Kalendarz roku szkolnego 2024/2025. Kiedy dni wolne, przerwy świąteczne, ferie i egzaminy? [KALENDARZ DO DRUKU]

2024-09-01 01:21:46(ost. akt: 2024-09-01 01:32:25)
Zdjęcie jest tylko ilustracją do tekstu

Zdjęcie jest tylko ilustracją do tekstu

Autor zdjęcia: PAP

W nadchodzącym roku szkolnym uczniowie rozpoczną naukę 2 września, a zakończą 27 czerwca. Znane są już terminy matur i egzaminu ósmoklasisty. Prezentujemy kalendarz roku szkolnego 2024/2025.
Rozpoczęcie roku szkolnego

Zgodnie z harmonogramem opublikowanym przez Ministerstwo Edukacji Narodowej początek zajęć dydaktyczno-wychowawczych w nadchodzącym roku szkolnym przypadnie w poniedziałek, 2 września. W tym dniu uczniowie pójdą do szkół na uroczyste rozpoczęcie roku szkolnego, a następnego dnia rozpoczną lekcje.


Zimowa przerwa świąteczna

Zimowa przerwa świąteczna w przyszłym roku szkolnym rozpocznie się w poniedziałek 23 grudnia i potrwa do wtorku 31 grudnia. Jednak w praktyce uczniowie mogą liczyć na więcej dni wolnego. Początek zimowej przerwy świątecznej poprzedzają bowiem dwa dni weekendu – 21 i 22 grudnia. Po oficjalnym zakończeniu przerwy świątecznej przypada także Nowy Rok. Oznacza to, że najwcześniej uczniowie wrócą do szkół w czwartek 2 stycznia. Dyrektorzy placówek mają także do dyspozycji tzw. dni dyrektorskie, w których nie są realizowane zajęcia dydaktyczne. Po zasięgnięciu opinii pozostałych pracowników szkoły mogą oni zarządzić dodatkowe dni wolne m.in. po Nowym Roku i poinformować uczniów o dalszym terminie powrotu na zajęcia.


Ferie zimowe

W nadchodzącym roku szkolnym okres ferii zimowych rozpocznie się 20 stycznia i potrwa do 2 marca. Uczniowie będą mogli skorzystać z zimowego wypoczynku według następującego harmonogramu:

20 stycznia – 2 lutego:
kujawsko-pomorskie, lubuskie, małopolskie, świętokrzyskie, wielkopolskie
27 stycznia – 9 lutego: podlaskie, warmińsko-mazurskie
3 –16 lutego: dolnośląskie, mazowieckie, opolskie, zachodniopomorskie
17 lutego – 2 marca: lubelskie, łódzkie, podkarpackie, pomorskie, śląskie


Wiosenna przerwa świąteczna

Wiosenna przerwa świąteczna związana ze świętami wielkanocnymi potrwa w nadchodzącym roku szkolnym od czwartku 17 kwietnia do wtorku 22 kwietnia.

Obrazek w tresci

Egzamin ósmoklasisty

Egzamin ósmoklasisty przeprowadzony zostanie w dniach 13-15 maja: 13 maja przeprowadzony zostanie egzamin z języka polskiego, 14 maja - z matematyki, 15 maja - z języka obcego nowożytnego.

Dodatkowy termin egzaminu ósmoklasisty dla uczniów, którzy nie będą mogli przystąpić do niego w terminie głównym, wyznaczono na 10-12 czerwca.
Egzaminy maturalne

Matury, w sesji głównej, przeprowadzone zostaną w dniach 5-24 maja. Sesję egzaminów pisemnych zaplanowano w dniach 5-22 maja, a ustnych od 9 do 24 maja.

5 maja rano będzie egzamin z języka polskiego na poziomie podstawowym. Tego dnia nie będzie żadnego egzaminu po południu.

6 maja rano będzie egzamin z matematyki na poziomie podstawowym, po południu będą egzaminy z języka kaszubskiego, z języka łemkowskiego oraz z języka łacińskiego i kultury antycznej.

7 maja rano będą egzaminy z języków obcych na poziomie podstawowym (angielskiego, francuskiego, hiszpańskiego, niemieckiego, rosyjskiego i włoskiego), po południu będą egzaminy z matematyki i geografii w języku obcym zdawany na poziomie podstawowym przez absolwentów szkół lub oddziałów dwujęzycznych.

8 maja rano będą egzaminy z języka angielskiego na poziomach rozszerzonym i dwujęzycznym, po południu będzie egzamin z historii muzyki.

9 maja rano będzie egzamin z biologii, a po południu z filozofii.

12 maja rano będzie egzamin z matematyki na poziomie rozszerzonym, a po południu egzaminy z języka rosyjskiego na poziomach rozszerzonym i dwujęzycznym.

13 maja rano będzie egzamin z wiedzy o społeczeństwie, a po południu będą egzaminy z języka niemieckiego na poziomach rozszerzonym i dwujęzycznym.

14 maja rano będzie egzamin z informatyki, po południu będzie egzamin z historii sztuki.

