Usłyszysz historię i nie tylko. Po Starym Mieście z "niePrzewodnikiem miejskim"

2014-07-13 13:17:34(ost. akt: 2014-07-13 13:23:30)

Autor zdjęcia: Galeria El

Zwiedzasz elbląską starówkę, a dzięki aplikacji zainstalowanej w telefonie słyszysz archiwalne nagrania dźwiękowe, wywiady i odgłosy Elbląga charakterystyczne dla XXI wieku. "niePrzewodnik miejski" to pierwsza w Polsce taka interaktywna mapa dźwiękowa.
Galeria El zaprasza w najbliższą środę (16.07) o godz. 18 na spacer po elbląskiej starówce z "niePrzewodnikiem miejskim", czyli interaktywną mapą dźwiękową, pierwszą tego typu w Polsce. Oprowadzać i opowiadać o projekcie będą sami jego autorzy, czyli Marcin Barski i Marcin Dymiter.

"niePrzewodniki miejskie" to interaktywne mapy dźwiękowe, których użytkownik przemieszczając się w przestrzeni miejskiej słyszy dobrane do swojej aktualnej lokalizacji nagrania. Elbląg jest pierwszym miastem w Polsce, w którym zrealizowano tego typu mapę dźwiękową.

W Elblągu tematem opowieści jest Stare Miasto, z jego zawiłą historią oraz trudną teraźniejszością.

— "W niePrzewodniku opowiadamy o tych zmianach, ale i o historii miejsc i ludzi, którzy tu żyli i którzy kształtowali charakter tej przestrzeni. Naszymi narratorami są historycy, aktywiści i mieszkańcy miasta: zarówno ci obecni, jak i ci, którzy mieszkali tu przed wojną — wyjaśniają organizatorzy.


Spacerując po mieście z niePrzewodnikiem można usłyszeć archiwalne nagrania dźwiękowe, wywiady i odgłosy Elbląga charakterystyczne dla XXI wieku. 
Nagrań terenowych dokonano w tym roku - od kwietnia do czerwca. Wykorzystano także nagrania archiwalne, znajdujące się w zbiorach elbląskiego Muzeum Archeologiczno-Historycznego.


Aplikacja działa w oparciu o system Android oraz GPS. Użytkownik, wyposażony w smartfon i słuchawki ma bezpośredni wpływ na to, co słyszy, przemieszczając się z miejsca na miejsce.

— Zachęcamy do wcześniejszego przygotowania się do spaceru poprzez ściągnięcie ze Sklepu Google odpowiedniej aplikacji oraz plików dźwiękowych. Uwaga! W większości przypadków plików dźwiękowych jest bardzo dużo, lepiej pobierać je przez Wi-Fi, w przeciwnym razie koszt poboru danych może być dość wysoki — apelują organizatorzy.