Co warto przeczytać w wakacje? Top 10 książek na sierpień: najlepsze powieści obyczajowe, romanse, literatura podróżnicza i nie tylko!

2024-08-06 11:14:24(ost. akt: 2024-08-07 09:03:20)

Autor zdjęcia: Pixabay

Połowa wakacji już za nami, jednak lato się jeszcze nie skończyło! Oto 10 propozycji książek, które warto przeczytać podczas sierpniowego urlopu: od lekkich obyczajówek, przez przewodniki po ciekawych miejscach, literaturę podróżniczą po poradniki.
1. Karolina Kaszub „Tylko jeden dzień”

Własna firma z wieloma sukcesami na koncie, dostatnie życie, przelotne romanse – czy czegoś więcej potrzeba do szczęścia? Okazuje się, że kariera to nie wszystko – i wystarczy tylko jeden dzień, by się o tym przekonać.

Książka „Tylko jeden dzień” jest debiutancką powieścią Karoliny Kaszub, która została wydana w marcu 2022 roku. Łączy konwencję powieści erotycznej i romansu biurowego, by w atrakcyjny sposób zapytać o to, czym tak naprawdę jest sukces. Autorka oparła fabułę książki na własnych doświadczeniach, związanych z poszukiwaniem sensu życia poza pracą w globalnej firmie. Czy erotyk może być czymś więcej niż tylko rozrywką?

Główna bohaterka książki, Klara, ma niespełna trzydzieści lat, a już jest właścicielką spółki technologicznej Clever Soft, którą współtworzyła razem ze swoim byłym już mężem. Firma rozwija się bardzo prężnie do momentu, gdy niespodziewanie z konta spółki znika półtora miliona złotych. Mając przed sobą widmo upadku firmy, kobieta podejmuje natychmiastowe kroki, by się dowiedzieć, kto wykonał przelew. Aż tu nieoczekiwanie pojawia się pewien ekscentryczny przedsiębiorca Diego Podolski, który oferuje Klarze podpisanie umowy, ale pod jednym warunkiem – że weźmie udział w organizowanym przez niego obozie, gdzie czekają na nią duchowe praktyki, takie jak joga czy mindfullness. Okazuje się jednak, że za tym wyjazdem stoi inny ukryty cel, o którym Klara ma się przekonać na miejscu…
Fot. wydawnictwo Spisek Pisarzy

2. Magdalena Malinowska „Slow przewodnik: Warmia i Mazury”

Warmia i Mazury, zwane również Krainą Tysiąca Jezior, to kierunek coraz częściej wybierany przez osoby, które chcą wypocząć na łonie natury. Jest tam jednak więcej ciekawych miejsc do zobaczenia, niż mogłoby się wydawać. Informacje o nich znajdziecie w „Slow Przewodniku: Warmia i Mazury”.

Przewodnik Magdaleny Malinowskiej to coś więcej niż praktyczny informator. To pomysł na niespieszne i uważne poznawanie stykających się ze sobą krain na północy kraju uznawanych za jedne z najpiękniejszych miejsc w Polsce. Autorka proponuje odkrywanie miejsc, które są jej szczególnie bliskie. Dzieli się swoimi wrażeniami, refleksjami, wspomnieniami, zachwyca pięknem przyrody i nieziemskimi krajobrazami upstrzonymi czystymi jeziorami, rozmawia z inspirującymi ludźmi – gospodarzami klimatycznych chat, wiejskich siedlisk i pensjonatów, lokalnymi artystami oraz wytwórcami tradycyjnych przysmaków. Nie ma tu „obowiązkowych punktów programu” – raczej garść propozycji, które zainspirują, pozwolą zatrzymać się w biegu, rozejrzeć się uważnie wokół, poleniuchować na leżaku, pokontemplować piękno natury, porozmawiać i pomarzyć.

Książka Magdaleny Malinowskiej to idealna propozycja dla osób, które mają już dość obleganych turystycznie miejsc i chcą wypocząć w sposób aktywny, ale z dala od wielkomiejskiego zgiełku i hałasu.
Fot. wydawnictwo SBM

3. Wojciech Cejrowski „Piechotą do źródeł Orinoko”

Tego podróżnika nikomu nie trzeba przedstawiać. Znany z programu „Boso przez świat” Wojciech Cejrowski w swojej ostatniej książce pokazuje najeżoną niebezpieczeństwami wyprawę do źródeł Orinoko.

