Most Wyszyńskiego czeka na nową ekspertyzę i remont
2024-10-31 10:29:59(ost. akt: 2024-10-31 10:41:57)
Most Wyszyńskiego wymaga pilnego remontu, jednak miasto nie ma jeszcze na to pieniędzy i dopiero zamierza ubiegać się o zewnętrzne dofinansowanie na tę inwestycję. W opracowanej w maju 2022 roku ekspertyzie stwierdzono, że w obecnym stanie obiektowi grozi katastrofa budowlana. Obowiązujące pozwolenie na eksploatację straci ważność 31 grudnia. Ratusz zapowiedział zlecenie kolejnej analizy, na podstawie której będzie można ocenić, czy dalsze korzystanie z mostu Wyszyńskiego jest bezpieczne.
W ekspertyzie sporządzonej w 2022 roku wskazano, że most Wyszyńskiego wymaga natychmiastowego remontu, w tym wzmocnienia ustroju nośnego, a pozostawienie obiektu w obecnym stanie bez podjęcia prac remontowo-modernizacyjnych spowoduje dalszą degradację konstrukcji, co w konsekwencji może doprowadzić do katastrofy budowlanej. Podkreślono w niej, że bezwzględnie należy wyremontować przeguby gerberowskie i wymienić dylatacje. Stwierdzono też, że warunkowo można dopuścić tu ruch pojazdów o masie całkowitej 30 ton. Ważność pozwolenia na dalszą eksploatację obiektu przedłużono do końca 2024 roku pod warunkiem braku znacznego pogorszenia się stanu technicznego obiektu.
W marcu ubiegłego roku władze miasta ogłosiły przetarg na wykonanie dokumentacji projektowej dotyczącej przebudowy omawianego mostu i dostosowania go do wymagań klasy C i klasy II. Firma Akrobi z Gdańska wyceniła prace na 327 tys. zł i to właśnie jej zlecono to zadanie. Ten sam podmiot przedstawił ekspertyzę, w której stwierdzono, że most Wyszyńskiego wymaga natychmiastowego remontu.
W międzyczasie wprowadzono ograniczenie wjazdu na most Wyszyńskiego dla pojazdów ciężarowych o masie całkowitej powyżej 30 ton. Wyznaczono dla nich specjalny objazd, który ma obowiązywać do czasu opracowania dokumentacji przebudowy mostu Wyszyńskiego, a następnie wyłonienia w przetargu wykonawcy robót. Do tej pory nie ogłoszono postępowania. Zapytaliśmy elbląski ratusz o to, czy pracuje nad rozwiązaniem problemu z użytkowaniem mostu i czy korzystanie z obiektu nadal jest bezpieczne.
— Aktualnie wykonywana jest dokumentacja projektowa w związku z przebudową mostu, która będzie polegała na wzmocnieniu układu nośnego i kompleksowej wymianie nawierzchni na obiekcie oraz naprawie i zabezpieczeniu elementów wyposażenia. Opracowano projekt budowlany i złożono wniosek do wojewody pomorskiego o wydanie decyzji o pozwoleniu na budowę. Uzyskanie niezbędnych zezwoleń realizacyjnych oraz zakończenie prac nad dokumentacją techniczną planowane jest do końca tego roku. Przeprowadzenie procedury wyłonienia wykonawcy przebudowy i rozpoczęcie prac budowlanych planowane jest w roku 2025, po zabezpieczeniu środków w budżecie. Aby zrealizować inwestycję, gmina miasto Elbląg planuje ubiegać się o dofinansowanie zewnętrzne — odpowiedziała Joanna Urbaniak z biura prasowego elbląskiego ratusza.
Dodała, że w listopadzie odbędzie się szczegółowy przegląd obiektu (5-letni). Na jego podstawie oraz w wyniku kolejnej niezależnej oceny autora ekspertyzy mają być określone warunki dalszej eksploatacji obiektu.
Podkreśliła też, że zgodnie z wydaną w 2022 roku opinią i wprowadzeniu ograniczenia ruchu dla pojazdów powyżej 30 t korzystanie z obiektu jest bezpieczne.
Przypomnijmy, że w kwietniu tego roku Urząd Miejski w Elblągu ogłosił przetarg na analizę studialną wraz z koncepcją programowo-przestrzenną budowy nowego połączenia drogowego, w tym budowy mostu przez rzekę Elbląg. Inwestycja miałaby poprawić dostępność do węzła drogowego Elbląg Południe na skrzyżowaniu dróg S7 i S22. Przetarg jednak unieważniono ze względu na zbyt wygórowane oferty, które złożyli potencjalni wykonawcy.
EG
Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie
Komentarze dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników. Zaloguj się.
Zaloguj się lub wejdź przez