Taką nazwę miała przed wojną szkoła powszechna, w której dzisiaj funkcjonuje elbląskie Gimnazjum nr 2 przy ulicy Robotniczej 173. Jej dawna nazwa nawiązywała do koloru elewacji tego obiektu. Prowadzona obecnie termoizolacja i renowacja tej szkoły dobiega końca, i jak widać, przywrócono jej pierwotną barwę oraz zrekonstruowano wieżyczkę zegarową.
Historia tej szkoły wiąże się ściśle z rozwojem dzielnicy mieszkaniowej, która przed 1945 r. nazywała się Kolonia Pangritza, a dzisiaj jest to Zawada. Dzieje tej dzielnicy sięgają roku 1801 r., kiedy to kupiec Johann Gottfried Pangritz wziął w dziedziczną dzierżawę od miasta półtora łana chełmińskiego (ok. 25 ha) terenu zwanego Olchowym Trzęsawiskiem. Była to mizerna, piaszczysta ziemia, którą porastały ubogie w trawę pastwiska, porośnięta wrzosami, skarłowaciałymi świerkami i krzakami jałowca. Nieco później kupiec J. Pangritz powiększył swój stan posiadania do 67 ha, gdy dokupił tereny należące do urzędnika policyjnego Schmidta. [piano]Chcesz być na bieżąco z wieściami z naszego portalu? Obserwuj nas na Google News!