Konto dla firmy w banku – jak wybrać to jedyne?

2024-10-15 16:40:57(ost. akt: 2024-10-15 16:42:04)   Artykuł sponsorowany
Założenie firmy w Elblągu wiąże się z pewnymi formalnościami, ale współczesne technologie pozwalają nawet na uruchomienie JDG bez konieczności wychodzenia z domu. Warto zadbać także o kwestie finansowe, w tym księgowość i konto w banku. Jak znaleźć najlepszą ofertę na rachunek dopasowany do swoich potrzeb?

Po co zakładać konto firmowe w banku?

Założenie konta firmowego w banku to najlepszy sposób na oddzielenie finansów prywatnych od tych należących do organizacji. Warto wiedzieć, że nie każdy przedsiębiorca ma obowiązek uruchamiania odrębnego rachunku, jednak jest to zalecane. Obowiązek dysponowania ROR-em dotyczy właścicieli działalności, którzy chcą wymieniać przelewy z innymi podmiotami gospodarczymi, a także tych dokonujących jednorazowych transakcji na co najmniej 15 tysięcy złotych.

Podczas poszukiwań konta firmowego można trafić na liczne promocje bankowe. Placówki często oferują okazyjne opcje, a nawet dają szansę zdobycia bonusu finansowego. W ten sposób poprzez uruchomienie rachunku zyskuje się dodatkowe środki, bardzo potrzebne szczególnie w początkowych etapach prowadzenia działalności. Osobny ROR pozwala łatwo monitorować wszelkie przepływy pieniężne i unikać zamieszania w środkach prywatnych.

Konto firmowe umożliwia łatwe rozliczenia z ZUS-em i urzędem skarbowym. Usprawnia również prowadzenie uporządkowanej księgowości. Przydaje się m.in. podczas kontroli czy przy tworzeniu raportów finansowych. Banki często oferują specjalne produkty dla przedsiębiorstw, takie jak kredyty, rachunki oszczędnościowe czy usługi inwestycyjne. Mając ROR dla organizacji, biznesmenowi łatwiej uzyskać korzystne finansowanie.

W przypadku większych firm konto bankowe pozwala na sprawne rozliczanie się z pracownikami, w tym wypłaty wynagrodzeń i premii czy zwroty kosztów służbowych. Dzięki temu przedsiębiorca może lepiej kontrolować przepływy finansowe związane z pracą swojego zespołu. Szybciej też lokalizuje się ewentualne pomyłki czy nieprawidłowości do rozwiązania.

Warto też dodać, że dysponowanie kontem firmowym mocno wpływa na wizerunek przedsiębiorstwa, czyniąc go bardziej profesjonalnym i godnym zaufania. ROR organizacji to plus zarówno w oczach klientów, jak i potencjalnych partnerów biznesowych, co może przekładać się np. na podejmowane współprace i dalszy rozwój marki.

Najlepsze konto firmowe – gdzie go szukać?

Każdy przedsiębiorca, kiedy decyduje się na ROR dla swojej działalności, chce znaleźć najlepsze konto firmowe. Istnieje kilka sposobów na to, aby wyszukać ofertę dopasowaną do swoich potrzeb. Pierwszy z nich to udanie się do poszczególnych oddziałów banków w Elblągu, aby zasięgnąć porad konsultantów i odkryć szczegóły konkretnych propozycji.

Kolejna metoda to sprawdzenie ofert na stronach internetowych poszczególnych placówek. Istnieje jednak jeszcze trzecia, najlepsza i najszybsza opcja, czyli skorzystanie z rankingu najlepszych kont firmowych online. Takie zestawienie jest dostępne np. w serwisie Zgarnij Premię, gdzie autorzy aktualizują je na bieżąco i dbają o to, by zawsze znajdowały się w nich najświeższe dane.

Internetowy ranking ofert na konto firmowe w banku to uporządkowana lista, która prezentuje opcje w kolejności od najlepszej. Ustala propozycje placówek na podstawie analizy najważniejszych czynników, czyli przede wszystkim kosztów prowadzenia rachunku. Korzystanie z zestawienia pozwala zaoszczędzić sporo czasu, jaki przeznaczyłoby się na odwiedziny oddziałów czy poszukiwania ofert na osobnych witrynach.

Ponadto w większości przypadków konto można uruchomić zdalnie. Do formularzy bankowych da się przejść bezpośrednio z zestawienia. Dzięki temu istnieje szansa skorzystania z ofert placówek znajdujących się daleko od siedziby firmy bez tracenia czasu na dojazd. Nie trzeba ograniczać się do oddziałów zlokalizowanych w Elblągu, by załatwić niezbędne formalności.

Konto firmowe – czynniki do rozważenia

Pierwsza kwestia, jaką trzeba rozważyć w kontekście konta firmowego, to koszty prowadzenia rachunku. Utrzymanie konta zazwyczaj może być darmowe, ale najpierw trzeba spełnić pewne narzucone przez bank warunki. Czasami jest to otrzymywanie określonych wpływów każdego miesiąca, a czasami rozliczenie transakcji terminalem czy wykonanie przelewu do ZUS-u. Należy dokładnie zapoznać się z wymogami, zanim podpisze się umowę.

Kolejny ważny czynnik to koszty związane z użytkowaniem karty płatniczej. Do ROR-u otrzymuje się narzędzie debetowe, które pozwala na wykonywanie transakcji bezgotówkowych. Czasami, aby uniknąć zbędnych opłat, wystarczy aktywnie korzystać z tej możliwości np. kilka razy w miesiącu. Niekiedy banki narzucają także minimalną sumę do wydania w ten sposób w każdym cyklu rozliczeniowym.

Przedsiębiorcy, którzy planują posługiwać się nie tylko kartą, ale i gotówką, powinni sprawdzić, jakie są koszty korzystania z bankomatów. Najczęściej dotyczą one wyłącznie maszyn należących do innych banków. Czasami marża za wypłaty środków nalicza się procentowo w zależności od wyjmowanej sumy, a innym razem jest stała. Jednak czynnikiem decydującym nierzadko okazuje się ostatni parametr wyróżniony w zestawieniu ofert, czyli premia, jaką da się pozyskać w ramach dołączenia do biznesowych klientów placówki.

Czasami łączna wartość bonusów do pozyskania wynosi kilka tysięcy złotych. Dla początkujących i małych przedsiębiorstw taki zastrzyk gotówki może być bardzo pomocny w rozwoju działalności. Banki zawsze wymagają spełnienia określonych wymogów, zanim wypłacą środki na konto klienta. Przykładowe warunki to:

- uruchomienie konta zdalnie;
- korzystanie z terminala płatniczego;
- podpisanie umowy kredytowej;
- wykonanie płatności do ZUS-u;
- zapewnienie określonej sumy wpływów przez ustalony czas.

Warto wybrać ofertę, w której wymogi placówki są najłatwiejsze do spełnienia. Trzeba wziąć pod uwagę charakterystykę własnej działalności. Ktoś, kto nie prowadzi sprzedaży, nie będzie w stanie korzystać z terminala płatniczego. Klucz to dobór propozycji zbieżnej z profilem swojej firmy.