Termin beatyfikacji sióstr katarzynek potwierdzony przez Watykan. Braniewo gotowe na historyczne wydarzenie

2025-05-13 14:15:45(ost. akt: 2025-05-13 15:19:58)
15 sióstr męczenniczek będzie beatyfikowanych 31 maja

15 sióstr męczenniczek będzie beatyfikowanych 31 maja

Autor zdjęcia: FB / Siostry Katarzynki

Stolica Apostolska potwierdziła, że beatyfikacja 15 zakonnic ze Zgromadzenia Sióstr Świętej Katarzyny odbędzie się 31 maja o godz. 11 w Braniewie - poinformowała w poniedziałek kuria metropolitalna w Olsztynie. Termin beatyfikacji stanął pod znakiem zapytania w związku ze zmianą głowy Kościoła.
Z Watykanu nadeszła długo oczekiwana na całej Warmii wiadomość. Papież Leon XIV potwierdził datę wyniesienia do chwały ołtarzy 15 zakonnic, sióstr katarzynek, męczennic II wojny światowej. To pierwsza taka uroczystość na Warmii. Beatyfikacja odbędzie się 31 maja w Braniewie.

– Cieszymy się niezmiernie z potwierdzenia terminu beatyfikacji. Przygotowania do uroczystości są już prawie zakończone – mówi s. Angela Krupińska ze Zgromadzenia Sióstr św. Katarzyny w Braniewie.
Siostry pracowały i żyły na Warmii.
Fot. Fot. beatyfikacja.katarzynki.org.pp
Siostry pracowały i żyły na Warmii.

Informacja o potwierdzeniu terminu pochodzi zarówno ze Zgromadzenia Sióstr św. Katarzyny, jak i od przedstawicieli Kurii Archidiecezji Warmińskiej. Zaplanowana ceremonia będzie miała miejsce na placu przy bazylice św. Katarzyny Aleksandryjskiej w Braniewie. Eucharystii beatyfikacyjnej przewodniczyć będzie kard. Marcello Semeraro, delegat papieski i prefekt Dykasterii ds. Spraw Kanonizacyjnych.

Tam, gdzie pracowały
Metropolita warmiński abp Józef Górzyński wielokrotnie przypominał, że Stolica Apostolska specjalnie wybrała Braniewo na miejsce ceremonii. To tutaj narodziło się zgromadzenie sióstr katarzynek, założone przez bł. Reginę Protmann.

– Papież pragnie, aby uroczystości odbywały się tam, gdzie Słudzy Boży żyli i pracowali – podkreśla metropolita warmiński.

Proces beatyfikacyjny sióstr katarzynek trwał ponad 20 lat. Dwa miesiące temu,14 marca, Stolica Apostolska wydała dekret o ich męczeństwie, ale po śmierci papieża Franciszka wszystkie zaplanowane ceremonie beatyfikacyjne zostały czasowo zawieszone. Teraz, po inauguracji pontyfikatu Leona XIV, potwierdzenie daty, które przyszło z Watykanu, otwiera drogę do tej wielkiej uroczystości.

Liczne pielgrzymki
Na Warmii przygotowania do tego historycznego wydarzenia idą pełną parą. Ich skala jest ogromna. Już od miesięcy organizatorzy prowadzą działania informacyjne. Zgromadzenie Sióstr św. Katarzyny przygotowało specjalną stronę i formularz zgłoszeniowy dla pielgrzymów (beatyfikacja.katarzynki.org.pl). Beatyfikacja jest jednym z najważniejszych wydarzeń dla Warmii, kiedy oczy całego świata będą zwrócone na Braniewo.

We wszystkich parafiach archidiecezji warmińskiej organizowane są wyjazdy na uroczystość, która jest pierwszym takim wydarzeniem odbywającym się na Warmii. Cała diecezja przygotowuje się do obchodów, które odbędą się w święto Nawiedzenia Najświętszej Maryi Panny – dniu o dodatkowym znaczeniu duchowym dla sióstr św. Katarzyny. Organizowane są też pielgrzymki z całej Polski, a nawet z całego świata.

Nasze dziedzictwo
Wyznaczono sektory dla wiernych przy bazylice oraz zaplanowano transmisje na telebimach, aby wszyscy uczestnicy mogli wziąć udział w ceremonii. Organizatorzy spodziewają się kilkunastu tysięcy pielgrzymów z całego kraju. Wsparciem duchowym służą rekolekcje i czuwania modlitewne ku czci męczennic, organizowane w parafiach na Warmii. W uroczystości wezmą udział również delegacje władz państwowych i samorządowych. Braniewo przygotowuje się do przyjęcia setek autokarów z pielgrzymami. Władze miasta wraz z zarządem dróg ustalają trasy objazdów i strefy parkowania.

