Biegacze z mapą w ręku pobili kolejny rekord

2014-05-12 13:35:42(ost. akt: 2014-05-12 13:37:40)

Autor zdjęcia: arch. MOSiR w Elblągu

Już po raz ósmy w tym sezonie miłośnicy biegania z mapą w ręku spotkali się podczas Grand Prix Elbląga w Biegach na Orientację, którego organizatorami są Miejski Ośrodek Sportu i Rekreacji w Elblągu oraz EKO Gryf przy 16 Pomorskiej Dywizji Zmechanizowanej. Po raz kolejny pobity został rekord imprezy jeśli chodzi o ilość startujących zawodników. Tym razem na trasie stawiło się 94 orientalistów.
- Była to przedostatnia runda walki o czołowe miejsca, dlatego zawodnicy stawili się tak licznie - mówi Bolesław Czechowski z EKO Gryf Elbląg. - Dodatkowo pozytywny skutek odniosła promocja akcji „Cała Polska Biega z Mapą, która rozgrywana była jednocześnie z zawodami Grand Prix Elbląga.

Na starcie VIII rudny V Grand Prix Elbląga w Biegach na Orientację stanęło 94 biegaczy. Zawodnicy rywalizujący w kategorii szkół podstawowych oraz w kategorii rodzinnej mieli razem do zaliczenia 7 punktów kontrolnych, natomiast uczestnicy wyścigu w kategorii open mężczyzn, musieli na trasie odnaleźć aż 18 takich punktów.

Okazuje się, że wśród dziewcząt w kategorii szkół podstawowych, patent na wygrywanie znalazła Julia Typańska. Biegaczka ze Szkoły Podstawowej nr 14, już po raz trzeci z rzędu była bezkonkurencyjna. Na mecie okazała się lepsza od Alicji Piaseckiej z SP 21 w Elblągu. Natomiast wśród chłopców, tym razem pierwsze miejsce pojechało do Pilony. Zdobył je Przemysław Bagiński, który wyprzedził dwóch zawodników z Elbląga: Łukasza Wiechowskiego (SP 18) oraz Piotra Oziemkiewicza (SP 15).

W kategorii szkół gimnazjalnych tradycyjnie już silną grupę stanowili młodzi sportowcy Gimnazjum z Kamionka Wielkiego, których w sobotę na trasie zobaczyliśmy aż siedmiu. Mimo tak silnej grupy żadnemu z nich nie udało się stanąć na najwyższym stopniu podium. Ta sztuka udała się za to zawodnikowi z Elbląga. Zwycięzcą w tej kategorii wiekowej został Mateusz Szot z Gimnazjum nr 7. Dwa kolejne miejsca zajęli biegacze z Kamionka Wielkiego. Drugi na mecie zameldował się Kamil Fajfer, a trzeci Marcin Jakubiec. Z uwagi na brak chętnych, tym razem nie rywalizowano w kategorii dziewcząt.

Zdecydowanie większa frekwencja towarzyszyła biegom w kategorii szkół ponadgimnazjalnych, gdzie na stracie stanęło 10 dziewcząt i 17 chłopców. Wśród dziewcząt wszystkie miejsca na podium zajęły biegaczki z Zespołu Szkół w Dzierzgoniu. Wygrała Barbara Malicka, przed Dominiką Marcińczyk i Adrianną Kopańską. Natomiast wśród chłopców na starcie stanęli zawodnicy z: Pasłęka, Braniewa, Łęcza, Dzierzgonia Nowego Monasterzyska i Elbląga. Po raz drugi z rzędu najlepiej na trasie poradził sobie Damian Ambroch z Zespołu Szkół Zawodowych nr 1 w Elblągu, a dwa kolejne miejsca zajęli biegacze z Zespołu Szkół Ekonomicznych i Technicznych z Pasłęka. Drugi na mecie zameldował się Grzegorz Czerlonko, a trzeci Maciej Szczotka.

Nieco mniej uczestników przyciągnęła kategoria open, gdzie wśród mężczyzn startowało 13 zawodników, a wśród kobiet 8 zawodniczek. W gronie kobiet trzy pierwsze miejsca przypadły elblążankom. Najszybszą okazała się Joanna Klunder, druga linię mety przekroczyła, podobnie jak w ubiegłym miesiącu Monika Typańska, natomiast na najniższym stopniu podium zawody ukończyła Anna Rybka-Nadolska. Równie interesująco było w rywalizacji mężczyzn, gdzie na trasie także dominowali elblążanie. Najlepiej poradził sobie Andrzej Patrejko, który wyprzedził zwycięzcę poprzedniej rundy Piotra Światkowskiego i trzeciego na mecie Jarosława Mazura. Ostatnią kategorią w której rywalizowali uczestnicy była kategoria rodzinna. W niej do biegu zgłosiło się aż dziewięć drużyn, a pierwsze miejsce po raz kolejny wywalczyła rodzina Wąsickich. Druga lokata przypadła rodzinie Bagińskich, a trzecia rodzinie Wiechowskich.

Tradycyjnie już po zakończeniu rywalizacji sportowej zwycięzcy poszczególnych kategorii otrzymali dyplomy oraz upominki rzeczowe ufundowane przez Janinę Banach i EKO GRYF. Dodatkową atrakcją było losowanie trzech karnetów wstępu do pizzerii „LA CAPRA”, które ufundował Miejski Ośrodek Sportu i Rekreacji.

Dziewiąta i zarazem ostatnia runda V edycji Grand Prix Elbląga w Biegach na Orientację połączona z Mistrzostwami Elbląga, odbędzie się w sobotę 7 czerwca o godz. 10. Tradycyjnie zawodnicy będą rywalizowali na trasie wyznaczonej w Parku Bażantarnia. Zbiórka przy restauracji Myśliwska. Zgłoszenia przyjmowane będą w godzinach 9:15-9:45. Opłata startowa wynosi 5 złotych od dorosłego uczestnika. Więcej informacji o zawodach, wyniki, terminarze, punktacje generalną oraz galerie zdjęć, można znaleźć na stronie internetowej www.mosir.elblag.eu, w zakładce imprezy sportowe.