Woda w rzece Elbląg powoli opada, ale służby nadal są w gotowości

2025-01-12 20:38:05(ost. akt: 2025-01-13 11:19:38)
Prezydent Elbląga przyznał, że rękawy przeciwpowodziowe rozstawione wzdłuż bulwaru Zygmunta Augusta prawdopodobnie uchroniły Stare Miasto przed zalaniem

Prezydent Elbląga przyznał, że rękawy przeciwpowodziowe rozstawione wzdłuż bulwaru Zygmunta Augusta prawdopodobnie uchroniły Stare Miasto przed zalaniem

Autor zdjęcia: EG

Poziom wody w rzece Elbląg, który od soboty przekracza stan alarmowy, zaczyna opadać. W mieście nadal obowiązuje stan pogotowia przeciwpowodziowego.

Aktualizacja, poniedziałek 13.01.2025, godz. 13

Sytuacja na rzece Elbląg stabilizuje się. W tej chwili nie ma zagrożenia. Woda od wczoraj – od godzin wieczornych systematycznie opada. Poziom wody w rzece Elbląg na godz. 10:00 wynosi 577 cm, czyli poniżej stanu ostrzegawczego. Prognozy pogody są optymistyczne, wiatr zmienił kierunek. Do czasu pełnej stabilizacji sytuacji w mieście i w regionie utrzymywany jest stan pogotowia przeciwpowodziowego.


O godz. 16 stan wody w rzece Elbląg wynosił 637 cm, po czym zaczął spadać. Po godz. 19 poziom wody wynosił 624 cm, czyli o 12 cm powyżej stanu alarmowego. Obecnie IMGW podje, że trend jest malejący, jednak alerty nadal obowiązują.

Mimo poprawy sytuacji, służby miejskie nadal monitorują poziom wody i pozostają w gotowości do podjęcia działań w razie potrzeby.

— Za nami drugie posiedzenie sztabu kryzysowego. Sytuacja na szczęście powoli się uspokaja, a poziom wody spada. Działają nie tylko służby, które monitorują szczególnie miejsca newralgiczne, ale i spółki miejskie. Pozostajemy cały czas w gotowości, czuwamy, monitorujemy sytuację — przekazał po godz. 20 prezydent Michał Missan.

Przypomnijmy, że po wprowadzeniu stanu pogotowia przeciwpowodziowego w Elblągu wzdłuż bulwaru Zygmunta Augusta rozstawiono rękawy przeciwpowodziowe. Prezydent Elbląga przyznał, że to działanie prawdopodobnie uchroniło Stare Miasto przed zalaniem.

— Szybko zareagowaliśmy — stwierdził Missan.

Mieszkańcom zaleca się zachowanie ostrożności i śledzenie komunikatów elbląskich służb oraz Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej.

red.