Organizacje pozarządowe zainteresowane byłymi koszarami

2014-11-09 09:19:00(ost. akt: 2014-11-09 09:24:30)
Łączna powierzchnia wszystkich przejętych przez miasto pokoszarowych obiektów i placów sięga 19 hektarów

Łączna powierzchnia wszystkich przejętych przez miasto pokoszarowych obiektów i placów sięga 19 hektarów

Autor zdjęcia: Ryszard Biel

Elbląskie organizacje pozarządowe chciałyby na pokoszarowych terenach przy ulicy Lotniczej utworzyć Centrum Aktywności Lokalnej. Swoje bardzo ambitne plany chcą realizować przy pomocy unijnej kasy.
Radni z dwóch komisji: gospodarczej oraz zdrowia i spraw społecznych dyskutowali ostatnio nad wnioskiem pięciu organizacji pozarządowych o wstrzymanie sprzedaży kolejnych działek przy ul. Lotniczej. 
Pismo zostało skierowane do przewodniczącego Rady Miejskiej.
— To się właściwie już stało, bo przecież podczas czwartkowej sesji żadnych uchwał w tej sprawie nie podejmujemy — zauważył radny Henryk Gawroński.



Różne formy rehabilitacji
Autorzy wniosku chcieliby przy ul. Lotniczej utworzyć Elbląskie Centrum Aktywności Lokalnej, oferujące różne formy rehabilitacji oraz aktywizacji społecznej i zawodowej. Organizacje mają pomysł na zagospodarowanie aż 10 hektarów. Łączna powierzchnia wszystkich przejętych przez miasto pokoszarowych obiektów (m.in. hal produkcyjnych, magazynów, siedziby sztabu, stołówki, przychodni lekarskiej) i placów sięga 19 hektarów.

— Byłe koszary naprawdę można bardzo fajnie zagospodarować, oczywiście w oparciu o fundusze unijne — podkreśla Arkadiusz Jachimowicz, prezes Elbląskiego Stowarzyszenia Wspierania Inicjatyw Pozarządowych. — Możemy pozyskać 85 proc. potrzebnych pieniędzy. Mamy nadzieję, że w zabezpieczeniu 15 proc. tzw. wkładu własnego wspomoże nas miasto.

— Idea jest słuszna — zaznaczyła podczas komisji zdrowia jej przewodnicząca Jolanta Lisewska. — Ale podejmowaniem decyzji w tej sprawie zajmie się już raczej następna rada.



Plany organizacji pozarządowych są bardzo ambitne. Według ich koncepcji, przy ul. Lotniczej mógłby powstać m.in. Zespół Szkół Specjalnych, skupiający niepubliczną szkołę podstawową, gimnazjum, szkołę przysposabiającą do pracy i ośrodek dla wychowanków w wieku od 3 do 25 lat z głęboką niepełnosprawnością intelektualną. 
W innym budynku organizacje widzą: Ośrodek Wczesnej Interwencji, niepubliczne przedszkola specjalne oraz integracyjne. Pomysłodawcy pomyśleli też m.in. o hali sportowej, mini siłowni, Warsztatach Terapii Zajęciowej i o ogólnodostępnym placu zabaw dla dzieci z różnymi niepełnosprawnościami. ERKON myśli o stworzeniu na tym terenie Centrum Zatrudnienia Wspomaganego, a Bank Żywności - o przeniesieniu na ul. Lotniczą swojej siedziby.


Zespół już działa

Zbigniew Czerepko, dyrektor Departamentu Gospodarki Nieruchomościami i Geodezji elbląskiego ratusza, poinformował, że już 9 października, obaj wiceprezydenci i dyrektorzy właściwych departamentów spotkali się z przedstawicielami elbląskich organizacji zainteresowanych przejęciem części terenów przy ul. Lotniczej. 

— To było wstępna rozmowa na temat planów organizacji. Prezydent powołał już zespół, który ma kontynuować te rozmowy. Kolejne spotkanie zaplanowane jest na 21 listopada — zaznaczył dyrektor. — To będzie już po zaplanowanym na 12 listopada przetargu na sprzedaż pierwszych 4 działek przy ul. Lotniczej. Wtedy będziemy wiedzieli więcej na temat możliwości ewentualnego przekazania części terenu elbląskim organizacjom. 






gog

Źródło: Dziennik Elbląski