Książka zaczyna się w miejscu, w którym kończy się akcja „Podróżnika WC”, czyli w Kolumbii – a konkretnie w jej niebezpiecznym pograniczu, opanowanym przez gangi przemytników. Następnie autor nas prowadzi przez wenezuelską sawannę, czyli ziemie tamtejszych kowbojów, żeby w końcu dotrzeć do miasta w dżungli. To tam Wojciech Cejrowski organizuje wyprawę w górę rzeki Orinoko – na tereny strzeżone i zamknięte. Do tej podróży wynajmuje przemytników szmaragdów, którzy znają tajne przejścia i mają odpowiedni sprzęt. W ten sposób, płynąc wielką rzeką, bohaterowie przeżywają liczne niebezpieczne przygody i natrafiają na Indian – zarówno dzikich, jak i tych bardziej ucywilizowanych. W końcu jednak skręcają w mniejszą rzekę i docierają do terytorium niebezpiecznego plemienia Yanomami, które niejednokrotnie zaskakuje członków wyprawy swoimi zwyczajami. Książka kończy się w momencie, w którym Wojciech Cejrowski planuje kolejną podróż, opisaną w „Rio Anaconda”.
Fot. wydawnictwo Barnardinum

4. Łukasz Łuczaj „Dziki ogród”

Łukasz Łuczaj to jeden z czołowych badaczy dzikich roślin jadalnych na świecie i autor popularnej „Dzikiej kuchni”. Książka „Dziki ogród” to pionierski na polskim rynku poradnik napisany z perspektywy praktyka, naukowca i entuzjasty ochrony bioróżnorodności. Autor opowiada w nim, czym jest dziki ogród i dlaczego warto go założyć, ile gatunków może zmieścić oraz co powinniśmy wiedzieć, zanim zaczniemy go planować.

Zostało tu opisanych kilkaset gatunków roślin, które mogą pojawić się w dzikim ogrodzie: kwiatów, drzew, krzewów czy pnączy. Poza tym dowiemy się, jak wędrują rośliny, jak sadzić drzewa i się nimi opiekować, jak tworzyć żywopłoty, a także jak wysiewać łąkę kwietną i kiedy ją kosić. Przeczytamy o łące leśnej, mokradłach, wrzosowiskach, leśnych wiosennych kwiatach, mchu, martwych drzewach i gatunkach inwazyjnych, których lepiej unikać. Poznamy również zwierzęta mieszkające w dzikim ogrodzie, ale przede wszystkim zrozumiemy, na czym polega bioróżnorodność i jej kształtowanie. Ta wyjątkowa książka o miłości do przyrody uczy, że nie zawsze trzeba się napracować, aby uzyskać piękny efekt. Czasem warto dać naturze wolność i zobaczyć, jak nas zaskoczy.
Fot. wydawnictwo Nasza Księgarnia

5. Ewa Lenarczyk „Podróż przedślubna”

Ona i on przez przypadek trafiają do jednego apartamentu w Maroku. Choć noszą to samo nazwisko, są sobie zupełnie obcy. Co z tego wyniknie? Tego się dowiecie, czytając najnowszą książkę Ewy Lenarczyk „Podróż przedślubna”.

Do ślubu nie doszło, ponieważ dzień wcześniej narzeczona oznajmiła Adamowi, że zmieniła zdanie. W podróż poślubną do dalekiego Maroko trzydziestoletni programista postanowił pojechać sam, bo drugi bilet sprzedał na internetowej aukcji. Wykupiła go jako last minute za pół ceny niejaka Anna, studentka ostatniego roku logistyki. Jakież było zdziwienie, kiedy Adam Gonera na miejscu zastał w wynajętym apartamencie dla nowożeńców kobietę noszącą to samo nazwisko co on! Okazało się, że to zupełny przypadek, a pani kupiła sprzedane przez niego miejsce, tylko biuro nie zdążyło rozdzielić oferty. I tak od pierwszego dnia zaczęło się niełatwe życie pod jednym dachem. Utrudnione nie tylko przez traumę porzuconego narzeczonego, ale i ciężkie przejścia zdrowotne jego żony-nie-żony, która chowa przed światem ogoloną na łyso głowę. „Podróż przedślubna” to nie tylko kolejna romantyczna opowieść, ale przemyślana historia o życiu, miłości i znaczeniu wspólnego pokonywania trudności.
Fot. wydawnictwo Psychoskok

