O inwestycjach i nowej atrakcji turystycznej w gminie Milejewo rozmawiamy z nową wójt Mariolą Sznajder

2024-09-29 10:00:00(ost. akt: 2024-09-27 17:05:14)
Mariola Sznajder, wójt gminy Milejewo

Mariola Sznajder, wójt gminy Milejewo

Autor zdjęcia: archiwum prywatne

O żłobku, bieżących i nadchodzących inwestycjach, pomysłach na cykliczne imprezy oraz nowej atrakcji turystycznej rozmawiamy z Mariolą Sznajder, nową wójt gminy Milejewo.
— Trzykrotnie walczyła pani w wyborach samorządowych o stanowisko wójta gminy Milejewo. Powiedzenie „Do trzech razy sztuka” w tym przypadku się sprawdziło.
— Tak, sprawdziło się, ale tak naprawdę to dzięki mieszkańcom i ich zabiegom o to, abym wystartowała kolejny raz. Mieszkańcy przypomnieli mi też o tym, że mam dużo pomysłów, które przedstawiałam im wcześniej. Mój program wyborczy z poprzednich lat nie zmienił się. To, co zaproponowałam w 2010 roku, dopiero teraz będzie realizowane. Moim hasłem wyborczym było i jest „Przeszłość szanujemy, przyszłość budujemy!”. To hasło wyszło od moich kandydatów do rady. Dlatego też kontynuujemy wszystkie zadania rozpoczęte przez poprzedniego wójta; żadne z tych zadań nie zostało przeze mnie odrzucone. To były przede wszystkim remonty i modernizacje dróg.

— Jakie inwestycje będą realizowane w gminie Milejewo?
— Modernizacja dróg gminnych w Zajączkowie, Rychnowach, Hucie Żuławskiej, Ogrodnikach i Wilkowie, ul. Elbląskiej w Milejewie i parking przy Zespole Szkolno-Przedszkolnym w Milejewie. Zabiegałam o to, by wiejskie świetlice były reaktywowane i służyły mieszkańcom. Wiejska świetlica w Rychnowach przejdzie kapitalny remont. Poprzedni wójt Krzysztof Szumała pozyskał budynek na świetlicę w Zalesiu i niedługo będzie on przystosowywany do pełnienia swojej funkcji. W ostatnim czasie odkupiliśmy też część budynku w Wilkowie, w którym znajduje się świetlica. Wcześniej byliśmy współwłaścicielami, a teraz cały budynek jest do dyspozycji mieszkańców.

— W gminie Milejewo powstanie też nowa atrakcja turystyczna?
— Tak, będziemy mieli w Piastowie nową wieżę widokową. Ma mieć 18 metrów i stanąć na tzw. Srebrnej Górze. Mamy już wyłonionego wykonawcę tej inwestycji. Zadanie będzie kosztowało ponad 1,36 mln zł.

— W Milejewie już niedługo zostanie otwarty żłobek.
— We wrześniu przyszłego roku w budynku po byłym gimnazjum planujemy otworzyć żłobek. Będziemy mogli przyjąć w nim 15 dzieci. To bardzo duży budynek i chciałabym, aby funkcjonowało tam też przedszkole, a w pozostałej części utworzyć miniośrodek kultury. W gminach Młynary, Godkowo czy Markusy takie ośrodki są, u nas, w Milejewie, niestety jeszcze nie ma. Planujemy zorganizować tu miejsce na fitness i siłownię, aby nie trzeba było już jeździć do Elbląga. Jeżeli seniorzy z Klubu Seniora w Milejewie wyrażą zgodę na zmianę lokalizacji, to na pewno rozważymy ich przeniesienie do ww. budynku w celu polepszenia im warunków do spotkań. Zaplanowano tam również lokalizację Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej.

— Jakie działania planuje podjąć pani w najbliższym czasie?
— Chciałabym, aby w Kamienniku Wielkim powstała świetlica. To druga pod względem liczby ludności miejscowość w gminie Milejewo. Prężnie działa tam Koło Gospodyń Wiejskich „Kamieniczanki”, jak również sami mieszkańcy są bardzo aktywni. Sołectwo już od 20 lat zabiega o świetlicę, dlatego też podejmę wszelkie działania, aby pozyskać grunt i rozpocząć budowę wymarzonej dla mieszkańców świetlicy. To był jeden z sześciu punktów mojego programu wyborczego. Planuję również zmianę miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego. W czerwcu została podjęta uchwała w sprawie przystąpienia do sporządzenia planu ogólnego gminy Milejewo. W najbliższym czasie będziemy przystępować do ogłoszenia procedury przetargowej na to zadanie. Jeśli chodzi o drogi, to nie chciałabym, aby były one co roku łatane, ale porządnie remontowane – przy użyciu masy bitumicznej – i aby służyły na lata. Wiemy, że co roku wydaje się pieniądze na cząstkowe remonty dróg. Chcę to zmienić, może będziemy remontować mniej odcinków dróg, ale za to ich jakość będzie lepsza i trwalsza. Został wyłoniony też wykonawca na modernizację budynku OSP w Pomorskiej Wsi. Budynek jest wpisany do gminnej ewidencji zabytków gminy Milejewo. W trakcje realizacji jest też termomodernizacja wiejskiej świetlicy w Zalesiu.

— Kanalizacja to wciąż duży problem w gminie Milejewo.
— Na terenie gminy Milejewo tylko dwie miejscowości są skanalizowane: Kamiennik Wielki i Stoboje. Moim zamysłem jest to, aby chociaż część Milejewa została skanalizowana. Pytałam już o wsparcie w Wojewódzkim Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej i jeżeli zajdzie taka potrzeba zaciągniemy pożyczkę na realizację tego przedsięwzięcia.

— A co z imprezami w gminie Milejewo?
— Zaproponowałam, aby latem ponownie zorganizować pożegnanie wakacji, a zimą, przed świętami Bożego Narodzenia spotkania świąteczne połączone z kiermaszem naszych lokalnych kół gospodyń wiejskich i stowarzyszeń. Może do kalendarza imprez gminnych wpiszą się zawody wędkarskie o puchar wójta gminy Milejewo połączone z piknikiem. Marzą mi się też targi, takie jak w Starym Polu. Może u nas powinniśmy zorganizować coś podobnego? Niekoniecznie takie same, ale może nasi mieszkańcy wpadną na jakiś ciekawy pomysł. Pracujemy nad tym intensywnie, aby zrobić coś, co przyciągnie nie tylko naszych mieszkańców, ale również ludzi z okolic. Chciałabym, aby Milejewo też było kojarzone z jakimś produktem.

Mariola Sznajder to mieszkanka Milejewa. Od 1994 do 2010 roku pracowała w Urzędzie Gminy Milejewo na stanowisku inspektora ds. gospodarki nieruchomościami. Od 2011 do 2024 roku pracowała w Urzędzie Miejskim w Elblągu, w departamencie gospodarki nieruchomościami i geodezji.
Fot. archiwum prywatne
Tam zajmowała się sprawami związanymi z pozyskiwaniem i zamianą nieruchomości na cele publiczne, opłatami planistycznymi czy zwrotami bonifikat. Trzykrotnie starała się o fotel wójta gminy Milejewo: bezskutecznie w 2010 i w 2014 roku (przegrała 134 głosami z Krzysztofem Szumałą) oraz w 2024 roku, kiedy to w drugiej turze otrzymała 66,2 proc. głosów i została wójtem gminy Milejewo.

Rozmawiała Ewelina Gulińska