środa, 5 sierpnia 2020. Imieniny Emila, Karoliny, Kary

Zapadł wyrok w sprawie 23-letniego pirata drogowego - 3 tys. zł grzywny oraz zakaz prowadzenia przez 2 lata

2014-12-09 11:15:51 (ost. akt: 2014-12-09 11:43:43)

Autor zdjęcia: materiały policji

Zapadł wyrok w sprawie 23-letniego kierowcy, który w lipcu tego roku z nadmierną prędkością wyprzedzał inne pojazdy, wjeżdżając wprost pod nadjeżdżający z naprzeciwka radiowóz. Wideorejestrator wskazał, że kierowca bmw jechał ponad 240 km/h. Policjanci zatrzymali wówczas jego prawo jazdy. Sąd wymierzył mu karę grzywny w wysokości 3 000 zł oraz orzekł wobec niego zakaz prowadzenia pojazdów mechanicznych w ruchu lądowym na okres 2 lat.

Tego szaleńczego wybryku 23-latek dokonał w lipcu tego roku. Wówczas patrolujący trasę S 22 funkcjonariusze drogówki zostali zmuszeni do gwałtownego zjechania na pobocze. Wszystko za sprawą pędzącego z naprzeciwka kierowcy bmw, który przy dużej prędkości wyprzedzał pojazdy, a zjeżdżając na lewy pas wjechał wprost przed prawidłowo jadące audi oraz policyjny nieoznakowany radiowóz.

Widząc, że taką jazdą mężczyzna stwarza zagrożenie dla innych uczestników ruchu funkcjonariusze, włączając sygnały uprzywilejowania, ruszyli za drogowym piratem. 23-latek bez sygnalizowania manewru, w sposób chaotyczny wciąż wyprzedzał pojazdy. Wideorejestrator wskazał, że kierowca bmw jechał z prędkością ponad 240 km/h. Po kilku minutach mężczyzna został zatrzymany, był trzeźwy. Swoje zachowanie tłumaczył osobistymi problemami.

23-letniemu Patrykowi B. policjanci zatrzymali prawo jazdy, kierując następnie jego sprawę do sądu. 24 listopada br. zapadł wyrok skazujący. Sąd wymierzył mu karę grzywny w wysokości 3 000 zł oraz orzekł wobec niego zakaz prowadzenia pojazdów mechanicznych w ruchu lądowym na okres 2 lat.


Od kwietnia br. warmińsko – mazurscy policjanci odnotowali blisko 350 przypadków rażącego łamania przepisów ruchu drogowego, które dla kierowców zakończyły się zatrzymaniem prawa jazdy. Policjanci korzystają z tych zapisów Kodeksu Wykroczeń, które przewidują orzeczenie środka karnego w postaci zakazu prowadzenia pojazdów przy popełnieniu niektórych wykroczeń. Funkcjonariusze mogą zatrzymać prawo jazdy za pokwitowaniem i skierować sądu wniosek o ukaranie i orzeczenie środka karnego w postaci zakazu prowadzenia pojazdów, kiedy w trakcie podejmowanych czynności stwierdzą, że kara w postaci mandatu byłaby niewspółmiernie niska do wykroczenia, które popełnił kierowca. Chodzi tu np. o spowodowanie zagrożenia w ruchu drogowym. W takim wypadku ostateczną decyzję podejmuje zawsze sąd. Zgodnie z obowiązującymi przepisami zakaz prowadzenia pojazdów może zostać orzeczony na okres od 6 miesięcy do 3 lat.


Źródło: Dziennik Elbląski

Komentarze (18) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. co ja pacze #1605542 | 80.53.*.* 12 gru 2014 11:08

  DO OBROŃCÓW PRAW ZWIERZĄT: na filmie widać również jak gościu omal nie wjechał w dwa samochody na czołówkę więc się nie ośmieszajcie

  Ocena komentarza: warty uwagi (1) ! - + odpowiedz na ten komentarz

 2. żółw #1604624 | 188.146.*.* 11 gru 2014 13:03

  Jeżeli ten film jest jedynym dowodem to nie wiem czym się sąd kierował wydając taki wyrok. Jest to marny dowód gdyż pokazuje tylko przekroczenie prędkości mierzonej na odcinku 100 metrów a reszta to tylko prędkość policyjnego samochodu. Z filmu wynika, że wszystkie samochody, które wyprzedzał nieoznakowany radiowóz jechały z nadmierną prędkością !

  Ocena komentarza: poniżej poziomu (-1) ! - + odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (1)

  1. Nie "Plawnik" #1603831 | 89.228.*.* 10 gru 2014 19:07

   Dziwię się dlaczego nie orzeczono natychmiastowej kastracji jełopa i wypchania jego pustej torby trocinami, a następnie jej podpalenie oraz wrzucenie pozostałości do śmietnika jak sugeruje prawnik, być może to byłoby bardziej skuteczne.

   ! - + odpowiedz na ten komentarz

  2. mc #1602723 | 195.136.*.* 9 gru 2014 21:50

   Hryste powini mu zabrac pawojazdy i dozywotny zakas wsiadania nawet na rower.

   Ocena komentarza: poniżej poziomu (-2) ! - + odpowiedz na ten komentarz

  3. Prawnik #1602668 | 109.243.*.* 9 gru 2014 21:24

   Pisząc taki artykuł wypadałoby dodać że wyrok jest nieprawmocny i istnieje możliwośc odwołania się od niego w czasie 7dni od dostarczenia wyroku na pismie co zapewne ten pan uczyni mając na względzie wymierzenie innej kary czytaj niższej co zapewne nastąpi. Policja i sad z braniewa zrobili afera nie wiadomo jaka bo nic sie niedzieje na ten wsi zabitej dechami. Sprawa jest do wygrania jesli akurat kierowca tego bmw ma odpowiednią wiedza prawną może uniknąć odpowiedzialności karnej jakiejkolwiek. Nagranie powyższe można wrzucic do śmietnika a są który wymeirzył kare na jego podstawie i to tak wysoka jest poporstu jeszcze z epoki PRL.

   Ocena komentarza: warty uwagi (2) ! - + odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (1)

   Pokaż wszystkie komentarze (18)