Wychowano ją po to, by służyła innym. Historia Malinalli w Dyskusyjnym Klubie Książki

2015-01-12 21:31:16(ost. akt: 2015-01-12 21:34:02)
Dział Literatury dla Dorosłych zaprasza w najbliższy wtorek (13.01) o godz. 18 do Sali Klubowej przy ul. św. Ducha 3-7 (ostatnie piętro) na spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki dla Dorosłych i rozmowę o książce Laury Esquivel pt. „Malinche. Malarka snów”. Wstęp wolny.
O książce z opisu wydawcy:
Wychowano ją po to, by służyła innym. Od dziecka była niewolnicą. Tym razem została podarowana Hiszpanom. Jednak w jej żyłach płynęła krew wspaniałych przodków, a tajemnic świata nauczyła ją babcia, pełna mądrości i odwagi. To ona zaszczepiła w niej siłę i poczucie wolności, których nie mógł jej odebrać nawet wszechwładny Hernán Cortés, uważany przez Azteków za wcielenie boga.
Malinalli została jego tłumaczką i kochanką, jego „La Lengua” – jego „Językiem”. Miała nadzieję, że dzięki temu uratuje swój lud, szybko jednak zrozumiała, że Cortés to człowiek nienasycony: jedynym, co budzi go do życia, jest śmierć, jedynym co daje mu rozkosz, jest krew.

Laura Esquivel, autorka słynnych „Przepiórek w płatkach róży”, zabiera nas w podróż do magicznego świata Azteków i opowiada o jednej z najbardziej tajemniczych i kontrowersyjnych postaci – Malinalli, bohaterce meksykańskich legend i podań – przez jednych uznawaną za zdrajczynię, przez innych za osobę, bez której podbój Meksyku byłby jeszcze bardziej krwawy.

Dyskusyjne Kluby Książki to projekt Instytutu Książki adresowany do czytelników korzystających z bibliotek publicznych. Oparty jest na założeniu, że potrzebne są miejsca, w których można rozmawiać o wspólnie czytanych książkach oraz, że nie trzeba być krytykiem, by czerpać przyjemność z dyskutowania o literaturze. Celem klubów jest także ożywienie środowisk skupionych wokół bibliotek oraz zachęcenie samych bibliotekarzy do kreowania mody na czytanie. Kluby powstały z inicjatywy Instytutu Książki i działają przy jego wsparciu finansowym i merytorycznym od początku 2007. W województwie warmińsko-mazurskim projekt jest również finansowo wspierany przez Urząd Marszałkowski Województwa Warmińsko-Mazurskiego. Kluby działają przy bibliotekach różnego stopnia – od bibliotek wojewódzkich, po filie biblioteczne w małych miejscowościach. W naszym województwie funkcjonują obecnie 62 kluby.

Do Dyskusyjnego Klubu Książki można dołączyć w każdej chwili. Książki, o których dyskutuje się na spotkaniach klubu są udostępniane klubowiczom bezpłatnie na okres miesiąca, nie trzeba ich kupować. To klubowicze sami decydują o tym, jakie książki będą przez nich omawiane na spotkaniach. Serdecznie zapraszamy!

Więcej informacji:
Dział Literatury dla Dorosłych
ul. Zamkowa 1
tel. 55 625 60 17