Transmisja na antenie Programu 1 Polskiego Radia. Słuchacze dowiedzą się m.in. o tajemnicach archeologicznych Elbląga – w tym o słynnej osadzie Wikingów Truso odkrytej przez Marka Jagodzińskiego w Janowie koło Elbląga oraz o wyjątkowych zbiorach Biblioteki Elbląskiej, w której znajdują się cenne rękopisy i starodruki.
Będzie również o turystyce wodnej – jedynym w województwie warmińsko – mazurskim Porcie Morskim, a także przystani jachtowej i kajakowej. Powiemy też o Kanale Elbląskim – jedynej na świecie wciąż działającej drodze wodnej z systemem pochylni i śluz, dzięki którym statki pokonują 100-metrową różnicę poziomów wody na odcinku 10 kilometrów. Zachęcimy także do odwiedzenia Wysoczyzny Elbląskiej, zwanej Bieszczadami Północy oraz Parku Leśnego Bażantarnia – czyli idealnego miejsca do uprawiania turystyki pieszej, konnej i rowerowej. W „Lecie z radiem” nie zabraknie również słynnej elbląskiej legendy o Piekarczyku – bohaterze, który uratował miasto przed krzyżackim najazdem.
Gośćmi „Lata z radiem” będą m.in.: dr Marek Jagodziński – archeolog i odkrywca osady Truso, dr Grażyna Nawrolska – archeolog i autorka licznych publikacji naukowych o Elblągu, Anna Lahsini, licencjonowany przewodnik po Warmii i Mazurach, Jacek Nowiński – dyrektor Biblioteki Elbląskiej im. Cypriana Kamila Norwida, Natalia Szrama i Adam Krause z Miejskiego Ośrodka Sportu i Rekreacji w Elblągu oraz Marcin Trudnowski – polski pływak, wicemistrz świata w pływaniu lodowym, wicemistrz Polski w pływaniu długodystansowym na wodach otwartych, brązowy medalista mistrzostw Polski w pływaniu długodystansowym.
O godz.12.00 na Placu przy Katedrze rozpocznie się – organizowany przez Polskie Radio – Piknik Rodzinny. W programie jak zawsze mnóstwo atrakcji dla całych rodzin: pokazy sportowe, wspólne ćwiczenia ogólnorozwojowe, nauka tańca dla dzieci i dorosłych oraz turnieje rodzinne. W konkursach z nagrodami będzie można wygrać m.in. wydrę – maskotkę tegorocznego „Lata z radiem”. Podczas Pikniku wystąpi zespół „Centrum Uśmiechu” z programem „Zdrowo i Sportowo”. Polskie Radio zaprosi także do fotobudki, symulatora wyścigów i kącika małego artysty.
Michał Bąkowski, Zespół PR Biuro Reklamy i Marketingu TVP
Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie
Komentarze dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników. Zaloguj się.
Zaloguj się lub wejdź przez