Czwartek, 4 czerwca 2020. Imieniny Christy, Helgi, Karola

Dni Papieskie po raz czternasty. W Elblągu wystąpi Stanisław Soyka

2014-10-03 13:19:01 (ost. akt: 2014-10-03 13:28:15)
Stanisław Soyka

Stanisław Soyka

Autor zdjęcia: Ryszard Biel

"Jan Paweł II – Świętymi Bądźcie" pod takim hasłem odbędą się już czternaste Dni Papieskie. Rozpoczną się w najbliższy czwartek (9.10) uroczystą galą. W jej trakcie poznamy laureatów Elbląskiej Nagrody "Tuus", która zostanie przyznana po raz ósmy.

Gala odbędzie się w hali Centrum Sportowo-Biznesowego przy Al. Grunwaldzkiej (początek godz. 18). W jej trakcie odbędzie się specjalny koncert "Janowi Pawłowi II Stanisław Soyka", podczas którego wystąpi Stanisław Soyka, Elbląska Orkiestra Kameralna pod batutą Marka Mosia oraz zespół w składzie: Marcin Lamch (kontrabas), Przemysław Greger (gitara akustyczna), Kuba Sojka (perkusja, śpiew), Zbigniew Brysiak (perkusjonalia). Będzie można usłyszeć fragmenty z "Tryptyku Rzymskiego" oraz najbardziej znane utwory z repertuaru artysty.

"Tryptyk Rzymski" to utwór skomponowany przez Stanisława Soykę w 2003 r. do obszernych fragmentów trzech poetyckich medytacji Jana Pawła II, pod tym samym tytułem. Soyka – śpiewak, instrumentalista, kompozytor – już od lat należy do grona największych artystów polskiej sceny muzycznej. Komponuje i śpiewa pieśni o miłości i o jej braku, pieśni o tęsknocie i spełnieniu, ale nie ucieka przed wielkimi problemami współczesności. W jego dorobku znajdziemy ponad 30 albumów, z których kilka osiągnęło multiplatynowe nakłady. Nigdy nie poddał się modom i trendom. Wypracował swój własny język muzyczny przez co należy do grona artystów, których styl rozpoznaje się od pierwszych dźwięków a bogactwo repertuaru może przyprawiać o zawrót głowy. Posiada na koncie dziesiątki autorskich pieśni lecz trudno pominąć fakt, że skomponował muzykę do wielu wierszy poetów polskich i... nie tylko.

Uroczystość poprowadzi ks. dr Piotr Maria Towarek. Bezpłatne wejściówki z numerem miejsca można odebrać w elbląskich parafiach.

W ramach Dni Papieskich odbędą się także bezpłatne zajęcia dla uczniów ze szkół podstawowych i gimnazjalnych organizowane przez Warmińsko-Mazurską Bibliotekę Pedagogiczną (zgłoszenia pod nr tel. 55 237-62-62, 63) oraz siódma edycja projektu Cashflow w Zespole Szkół Ekonomicznych i Ogólnokształcących w Elblągu (16-17 października, godz. 10).

Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB