To już 25 lat! Uniwersytet III Wieku i Osób Niepełnosprawnych w Elblągu świętuje okrągły jubileusz
2024-09-30 13:37:44(ost. akt: 2024-09-30 13:43:03)
W tym roku Uniwersytet III Wieku i Osób Niepełnosprawnych w Elblągu świętuje 25. urodziny. W poniedziałek odbyły się uroczyste obchody, będące okazją do podziękowania osobom i instytucjom, które wspierały działalność placówki.
25 lat temu Elbląska Rada Konsultacyjna Osób Niepełnosprawnych postanowiła założyć w Elblągu Uniwersytet III Wieku. I tak powstała placówka, której celem było stworzenie seniorom możliwości dalszego rozwoju.
Ćwierć wieku temu Uniwersytet III Wieku i Osób Niepełnosprawnych w Elblągu miał zaledwie trzydziestu słuchaczy, dzisiaj jest ich aż trzystu. Mogą oni korzystać z bogatej oferty zajęć i to za niewielką kwotę, bo podstawowa składka to 130 złotych rocznie.
— Rozwieliśmy się na tyle, że zdecydowaliśmy się na poszerzenie naszej oferty zajęć. 25 lat temu zaczynaliśmy z małą grupką i były prowadzone tylko wykłady, dziś mamy 13 sekcji zainteresowań i cykliczne cotygodniowe wykłady. Realizujemy też dodatkowe projekty – nieodpłatne spotkania z psychologiem i prawnikiem. Zapraszamy nie tylko słuchaczy, ale wszystkich zainteresowanych — mówi Iwona Orężak, prezes Uniwersytetu III Wieku i Osób Niepełnosprawnych.
I dodaje: — W Uniwersytecie dominują kobiety. Mamy około 20 proc. mężczyzn, których bardzo hołubimy. Zapraszamy panów, jak jest towarzystwo mieszane, to atmosfera jest weselsza.
Ale Uniwersytet III Wieku to nie tylko nauka.
— To szeroko rozumiana aktywność. Nie tylko się uczymy i rozwijamy swoje pasje, ale korzystamy też z różnego rodzaju działań kulturalnych — jeździmy na wycieczki, chodzimy do teatru, wyjeżdżamy do teatrów poza Elbląg — wylicza Iwona Orężak.
Okrągły jubileusz istnienia Uniwersytetu III Wieku i Osób Niepełnosprawnych świętowano w Centrum Spotkań Europejskich „Światowid”. Wyróżniono i podziękowano osobom oraz organizacjom, które w ciągu minionych 25 lat wspierały działalność Uniwersytetu.
Głównym celem UIIIW jest włączenie osób starszych i niepełnosprawnych do kształcenia ustawicznego, aktywizacji intelektualnej, psychicznej i fizycznej słuchaczy, jak również opracowanie metod edukacji i wdrażania profilaktyki gerontologicznej. Wszystko to ma prowadzić do poprawy jakości życia seniorów. Przez swoje formy działań Uniwersytet III Wieku przełamuje izolację społeczną, buduje możliwość edukacji obywatelskiej, zdrowotnej i kulturalnej osób starszych Słuchaczami UIIIW są osoby starsze, bezrobotne i niepełnosprawne w wieku 40 - 80 lat.
Uniwersytet III Wieku oferuje swoim słuchaczom możliwość uczestniczenia w różnych formach zajęć audytoryjnych i seminaryjnych. Sekcje zainteresowań: zajęcia komputerowe, lektorat języka angielskiego i niemieckiego, gimnastyka rehabilitacyjna, zajęcia na basenie, aqua aerobik, zajęcia muzykoterapeutyczne, warsztaty rękodzieła artystycznego, warsztaty rękodzieła artystycznego – haft, warsztaty malarskie, sekcja piosenki, warsztaty relaksacyjne, paneurytmia, tenis stołowy, kółko teatralne.
Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie
Komentarze dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników. Zaloguj się.
Zaloguj się lub wejdź przez