Ekojazda i pierwsza pomoc. Zmiany w egzaminie na prawo jazdy

Autor zdjęcia: Ryszard Biel

Umiejętnością jazdy ekologicznej oraz udzielenia pierwszej pomocy ofiarom wypadku będzie musiał wykazać się kandydat na kierowcę podczas egzaminu na prawo jazdy od stycznia 2015 roku. Cena egzaminu nie powinna jednak wzrosnąć, uspokajają Ośrodki Szkolenia Kierowców.
Od 1 stycznia będziemy musieli umieć prowadzić auto tak, by ograniczyć zużycie paliwa.

— Kandydaci na kierowców będą musieli wykazać się umiejętnością jazdy autem w sposób ekologiczny, czyli jazdą energooszczędną. Pod tym hasłem kryją się głównie dwie umiejętności: adekwatnej do prędkości zmiany biegów oraz hamowania silnikiem — wyjaśnia Robert Drop, kierownik Działu Egzaminów w Wojewódzkim Ośrodku Ruchu Drogowego w Elblągu.

Zmiany wprowadza Ministerstwo Infrastruktury i Rozwoju w oparciu o unijne wytyczne, a ich celem ma być zmniejszenie emisji dwutlenku węgla.


— Według nowych przepisów osoba zdająca egzamin praktyczny powinna zmieniać bieg na wyższy w momencie, kiedy silnik osiągnie około 2 tysiące obrotów na minutę (od 1800 do 2600 obrotów). Pierwsze cztery biegi powinny zostać włączone jeszcze zanim auto uzyska prędkość 50 kilometrów na godzinę. Egzaminowany musi też wiedzieć, jak korzystać z momentu obrotowego silnika podczas hamowania — precyzuje Drop. 


Według jakich kryteriów egzaminatorzy oceniali będą te umiejętność u kandydatów?

— Nie ma jeszcze dokładnych kryteriów oceny, przypuszcza się jednak, że w autach egzaminacyjnych dodatkowa kamera będzie rejestrowała licznik obrotomierza — mówi Robert Drop.


Internetowe fora obiegły informacje, że od stycznia mają też wzrosnąć ceny egzaminów, bo żeby nauczyć się ekojazdy kursanci będą musieli przejść dodatkowe, płatne szkolenie. 

— Ekojazda to umiejętność właściwego dostosowania biegu do prędkości poruszania się, czyli coś, co w dobrych szkołach jazdy jest przekazywane kursantom od zawsze. Uważam, że ceny kursów dla kandydatów na kierowców nie powinny zdrożeć z powodu zmiany wprowadzonej przez to rozporządzenie — mówi Robert Drop.


Podobną opinię uzyskaliśmy w kilku elbląskich Ośrodkach Szkolenia Kierowców.

— Dużych zmian w cenach nie należy się spodziewać. Na kursie ekologiczna jazda jest już w tej chwili omawiana, tyle tylko, że teraz będzie to oceniane podczas egzaminu. Szkoły jazdy już od dawna czekają na wprowadzenie, odgórnej ceny minimalnej za kurs. W tej chwili o cenie kursu decyduje rynek. Szkoły same ustalają sobie ceny, aż do granicy opłacalności. Nie mamy żadnych informacji, żeby miało to ulec zmianie — usłyszeliśmy w OSK Najki. 


Prawdopodobnie też już od nowego roku kandydat na kierowcę będzie musiał wykazać się umiejętnością udzielenia pierwszej pomocy ofiarom wypadku.

— Będzie to obowiązkowa część egzaminu na prawo jazdy, taką nowelizację zaproponowali posłowie. Jak będzie czas pokaże — mówi Robert Drop. 


