Obchody 3 Maja w Elblągu: Pod Bramą Targową zabrzmiały ważne słowa
2025-05-03 22:24:02(ost. akt: 2025-05-03 22:37:38)
Elbląg uczcił 234. rocznicę uchwalenia Konstytucji 3 Maja pod Bramą Targową. W tym symbolicznym miejscu padły słowa o wolności, wspólnocie oraz odpowiedzialności za przyszłość
– Dziś 3 maja spotykamy się tu pod Bramą Targową, żeby przypomnieć sobie, że kiedyś w czasach chaosu, strachu i politycznego zamieszania znaleźli się ludzie, którzy zamiast czekać, aż ktoś podejmie za nich decyzję, sami wzięli odpowiedzialność. I choć nie byli większością, choć ryzykowali więcej, niż mogli zyskać – zrobili coś, co do dziś odbija się echem. W 1791 roku Polska była w trudnym miejscu – osłabiona, podzielona, bez gwarancji jutra. I właśnie wtedy grupa ludzi, posłów, działaczy, myślicieli zdecydowała się działać. Nie wszyscy ich wspierali. Wielu patrzyło z dystansem, część się bała, inni wręcz im przeszkadzali. Ale oni i tak próbowali, bo wierzyli, że kraj można jeszcze poukładać na nowo – Robert Turlej, członek Zarządu Województwa Warmińsko-Mazurskiego przypomniał o odwadze i determinacji twórców Konstytucji 3 Maja.
I podkreślił wartości, które jego zdaniem wciąż jednoczą mieszkańców Elbląga:
– Brama Targowa, pod którą dziś stoimy, przez setki lat była wejściem do Elbląga. Chroniła miasto, ale też puszczała tych, którzy chcieli tu żyć i współtworzyć. W tamtym czasie miasta takie jak to – otoczone murem, ale żywe – były sercem wspólnoty. Dziś nie ma murów, ale są wartości, które wciąż trzymają nas razem: wzajemność, szacunek, poczucie i wiara, że nikt nie powinien być pozostawiony sobie. W imieniu własnym oraz całego samorządu województwa warmińsko-mazurskiego życzę nam wszystkim, żebyśmy umieli być blisko siebie, żebyśmy nie zapominali, że wiele ważnych rzeczy zaczyna się zwyczajnie od rozmowy, od momentu, w którym ktoś mówi: "Spróbujmy". Państwo to ludzie. A wspólnota zaczyna się tam, gdzie jeden człowiek nie przychodzi obojętnie obok drugiego.
Następnie głos zabrała Katarzyna Wiśniewska, wiceprezydent Elbląga. Zwracając się do zebranych, powiedziała: – Dziś tu w Elblągu wspólnie oddajemy hołd tradycji dialogu ponad podziałami, tradycji budowania silnego, sprawiedliwego państwa. Wspominamy tych, którzy nie bali się marzyć o lepszej Polsce i działali, by to marzenie zrealizować. W dzisiejszych czasach świat zmienia się w zawrotnym tempie. Wciąż potrzebujemy tych samych wartości: wolności, solidarności i odpowiedzialności za wspólnotę. Potrzebujemy też pamięci o przeszłości, która uczy nas, że prawdziwa siła tkwi w jedności.
Jako ostatni przemawiał Antoni Czyżyk, wiceprzewodniczący Rady Miejskiej w Elblągu. W swoim wystąpieniu przypomniał rangę Konstytucji 3 Maja w historii Europy i Polski: – 3 maja 1791 roku to znamienna data w historii Polski. Tego dnia Sejm Wielki uchwalił Konstytucję Rzeczpospolitej Obojga Narodów. Była to druga po amerykańskiej konstytucja na świecie i pierwsza w historii nowożytnej Europy. Regulowała zasady funkcjonowania państwa, kompetencji władz, a także określała prawa i wolności obywateli. Wprowadzała kardynalne zasady ustrojowe, które są aktualne i znane nam po dziś dzień: suwerenność narodu, trójpodział władzy oraz ideę przyrodzonej wolności. Przyjętą większością głosów konstytucja miała być fundamentem do odbudowy polskiej państwowości.
Dodał, że choć Konstytucja 3 Maja nie spełniła swojej pierwotnej roli, to nabrała o wiele głębszego znaczenia dla kolejnych pokoleń Polaków, zmagających się z życiem pod zaborami, okupacją, walczących o wolny kraj.
– Stała się świadectwem wiary w siłę wspólnoty, w siłę Zjednoczonego Narodu, dla którego celem nadrzędnym jest suwerenna i niepodległa ojczyzna. Teraz to na nas i na kolejnych pokoleniach spoczywa obowiązek dbałości o kraj i jego rozwój – podkreślił.
EG
EG
Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie
Komentarze dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników. Zaloguj się.
Zaloguj się lub wejdź przez