Igor Janik na szachowej olimpiadzie

2014-12-12 08:05:00(ost. akt: 2014-12-11 21:19:30)

Autor zdjęcia: Michał Skroboszewski

Elbląski szachista Igor Janik otrzymał powołanie do reprezentacji Polski na rozpoczynającą się dzisiaj (12 grudnia) Młodzieżową Olimpiadę Szachową (drużynowe mistrzostwa świata) do lat 16, która rozpoczyna się w Gyor (Węgry).
14-letni Igor Janik (KSz Start Elbląg) pod koniec listopada w Tallinie wywalczył brązowy medal mistrzostw Europy juniorów w szachach szybkich w kategorii do lat 14. W tym roku reprezentował Polskę na mistrzostwach świata w Durbanie (RPA) w szachach klasycznych, gdzie wywalczył wysoką dziewiątą lokatę. Młody szachista z Elbląga za te sukcesy otrzymał powołanie do reprezentacji Polski na rozpoczynającą się dziś Młodzieżową Olimpiadę Szachową (drużynowe mistrzostwa świata) do lat 16, która rozpoczyna się w Gyor (Węgry) i potrwa do 22 grudnia.

Oprócz elblążanina w 5-osobowej reprezentacji Polski znaleźli się: Łukasz Jarmuła (Polonia Warszawa), Mikołaj Tomczak (Wieniawa Leszno), Szymon Gomularz (Polonia Wrocław) oraz Ewa Harazińska (Victoria Kielce).
— W mistrzowskich zmaganiach wystąpi blisko 70 drużyn. Ogromnym sukcesem będzie, jeśli wywalczymy miejsce w pierwszej szóstce najlepszych drużyn na świecie. W naszej reprezentacji, w której występują najlepsi zawodnicy, na pewno nie należy do faworytów. Wśród tych, którzy mają znaleźć się na podium wymieniane są: Indie, Rosja, RPA oraz Egipt i USA. Każda z drużyn w ciągu prawie dwóch tygodni rozegra po 10 spotkań — informuje trener naszej reprezentacji Marcin Tazbir (Katowice).