środa, 18 października 2017. Imieniny Hanny, Klementyny, Łukasza

Niezwykły klimat pasłęckiej starówki. Trzeci Jarmark św. Bartłomieja za nami

Jarmark św. Bartłomieja w Pasłęku

Jarmark św. Bartłomieja w Pasłęku

Autor zdjęcia: Michał SkroboszewskiPrzez całą niedzielę plac św. Wojciecha w Pasłęku tętnił życiem. A to za sprawą zorganizowanego po raz trzeci Jarmarku św. Bartłomieja.Jak na prawdziwy jarmark przystało, na pl. św. Wojciecha nie zabrakło kiermaszu. Handlowanie rozpoczęło się już godzinach porannych. Swoją ofertę zaprezentowało 50 wystawców. 

— Mamy stoiska ze zdrową żywnością, rękodziełem, wyrobami rzemieślników, kolekcjonerów... — wylicza Jan Kozłowski z Towarzystwa Miłośników Pasłęka, które było organizatorem Jarmarku św. Bartłomieja.Plac św. Wojciecha tętnił życiem do późna. Wieczorem chętni mogli przekonać się, jak przed wiekami oblegano Pasłęk. Inscenizacja historyczna zakończyła się zwycięstwem łuczników broniących miasta. Wcześniej jednak organizatorzy imprezy zaprosili mieszkańców do stworzenia żywego łańcucha, który opasał średniowieczne mury obronne. 

— Udało się nam je w części opasać. Przed nami rekord do pobicia w przyszłości — podsumowuje Jan Kozłowski.

Po opasaniu murów przyszedł czas na poczęstunek. Każdy chętny mógł spróbować zupy serowej, która została przygotowana z produktów przekazanych przez miejscową firmę Sery ICC Pasłęk.

— Pogoda nam dopisała, dopisali także mieszkańcy, dla których przygotowaliśmy wiele ciekawych wydarzeń. Można było fajnie spędzić niedzielę. Liczymy, że w przyszłym roku także będziemy organizowali jarmark. Mamy kolejne pomysły na jego uatrakcyjnienie — podsumowuje Jan Kozłowski.


Gwiazdą wieczoru był pasłęcki zespół GO-Stereo. Jarmark zakończyły pokazy tańca z ogniem.Pierwszy jarmark św. Bartłomieja w Pasłęku odbył się w 1997 r. z okazji 700-lecia miasta. Udało się zorganizować w sumie jeszcze dwie edycje - w 2012 r. i 2014 r. Organizatorzy liczą, że impreza na stałe zagości w kalendarzu pasłęckich imprez. Jak tłumaczą, pasłęckie Stare Miasto to idealne miejsce do organizacji jarmarku. 

— Stare Miasto położone na malowniczym wzgórzu nad rzeką Wąską. Zamek, kościół, ratusz, oryginalny układ ulic oraz najdłuższe średniowieczne mury obronne na północy Polski tworzą niezwykły klimat Pasłęka — przekonują. — Jarmark stał się doskonałą okazją do reklamowania miasta z ponad 700-letnią historią.Organizatorami tegorocznej edycji były: Towarzystwo Miłośników Pasłęka, Stowarzyszenie Kuźnia Pruska oraz Zabytkowy Pasłęk.

AKT

Źródło: Dziennik Elbląski

Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB