Niech pamięć o księdzu Jerzym Popiełuszce trwa wiecznie. W Elblągu otwarto wystawę poświęconą kapelanowi „Solidarności”.

2024-09-24 15:28:11(ost. akt: 2024-09-24 17:30:45)

Autor zdjęcia: Milena Jędrzejewska

W tym roku mija 40. rocznica męczeńskiej śmierci księdza Jerzego Popiełuszki. W Elblągu właśnie otwarto wystawę upamiętniającą tragiczne losy kapelana warszawskiej „Solidarności”.
Ksiądz Jerzy Popiełuszko był kapłanem warszawskiej „Solidarności”. Jego kontakty ze środowiskiem robotniczym rozpoczęły się w 1980 roku. To w czasie stanu wojennego ujawniły się w nim szczególne pokłady zaangażowania, odwagi i ducha, którym dzielił się z innymi. W powszechnym odbiorze utrwalił się jako kapłan, który przede wszystkim sprawował msze św. za ojczyznę. Mimo surowych restrykcji stanu wojennego gromadziły one nawet po kilkanaście tysięcy uczestników. Dzieło jego jednak nie ograniczało się tylko do spotkań modlitewnych w kościele św. Stanisława Kostki na Żoliborzu. Jako kapłan był po prostu z ludźmi i ich problemami na co dzień. Dzięki swojej silnej i autentycznej duchowości inspirował innych.

Ksiądz Jerzy Popiełuszko został porwany i bestialsko zamordowany przez funkcjonariuszy Służby Bezpieczeństwa 19 października 1984 roku. Jego ciało wyłowiono z zalewu na Wiśle koło Włocławka. Sekcja zwłok wykazała, że ksiądz przed śmiercią był bity i związany w taki sposób, że przy każdym ruchu sznur zaciskał się wokół jego szyi.

We wtorek 24 września w 40. rocznicę męczeńskiej śmierci księdza Popiełuszki przed Ratuszem Staromiejskim w Elblągu otwarto wystawę poświęconą duchownemu.

— Ksiądz Jerzy jest dla nas postacią żywą i osobą ciągle ważną, także w rzeczywistości funkcjonowania w niepodległej Rzeczypospolitej Polskiej. Ksiądz Jerzy dawał swoim życiem świadectwo tego, że o prawdę i wolność nie wolno nie walczyć. Są to wartości uniwersalne, które każdy człowiek, niezależnie od tego, w jakiej rzeczywistości przyszło mu żyć, musi w sobie pielęgnować i musi o nie walczyć. To prawda, o którą musimy walczyć nie tylko w rzeczywistości politycznego zniewolenia, ale też prawda taka, która wiąże się z kształtowaniem w sobie przekonania, że nie możemy sami się zniewalać i nie walczyć o to, co w swoim życiu każdy z nas wierzy — mówił podczas otwarcia wystawy dr Marek Szymaniak, dyrektor Oddziału Instytutu Pamięci Narodowej w Gdańsku.

I dodał: — Ta wystawa pokazuje, jak ważną postacią był ksiądz Jerzy Popiełuszko w Elblągu. Elblążanie dbali o pamięć o księdzu Jerzym. Upominali się o jego beatyfikację. Niech pamięć o księdzu Popiełuszce trwa wiecznie.

Ksiądz Jerzy Popiełuszko został beatyfikowany 6 czerwca 2010 roku w Warszawie przez papieża Benedykta XVI.