15 maja rano będzie egzamin z geografii, po południu będą egzaminy z języków mniejszości narodowych zdawane na poziomie podstawowym.

16 maja rano będzie egzamin z chemii, po południu będą egzaminy z języków mniejszości narodowych na poziomie rozszerzonym.

19 maja rano będzie egzamin z historii, po południu będą egzaminy z języka francuskiego na poziomach rozszerzonym i dwujęzycznym.

20 maja rano będzie egzamin z fizyki, po południu będą egzaminy z języka hiszpańskiego na poziomach rozszerzonym i dwujęzycznym.

21 maja rano będzie egzamin z języka polskiego na poziomie rozszerzonym, po południu będą egzaminy z języka włoskiego na poziomach rozszerzonym i dwujęzycznym.

22 maja przeprowadzone będą egzaminy zdawane w językach obcych przez absolwentów szkół i oddziałów dwujęzycznych.

Egzaminy ustne przeprowadzane będą według harmonogramów ustalanych przez przewodniczących zespołów egzaminacyjnych w szkołach.

Dodatkowa sesja maturalna dla maturzystów, którzy z przyczyn zdrowotnych lub losowych nie przystąpią do egzaminów w terminie głównym, zaplanowana została w dniach 3-17 czerwca: sesja egzaminów pisemnych – 3-17 czerwca, sesja egzaminów ustnych – 9-11 czerwca.

Egzaminy zawodowe

Egzaminy zawodowe i egzaminy potwierdzające kwalifikacje w zawodzie będą przeprowadzane w dwóch sesjach: zimowej i letniej.

W sesji zimowej w Formule 2012 i w Formule 2017 część pisemna egzaminu potwierdzającego kwalifikacje w zawodzie zaplanowana została na 15 stycznia, a część praktyczna w dniach 9-20 stycznia.

W Formule 2019 w terminie głównym część pisemna egzaminu zawodowego przeprowadzona zostanie w dniach 10-15 styczna, a część praktyczna w dniach 9-20 styczna. W terminie dodatkowym część pisemna egzaminu przeprowadzona zostanie 28 stycznia, a część praktyczna 29 stycznia.

W sesji letniej w Formule 2012 i w Formule 2017 część pisemna egzaminu potwierdzającego kwalifikacje w zawodzie zaplanowana została na 9 czerwca, a część praktyczna w dniach 2-21 czerwca (oprócz 19 czerwca, gdy obchodzone jest Święto Bożego Ciała).

W Formule 2019 w terminie głównym część pisemna egzaminu zawodowego przeprowadzona zostanie w dniach 3-9 czerwca, a część praktyczna w dniach 2-21 czerwca (oprócz 19 czerwca). W terminie dodatkowym część pisemna przeprowadzona zostanie 30 czerwca, a część praktyczna 1 lipca.

Osobny harmonogram ustalono dla egzaminów potwierdzających kwalifikacje w zawodzie technik pożarnictwa, we wszystkich trzech formułach. W Formule 2012 i 2017 egzaminy przeprowadzone zostaną w maju, a w Formule 2019 w maju (termin główny) i w czerwcu (termin dodatkowy).
Zakończenie zajęć dydaktyczno-wychowawczych

O terminie zakończenia roku szkolnego będzie decydować etap edukacyjny, na jakim znajduje się dany uczeń.

Najwcześniej rok szkolny zakończą uczniowie najwyższych klas liceów ogólnokształcących dla dorosłych, w których zajęcia dydaktyczno-wychowawcze rozpoczynają się w pierwszym powszednim dniu lutego. Ostatni raz przyjdą oni do szkoły 3 stycznia.

W tym samym miesiącu zajęcia zakończą też uczniowie branżowych szkół I stopnia, branżowych szkół II stopnia, szkół policealnych kształcących w zawodach o rocznym lub dwuletnim okresie nauczania, liceów ogólnokształcących dla dorosłych i szkół podstawowych dla dorosłych, w których zajęcia dydaktyczno-wychowawcze rozpoczynają się w pierwszym powszednim dniu lutego oraz szkół policealnych kształcących w zawodach o półtorarocznym lub dwuipółletnim okresie nauczania, w których zajęcia dydaktyczno-wychowawcze rozpoczynają się w pierwszym powszednim dniu września. Uczniowie tych szkół ostatni raz przyjdą do szkoły 31 stycznia.

W piątek, 25 kwietnia zakończenie zajęć dydaktyczno-wychowawczych przewidziano w ostatnich klasach liceów ogólnokształcących, techników, branżowych szkół II stopnia oraz liceów ogólnokształcących dla dorosłych, w których zajęcia dydaktyczno-wychowawcze rozpoczynają się w pierwszym powszednim dniu września.

Pozostali uczniowie zakończą zajęcia w piątek, 27 czerwca.


Ferie letnie

W nadchodzącym roku szkolnym wakacje rozpoczną się w sobotę, 28 czerwca i potrwają do niedzieli 31 sierpnia.

PAP