Pogotowie przeciwpowodziowe w Elblągu: Na bulwarze Zygmunta Augusta rozłożono rękawy ochronne. Miasto w gotowości

2025-01-12 14:51:29(ost. akt: 2025-01-12 18:56:35)

Autor zdjęcia: EG

W Elblągu wprowadzono stan pogotowia przeciwpowodziowego po przekroczeniu poziomu alarmowego na rzece Elbląg. W najbardziej zagrożonym miejscu – na bulwarze Zygmunta Augusta – strażacy zachowawczo rozłożyły rękawy ochronne. Sytuacja jest monitorowana.

Aktualizacja, niedziela 12.01.2025, godz. 19

O godz. 16 stan wody w rzece Elbląg wynosił 635 cm, po czym zaczął spadać. O godz. 17.30 poziom wody w rzece obniżył się do 628 cm. Obecnie IMGW podje, że trend jest malejący, jednak alerty nadal obowiązują.


W związku z przekroczeniem stanu alarmowego na rzece Elbląg i niekorzystnymi prognozami związanymi przede wszystkim z kierunkiem wiatru oraz trudną sytuacją hydrologiczną na Bałtyku prezydent Michał Missan wprowadził o godz. 12.30 na terenie miasta stan pogotowia przeciwpowodziowego — poinformował Urząd Miejski w Elblągu.

W najbardziej newralgicznym punkcie, czyli na bulwarze Zygmunta Augusta zachowawczo rozwinięto rękawy przeciwpowodziowe.

— Stan alarmowy na rzece Elbląg wynosi 610 cm, więc jest to moment, od którego zaczynamy się bać. Jednak tak naprawdę, gdy poziom wody osiągnie 635 cm, to zaczyna robić się niebezpiecznie. Monitorujemy sytuację na bieżąco. Wszystko zależy od siły wiatru, dodatkowo Bałtyk jest potężnie napełniony. Wiatr na razie nie słabnie, według prognoz ma osłabnąć dopiero w godzinach wieczornych. Jeśli przyrost wody nadal będzie wynosił około 3 cm na godzinę, to do godz. 20 może osiągnąć 646 cm. To jest już dużo, wtedy musimy zabezpieczyć cały bulwar Zygmunta Augusta. Miejmy nadzieję, że tak nie będzie — powiedział w rozmowie z nami Tomasz Świniarski, dyrektor Departamentu Bezpieczeństwa i Zarządzania Kryzysowego UM w Elblągu.

Sytuacja jest monitorowana przez służby miejskie.

— Wszystkie służby są w gotowości. Na bieżąco od wczoraj monitorowana jest poziom rzeki Elbląg. Aktualna sytuacja, prognozy i zagrożenia, a także stan przygotowania służb do ewentualnych działań przeciwpowodziowych oraz zasoby sprzętowe i kadrowe omówione zostały podczas posiedzenia miejskiego zespołu kryzysowego, które odbyło się w Urzędzie Miejskim — podało buro prasowe UM.

O godz. 14.00 stan wody w rzece Elbląg wynosił 628 cm – stan alarmowy przekroczony został o 18 cm. Godzinowy przyrost wody wynosi ok. 3-4 cm.


Służby apelują do mieszkańców o ostrożność i śledzenie informacji na temat sytuacji pogodowej. Przypominamy, aby w sytuacjach zagrożenia dzwonić na numer alarmowy – 112. W Elblągu działa również całodobowe Centrum Zarządzania Kryzysowego pod numerem tel. 55 239-30-40, 55 239-30-41.

W niedzielę 12 stycznia Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydał alerty III stopnia przed wezbraniem wody z przekroczeniem stanów alarmowych dla Zalewu Wiślanego i Żuław. Przewiduje się wahania poziomów wody ze słabą tendencją wzrostową powyżej stanów alarmowych, lokalnie powyżej stanów ostrzegawczych. Wieczorem nastąpi stabilizacja i rozpoczną się spadki poziomów wody. Ostrzeżenia obowiązują na obszarze zlewni Zalewu Wiślanego do Nogatu, Zalewu Wiślanego i w Elblągu do godz. 3 rano w poniedziałek.

red.