6. Tomasz Michniewicz „Chrobot”

Jak zapowiada okładka książki Tomasza Michniewicza, jest to siedem podróży w czasie przez siedem pamięci siedmiu zwykłych ludzi z różnych krańców świata – Ugandy, USA, Kolumbii, Indii, Finlandii, Zimbabwe i Japonii. Byłam bardzo ciekawa, w jaki sposób autor opisze w jednej książce tyle historii. Okazało się jednak, że zrobił to naprawdę zgrabnie i tym samym udowodnił, że nawet o zwykłym życiu, jeśli jest w ciekawy sposób opisane, czyta się naprawdę dobrze. Ale czy to na pewno są takie zwyczajne historie?

Największą siłą tego reportażu jest zdecydowanie jego narracja. Poznajemy w nim losy siedmiorga ludzi, które dzieją się w różnych miejscach, ale w tym samym czasie – od dzieciństwa po dorosłość. Autor przeplata ze sobą te historie w rozdziałach, przy czym każdy z nich dotyczy konkretnej sfery życia, takiej jak szkoła, dojrzewanie, małżeństwo, praca, rodzina, pieniądze i inne. Jest to lektura wymagająca uważności, ponieważ z początku ciężko się połapać, o jakiej postaci jest dany fragment, jednak z czasem przychodzi to prościej.

Każdy z bohaterów, w zależności od tego, gdzie się urodził, miał inny start w życiu i mierzył się z innymi problemami. Autor jednak opisuje to wszystko neutralnym językiem. Nie narzuca tu swojej oceny ani nie wartościuje, po prostu zestawia ze sobą różne fakty z życia bohaterów, dzięki czemu mamy porównanie np. jak wygląda nauka w Finlandii, a jak w Japonii. Automatycznie porównujemy też ich doświadczenie z naszym własnym, stając się przy tym ósmym bohaterem książki.
Fot. wydawnictwo Otwarte

[
7. Roman Warszewski „Dzikowska. Pierwsza biografia legendarnej podróżniczki”

„Dzikowska” to biografia legendarnej podróżniczki, która wyszła spod ręki… podróżnika. Mowa tu o nikim innym, jak tylko o Romanie Warszewskim – elblążaninie, który przemierzył Amerykę Południową wzdłuż i wszerz.

Ostatnią książką autora jest wydana w 2019 roku biografia Elżbiety Dzikowskiej – pierwsza, jaka o niej powstała. Po raz pierwszy kontakt z legendarną podróżniczką Warszewski miał w wieku 16 lat, kiedy udzielił jej wywiadu po wysłaniu listu na temat pisma rongo-rongo z Wyspy Wielkanocnej. Natomiast wiele lat później autor zaproponował jej wspólną podróż do tajemniczej stolicy Inków – Vilcabamby. Relacja z tej wyprawy stała się istotnym elementem biografii i zarazem pretekstem, by opowiedzieć o pełnym kolorów, zapachów i dźwięków życiu tej wyjątkowej podróżniczki.

Dzikowska jest znana przede wszystkim z programu „Pieprz i wanilia”, który współtworzyła wraz z wieloletnim partnerem Tonym Halikiem. W książce Roman Warszewski przedstawia różne fakty z jej życia, które skutecznie udowadniają, że tej kobiety nikt i nic nie mogło zatrzymać, a za swoje odważne decyzje często płaciła wysoką cenę. O zawodowym i prywatnym związku z Halikiem jest tutaj stosunkowo mało – autor bardziej się skoncentrował na ukazaniu samej Dzikowskiej z różnych stron.
Fot. wydawnictwo Znak


