Miejskie obchody 54. rocznicy tragicznych wydarzeń z grudnia 1970 roku

2024-12-18 12:01:23(ost. akt: 2024-12-18 12:09:25)

Autor zdjęcia: UM Elbląg

54 lata temu, 16 grudnia 1970 roku, Elbląg dołączył do strajkujących miast Wybrzeża. Do stłumienia protestów władze wysłały milicję i wojsko — użyto broni, a wśród ofiar byli między innymi trzej elblążanie. Postacią symbolizującą ofiary masakry stał się Janek Wiśniewski, a właściwie Zbigniew Godlewski, który zginął niedaleko gdyńskiej stacji kolejki po przyjeździe z Elbląga, w którym mieszkał. To z jego ciałem niesionym na drzwiach protestujący przemaszerowali ulicami Gdyni.
Kalendarium
Bezpośrednim powodem grudniowych protestów była, zapowiedziana 12 grudnia 1970 roku przez komunistycznego przywódcę Polski Władysława Gomułkę, podwyżka cen.
16 grudnia - początek strajku w Elblągu (w tym samym dniu zastrajkowano też w Słupsku).
17 grudnia - najtragiczniejszy dzień grudnia. Wiadukt koło stacji Gdynia-Stocznia okazał się obstawiony wojskiem. Ludziom kazano się rozejść, a potem bez ostrzeżenia otworzono do nich ogień. Padło wielu rannych i zabitych, w tym także kobieta w ciąży. 
Tego dnia zginął elblążanin Zbyszek Godlewski. Jego ciało niesiono na czele pochodu, który z ul. Czerwonych Kosynierów ruszył do centrum Gdyni.
17 grudnia - w Elblągu strajk objął: Zakłady Przemysłu Drzewnego, Zakłady im. Wielkiego Proletariatu, Zamech, Zakłady Przemysłu Odzieżowego Truso. Strajkowali także pracownicy spółdzielni: Marchlewskiego, Dzierżyńskiego, Buczka i Stylon.
W tym dniu w Elblągu władza użyła do walki z robotnikami: 188 ormowców uzbrojonych w pałki oraz 760 żołnierzy elbląskich jednostek, wyposażonych między innymi w 57 wozów bojowych.
18 grudnia - z odsieczą do Elbląga przybyło 69 zomowców z Olsztyna. Doszło do starć przed komitetem PZPR. 
Przy ulicy 1 Maja zastrzelono Mariana Sawicza. Ranny w szyję został Ryszard Konarczak.

W środę, 18 grudnia, w Elblągu odbyły się uroczystości upamiętniające 54. rocznicę tragicznych wydarzeń Grudnia 1970 roku. Obchody rozpoczęły się mszą świętą w intencji ofiar, odprawioną w Katedrze pw. Św. Mikołaja. Następnie uczestnicy przeszli pod Pomnik Ofiar Grudnia 1970, gdzie odbyły się oficjalne ceremonie – przemówienia, apel pamięci, salwa honorowa oraz składanie kwiatów i wieńców przez rodziny ofiar, parlamentarzystów, przedstawicieli władz, instytucji i stowarzyszeń z Elbląga i regionu.

red.