– To jest dziedzictwo historyczne, kulturowe i religijne tego regionu. Jesteśmy winni tym siostrom naszą pamięć – podkreślał podczas niedawnej konferencji prasowej burmistrz Braniewa Tomasz Sielicki.

Związane z Warmią
Warto przypomnieć, że Zgromadzenie Sióstr św. Katarzyny Aleksandryjskiej, którego członkinie potocznie zwane są katarzynkami, zostało założone w Braniewie w 1571 r. przez bł. Reginę Protmann. Siostry od wieków prowadzą intensywną działalność charytatywną i edukacyjną. Zakładają szkoły i przedszkola, prowadzą szpitale i domy opieki, uczą młodzież i wspierają ubogich. Ich praca była zawsze związana z Warmią – to w braniewskim klasztorze zakonnice rozwijały misję posługi najbardziej potrzebującym. Gdy w 1945 r. Armia Czerwona wkroczyła na Warmię, zakonnice odmówiły ucieczki. Pozostały przy pacjentach w szpitalach i w domach opieki – mimo że mogły uciec – i zapłaciły za to najwyższą cenę. Były bite, torturowane, gwałcone i mordowane. Ginęły męczeńską śmiercią w Olsztynie, Lidzbarku, Ornecie, Kętrzynie, a także w samym Braniewie. Ich męczeńska śmierć stała się świadectwem miłości bliźniego. Ich ofiara została uznana przez Kościół za męczeństwo za wiarę – śmierć zadaną z nienawiści do wiary.


[highlight]Siostry męczenniczki:
† s. M. Krzysztofa (Marta) Klomfass,
zginęła 22 stycznia 1945 r. w Olsztynie, broniąc chorych i swojej godności przed żołnierzami Armii Czerwonej;
† s. M. Liberia (Maria) Domnick,
zginęła 23 stycznia 1945 r. w Olsztynie, zastrzelona przez radzieckich żołnierzy podczas próby zdobycia jedzenia dla chorych dzieci;
† s. M. Maurycja (Anna) Margenfeld,
zmarła 7 kwietnia 1945 r. w łagrze w Tule, niosąc pomoc chorym na tyfus i czerwonkę;
† s. M. Leonis (Käthe) Müller,
zmarła 5 czerwca 1945 r. w Rosji, po deportacji przez radzieckich żołnierzy;
† s. M. Tyburcja (Cecylia) Mischke,
zmarła 8 lipca 1945 r. w łagrze w Tule, po deportacji przez radzieckich żołnierzy;
† s. M. Adelgarda (Agata Eufemia) Bönigk,
zginęła 27 stycznia 1945 r. w Kętrzynie, zamordowana przez radzieckich żołnierzy;
† s. M. Sekundina (Barbara) Rautenberg,
zginęła 28 stycznia 1945 r. w Kętrzynie, zamordowana przez radzieckich żołnierzy;
† s. M. Caritina (Jadwiga) Fahl,
zginęła 5 czerwca 1945 r. w Gdańsku, podczas ewakuacji sióstr z Braniewa;
† s. M. Rolanda (Maria) Abraham,
zmarła 25 czerwca 1945 r. w Ornecie, po wielotygodniowych cierpieniach spowodowanych brutalnym pobiciem przez radzieckich żołnierzy;
† s. M. Bona (Anna) Pestka,
zmarła 1 maja 1945 r. w Ornecie, po ośmiu tygodniach cierpień spowodowanych brutalnym pobiciem przez radzieckich żołnierzy;
† s. M. Gunhilda (Dorota) Steffen,
zmarła 30 maja 1945 r. w Ornecie, po 15 tygodniach cierpień spowodowanych brutalnym pobiciem przez radzieckich żołnierzy;
† s. M. Xaveria (Maria) Rohwedder,
zginęła 25 listopada 1945 r. w Pile, po brutalnym pobiciu przez radzieckich żołnierzy i wyrzuceniu z pociągu;
† s. M. Aniceta (Klara Anna) Skibowski,
zginęła 2 lutego 1945 r. w Lidzbarku Warmińskim, zastrzelona przez radzieckich żołnierzy;
† s. M. Gebharda (Maria) Schröter,
zginęła 2 lutego 1945 r. w Lidzbarku Warmińskim, zastrzelona podczas modlitwy przy konającej współsiostrze;
† s. M. Sabinella (Rozalia) Angrick,
zginęła 2 lutego 1945 r. w Lidzbarku Warmińskim, zastrzelona przez radzieckich żołnierzy podczas obrony młodszych współsióstr. [highlight]

Jan Berdycki