8. Wioletta Piasecka „Szalone noce w Paryżu”

Inka Brzeska wychowuje samotnie sześcioletniego syna. Ojciec wypomina córce stracone szanse, a także nieodpowiedzialność. Inka spragniona uznania w oczach bliskich, a także w swoich własnych, porzuca bezpieczną pracę w sklepie i zatrudnia się w agencji reklamowej. Ta praca to spełnienie jej marzeń. W krótkim czasie firma kieruje dziewczynę na szkolenie w Paryżu. Na lotnisku Inka poznaje sympatycznego młodego mężczyznę – Oskara Roznera. Chłopak, patrząc na jej barwną sukienkę, stwierdza, że zapewne jest stylistką mody, a ona nie zaprzecza. Młodzi podczas lotu rozmawiają o filmach, książkach, spędzają ze sobą kilka fantastycznych godzin. Dziewczyna postanawia zostawić Oskarowi swój numer telefonu… Pełna ciepłych emocji i niespodziewanych zwrotów akcji historia, w której świat zawiruje od kolorowych świateł, francuskiej muzyki i małych uliczek Paryża, w których każdy chciałby choć na chwilę się zgubić.

„Szalone noce w Paryżu” to idealna lektura na wakacyjny wyjazd, w sam raz by się odprężyć i zrelaksować. Pełno w niej gorących uczuć i zaskakujących zwrotów akcji. Jest to jedna z tych książek, przez które się płynie – bardzo lekko napisana obyczajówka, w nieco bajkowym klimacie, pełna humoru i pozytywnych emocji, z nutką szaleństwa oraz happy endem.
Fot. wydawnictwo Skarpa Warszawska

9. „Urbex History. Wchodzimy tam, gdzie nie wolno”

Jedni lubią zwiedzać miasta, inni przyrodę, a jeszcze kolejni… opuszczone obiekty. „Urbex History. Wchodzimy tam, gdzie nie wolno” to książka napisana przez trzech pasjonatów urban exploration, którym niestraszne są trudno dostępne budynki grożące zawaleniem. Ich kanał na YouTube cieszy się niesłabnącą popularnością.

Wszystko zaczęło się od pomysłu wyprawy do Czarnobyla. Wtedy Łukasz, Konrad i Kuba – zafascynowani jego historią – rozpoczęli przygodę z urban exploration. Odwiedzają obiekty zbudowane przez człowieka, ale już opuszczone lub trudno dostępne. Idą tam, skąd inni by zawrócili. Ta książka to wędrówka po nieczynnych fabrykach, hotelach, fortecach, elektrowniach, budynkach kolejowych… Kiedyś tętniły życiem, teraz straszą, a nawet grożą zawaleniem. Eksploratorzy szperają w historii tych obiektów, szukają śladów ich dawnej świetności. W tym przewodniku znajdziesz ogromną dawkę wiedzy, adrenaliny i humoru!

Książka składa się z jedenastu tematycznych części, a każdy rozdział jest opowieścią snutą przez jednego z autorów „wzbogaconą” wstawkami pozostałych oraz zdjęciami – najczęściej kadrami z ich filmików. Na szczęście, czytając tę książkę, nie musimy polegać na samej wyobraźni i zdjęciach – na końcu większości rozdziałów zamieszczone są kody QR odsyłające do filmiku z danej wyprawy. W ten sposób możemy bezpiecznie, bez wychodzenia z domu, zafundować sobie niecodzienną wycieczkę do miejsc, których zwiedzać nie wolno.
Fot. wydawnictwo Otwarte


10. Paweł Zgrzebnicki „Tam, gdzie kończy się świat”

Papua-Nowa Gwinea, znana jako kraina łowców głów, to miejsce, gdzie dla Europejczyka kończy się znany mu świat. W swoim reportażu „Tam, gdzie kończy się świat. Opowieści z Papui-Nowej Gwinei” Paweł Zgrzebnicki zabiera nas w podróż do jednego z ostatnich miejsc na ziemi, gdzie można znaleźć dzikie plemiona. Jednak wyprawa jest tu tylko pretekstem. Najważniejsza jest opowieść o mieszkańcach Melanezji, ich historii, plemiennych obrzędach, próbach stworzenia państwa, chciwości i bezwzględności międzynarodowych korporacji, korupcji oraz agresywnej polityce Chin. To również niezwykle przejmująca historia pokazująca degradację środowiska i nieodwracalność procesu zanikania pierwotnych kultur. Jednocześnie to pełna humoru książka, której autor prowadzi nas przez świat zabobonów, czarów, przygód i niespodziewanych zwrotów akcji.
Fot. wydawnictwo Muza

Agata Tupaj