Odpust zupełny na Światowy Dzień Dziadków

2024-07-26 17:17:09(ost. akt: 2024-07-26 14:49:26)

Autor zdjęcia: Freepik

Katolik, który w najbliższą niedzielę odwiedzi osobę starszą, samotną lub chorą, może otrzymać odpust zupełny. To przywilej, który z okazji IV Światowego Dnia Dziadków i Osób Starszych ogłosił papież Franciszek.
— Do parafii naszej diecezji rozesłaliśmy pismo z sugestią, żeby w najbliższą niedzielę, 28 lipca, w kazaniach nawiązać do spraw osób starszych, niepełnosprawnych i samotnych. Właśnie te osoby z jednej strony stanowią niezwykłą wartość zarówno dla Kościoła, jak i każdej wspólnoty, a z drugiej często są bardzo samotne — mówi ksiądz Michał Tunkiewicz.

Dziadkowie Pana Jezusa
Dyrektor wydziału duszpasterstwa kurii archidiecezji warmińskiej przypomina też, że choć formalnie Dni Dziadka i Babci obchodzimy 20 i 21 stycznia, to Kościół od bardzo dawna wspomina wszystkich naszych dziadków i babcie w dniu święta Świętego Joachima i Świętej Anny, czyli dziadków Pana Jezusa.

— Święto dziadków Pana Jezusa przypada w tym roku w najbliższy piątek, 26 lipca. Dwa dni później, z inicjatywy papieża Franciszka, obchodzimy Światowy Dzień Dziadków i Osób Starszych — stwierdza ks. Tunkiewicz.

Przyznaje, że w swojej posłudze często spotyka osoby starsze czy niepełnosprawne, które przebywają w ośrodkach pomocy, poza swoimi rodzinami. Bardzo skarżą się na samotność i wyczekują każdego spotkania z bliskimi.

— Można przypuszczać, że ogłoszony przez Stolicę Apostolską odpust zupełny na Światowy Dzień Dziadków ma pomóc choćby w chwilowym złagodzeniu tego cierpienia — stwierdza.

Odpust za odwiedziny
Na czym polega pomysł papieża Franciszka? Penitencjaria Apostolska, znana również jako Watykański Trybunał Miłosierdzia, przyznała odpust zupełny osobom uczestniczącym w obchodach IV Światowego Dnia Dziadków i Osób Starszych. I nie bez powodu towarzyszą mu słowa: „Nie opuszczaj mnie w mojej starości”. W praktyce polega to z jednej strony na modlitwie, a z drugiej na konkretnym działaniu.

Żeby uzyskać odpust zupełny pod tzw. zwykłymi warunkami, trzeba wyspowiadać się, przystąpić do Eucharystii i pomodlić się zgodnie z intencjami papieża. Jak wylicza watykański dekret, odpust przysługuje: "dziadkom, osobom starszym i wszystkim wiernym, którzy 28 lipca 2024 r., motywowani prawdziwym duchem pokuty i miłosierdzia, wezmą udział w różnych wydarzeniach, które będą miały miejsce na całym świecie".

Co ważne, wśród możliwych form włączenia się w obchody tego dnia dekret wymienia m.in. „poświęcenie czasu na odwiedzenie starszych braci i sióstr w potrzebie lub w trudnej sytuacji, takich jak chorzy, samotni, niepełnosprawni”. Odpust dotyczy także ludzi chorych, ich opiekunów i tych, którzy nie mogą opuścić swych domów.

Przy parafiach
Ksiądz Michał Tunkiewicz przyznaje, że w polskim Kościele osoby starsze, w wieku 50+, a w szczególności seniorzy, stanowią wyjątkową grupę. Często uczestniczą w mszach i nabożeństwach także w tygodniu. Regularnie korzystają z sakramentów. Biorą udział w licznych inicjatywach kościelnych. Współczesny Kościół stara się wyjść naprzeciw potrzebom tej grupy.

— Przy dwóch olsztyńskich parafiach na Zatorzu powstały specjalne kluby seniorów, w których osoby starsze mogą spędzać czas, wzajemnie się poznawać, nawiązywać relacje, ale przede wszystkim utwierdzać się i rozwijać w swoim życiu duchowym — mówi ks. Tunkiewicz. — To nowy kierunek. Bezpośrednią pomocą potrzebującym seniorom zajmuje się od lat Caritas — dodaje.

Prośba papieża
Papież Franciszek wystosował specjalne orędzie na IV Światowy Dzień. Podkreśla w nim, że Bóg nigdy nie opuszcza nikogo, nawet w starości i chwilach słabości.

— Bóg nie patrzy na pozory i nie waha się wybierać tych, którzy dla wielu zdają się nieistotni — napisał papież.

Franciszek zaznaczył, że samotność jest częstym doświadczeniem osób starszych, wynikającym z różnych przyczyn, w tym emigracji dzieci, konfliktów zbrojnych czy kulturowych uprzedzeń. Papież apeluje o solidarność międzypokoleniową i zwalczanie kultury odrzucenia, która dotyka osoby starsze.

— W tym IV Światowym Dniu, im poświęconym, nie omieszkajmy okazać czułości dziadkom i starszym z naszych rodzin, odwiedźmy tych, którzy są zniechęceni i nie mają już nadziei — apeluje papież.

Stanisław Kryściński