Michał Missan, koordynator Działu Ratownictwa Wojewódzkiego Szpitala Zespolonego w Elblągu nie ukrywa, że z takiej zmiany byłby zadowolony.
— Wszystko co zmierza do tego, aby jak najwięcej osób umiało udzielić pierwszej pierwszej pomocy jest dobre. Wiele już u nas w tej kwestii się zmieniło, a mam perspektywę 20 lat swojej pracy. Ale wiele jest też do zrobienia — mówi koordynator.
Z podobną opinią spotkaliśmy się wśród kierowców.

— To dobry przepis. Sama bym się bała udzielić pierwszej pomocy, bałabym się, że zrobię coś nie tak — powiedziała nam — 35 letnia Danuta.

Od nowego roku kandydaci na kierowców będą mogli przystąpić do egzaminu teoretycznego bez jakiegokolwiek szkolenia w zakresie zajęć teoretycznych.


daw,skro

Źródło: Dziennik Elbląski

Komentarze (28) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Komentarze dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników. Zaloguj się.

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Zaloguj się lub wejdź przez FB

  1. filip #2056989 | 37.47.*.* 1 wrz 2016 10:10

    Zmiany zmianami,ale testy i praktyke na prawko trzeba zdac. Nauke do testow zaczalem ze strona prawo-jazdy-360 ktora bardzo mi pomogla. Polecam wszystkim zdajacym

    odpowiedz na ten komentarz

  2. Za #1604764 | 88.156.*.* 11 gru 2014 15:39

    tak zwanej komuny przy tej samej ilości mieszkańców, w kraju było 100 tysięcy urzędników?Dziś jest ich MILION!!! I te bez produktywne nieroby ,siedzą w swoich norach i myślą jak by tu utrudnić życie,wymyślają bzdury i inne qrestwa urzędnicze.I jeszcze nam wciskają że to eco i dla naszego dobra.A potem tylko wraz z rodzinami idą i głosują na swego praco dawcę, czyli rząd jeszcze gorszych jak oni z.......i i tak się toczy życie w tym poje.....m kraju

    Ocena komentarza: warty uwagi (2) odpowiedz na ten komentarz

  3. A #1604612 | 83.25.*.* 11 gru 2014 12:49

    Bzdury. Ilość obrotów odpowiednich do zmiany biegu zależy od silnika. Zdarzyło mi się jeździć nowym autem z wysokoobrotowym silnikiem 1,0 w benzynie- gdybym zmieniała biegi przy 2k obrotów to auto by się toczyło, a nie jechało. Także zmianę biegów należy dostosować do auta, poza tym "czuje" się, kiedy jest odpowiedni moment na zmianę, bez patrzenia na obrotomierz

    Ocena komentarza: warty uwagi (2) odpowiedz na ten komentarz

  4. kierowca #1604574 | 81.190.*.* 11 gru 2014 12:20

    starsze samochody nie posiadaja na desce rozdzielczej obrotomierza, poza tym, młodzi kierowcy zamiast patrzeć na droge bedą gapić sie zbyt częśto na obrotomierz, a co do szkolenia pomocy przed medycznej - niedługo pewnie wprowadzą szkolenie z obsługi AED ( defibrylator ) - najlepiej niech zrobią od razu uprawnienia ratownika drogowego, podstawowe szkolenia na strażąka aby umiec ugasić pożąr łąki która się pali po drodze itp... to co serwują nasze urządaski dla przyszłych kierowców w te kilkadziesiąt godzin szkolenia to elementy czasem niep[otrzebne...np koleżanka ostatnio mi powiedziała ze musiała się nauczyć rozmiarów naklejek na szybę ( ta z numerem rejestracyjnym ) bo podobno sa 2 firmy produkujące je...

    Ocena komentarza: warty uwagi (2) odpowiedz na ten komentarz

  5. osk #1604552 | 83.18.*.* 11 gru 2014 12:00

    przepraszam to kursant ma patrzeć na drogę czy na obrotomierz czegoś ja tu nie rozumiem

    Ocena komentarza: warty uwagi (2) odpowiedz na ten komentarz

Pokaż wszystkie komentarze (28)