środa, 21 sierpnia 2019. Imieniny Franciszka, Kazimiery, Ruty

Za mycie śmietników zapłaci miasto

2014-08-05 20:07:59 (ost. akt: 2014-08-05 19:40:40)

Autor zdjęcia: Michał Skroboszewski

Już nie właściciel posesji ma płacić za mycie i dezynfekcję wystawianych przez siebie pojemników na śmieci, a miejska kasa.

Przypominamy, że radni już przed 5 miesiącami zdjęli z właścicieli nieruchomości obowiązek dbania o czystość swoich śmietników. Po pierwszych rozliczeniach nowego systemu gospodarowania odpadami okazało się bowiem, że wpływy znacznie przewyższają koszty jego funkcjonowania. A gospodarka odpadami nie może przynosić miastu żadnych finansowych korzyści. Dlatego, jeżeli nie jest rozliczona "na zero", nadwyżka musi być skierowana albo na obniżenie cen, albo na włączenie do systemu nowych usług.
Prezydent i radni uznali w marcu, że samorząd elbląski stać i na to i na to.

Pierwszy przetarg na "utrzymanie w odpowiednim stanie sanitarnym pojemników na odpady komunalne", czyli na ich mycie oraz poddawanie dezynfekcji i dezynsekcji w miejscu odbioru śmieci nie przyniósł pełnego rozstrzygnięcia. Wiadomo już, że o czystość pojemników z części miasta (z trzeciego i czwartego sektora) zadba Cleaner. Przetarg obejmujący pozostałe śmietniki (z pierwszego, drugiego i piątego sektora) nie został rozstrzygnięty. Jedna oferta wprawdzie wpłynęła, ale miasta nie było stać na jej przyjęcie.

W tej sytuacji ogłoszony został kolejny przetarg na utrzymywanie w czystości pojemników z trzech sektorów miasta. Na oferty ratusz będzie czekał do 10 września.

Pojemniki mają być trzykrotnie w ciągu roku (dwukrotnie od 1 maja do 30 września) myte na koszt miasta. Zgodnie z zastrzeżeniem w warunkach przetargu, przed pierwszą taką operacją, "firma myjąca" będzie musiała na własny koszt przeprowadzić ocenę stanu technicznego pojemników i utrwalić jej wyniki "w celach dowodowych". Chodzi o uniknięcie ewentualnych, nieuzasadnionych roszczeń ze strony właścicieli, którzy próbowaliby za wszelkie uszkodzenia swoich pojemników obwiniać firmę dbającą o ich czystość. gog

Źródło: Dziennik Elbląski

Komentarze (2) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

  1. bartoszz #1725707 | 31.2.*.* 30 kwi 2015 18:40

    bardzo dobrze, mam wrażenie że w poznaniu gdzie mieszkam śmietniki i kontenery nie są myte, powinno być to jak najszybciej zmienione (ja sam na wlasna reke zamówiłem mycie śmietnika które wykonala firma alkom ale mysle ze miasto by się moglo bardziej wykazywac)

    Ocena komentarza: warty uwagi (1) ! - + odpowiedz na ten komentarz

  2. MS #1483279 | 37.128.*.* 12 wrz 2014 12:27

    W końcu dobry pomysł. Cała Polska winna brać przykład

    Ocena komentarza: warty uwagi (1) ! - + odpowiedz na ten komentarz