Braniewo: Cerkiew odzyskuje dawny blask
2024-10-10 15:17:12(ost. akt: 2024-10-10 15:18:14)
Kiedyś groziło jej popadnięcie w ruinę. Dziś rozkwita i odzyskuje dawny blask. Pół miliona złotych trafi do greckokatolickiej parafii w Braniewie na niezbędne prace remontowe.
Władze gminy Braniewo podpisały umowę na konserwację południowo-zachodniej elewacji cerkwi pw. Świętej Trójcy. Na ten cel przeznaczono niemal 500 tysięcy złotych. Zdecydowana większość tej kwoty, bo aż 98 procent, pochodzi z zewnętrznych źródeł finansowania, które udało się pozyskać w ramach programu ochrony zabytków w Polsce. To ważna inicjatywa, mająca na celu ochronę jednego z cenniejszych obiektów historycznych w regionie.
— Wspólnie ze skarbnik gminy Haliną Kazubek podpisaliśmy umowę z proboszczem greckokatolickiej parafii pw. Świętej Trójcy ks. Piotrem Hudko na udzielenie dotacji celowej na realizację zadania inwestycyjnego „Konserwacja elewacji południowo-zachodniej kościoła pw. Świętej Trójcy w Braniewie”. — Jakub Bornus, wójt gminy Braniewo, nie kryje zadowolenia.
Cerkiew Świętej Trójcy, która obecnie pełni funkcję świątyni greckokatolickiej parafii, ma ciekawą historię sięgającą XV wieku. Została zbudowana w 1437 roku jako późnogotycki kościół, a następnie była wielokrotnie przebudowywana, zwłaszcza w latach 1583-1584 oraz w XVII i XVIII wieku. Na skutek działań podczas II wojny światowej doznała poważnych uszkodzeń. Jej odbudowa nastapiła w 1951 roku. Znajduje się przy ulicy Tadeusza Kościuszki i jest charakterystycznym przykładem architektury sakralnej regionu.
Jak podaje Wikipedia, świątynia ma konstrukcję salową, pięcioosiową, założoną na prostokątnym planie z trójbocznym zamknięciem od wschodu. Warto zaznaczyć, że zakrystia oraz kruchta przy północnej stronie pochodzą z lat 1681-1686, stanowiąc istotne elementy tego obiektu. Wewnątrz cerkwi znajduje się późnobarokowy ołtarz główny, stworzony w warsztacie Jana Freya, przedstawiający Trójcę Świętą. Obok niego stoją także rokokowa pieta oraz rzeźba Chrystusa z XVI wieku.
Po wojnie cerkiew przez wiele lat pełniła różne funkcje, w tym była wykorzystywana jako kaplica przedpogrzebowa. W lutym 1992 roku, po długich sporach, została oficjalnie przekazana greckokatolickiej społeczności. Inauguracyjną mszę odprawił bp Jan Martyniak. Od tego momentu cerkiew stała się miejscem regularnych nabożeństw dla lokalnej społeczności.
Niestety, w 2016 roku z powodu złego stanu technicznego świątynia została zamknięta przez nadzór budowlany. Pojawiły się niebezpieczne pęknięcia na frontowej ścianie, co stanowiło ryzyko zawalenia. W 2017 roku przeprowadzono niezbędne prace remontowe, w ramach których szczeliny zostały spięte klamrami, a ubytki w murze uzupełnione. Całkowity koszt tych prac wyniósł 157 tysięcy złotych, przy czym Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego przyznało na ten cel dotację w wysokości 100 tysięcy złotych.
Obecna planowana konserwacja południowo-zachodniej elewacji cerkwi pw. Świętej Trójcy to kolejny krok na drodze do zapewnienia trwałości i piękna tego historycznego obiektu. Dzięki pozyskanym funduszom możliwe będzie nie tylko przywrócenie jego dawnej świetności, ale także zabezpieczenie na przyszłość, co z pewnością ucieszy lokalną społeczność oraz turystów odwiedzających Braniewo.
Opr. raz
Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie
Komentarze dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników. Zaloguj się.
Zaloguj się lub wejdź przez